Přítel se mnou nechce spát

Sexualita je důležitou součásti každého vztahu. Co dělat, když váš partner s vámi najednou odmítá spát. Jaké mohou být důvody? Lze situaci nějak řešit?

Jaký je důvod, že přítel se mnou nechce spát

Základem jak řešit, že přítel se mnou nechce spát je najít důvod takového chování. Pokud bylo po nějaký čas v této oblasti vše v pořádku a nyní se mnou přítel nechce spát, je nutné se podívat, co se změnilo. Změny se nemusí týkat jen vztahu. Je dobré prozkoumat i jiné oblasti života partnera. Někdy jsou totiž důvody, proč se mnou přítel nechce spát pramenící z jiných než vztahových problémů. 

Důvody mimo vztah, proč se mnou přítel nechce spát

Někdy se muži nechtějí svěřit např. se svými zdravotními problémy, stydí se za ně nebo si je prostě nepřipouštějí. Čím déle pak hrají mrtvého brouka a vše tají, tím spíše hrozí, že to, že nechce s partnerkou spát rozloží postupně vztah. Poruchu v sexuální oblasti mohou způsobovat různé onemocnění přímo (onemocnění prostaty) anebo nepřímo (partnera onemocnění psychicky ovlivňuje a pak nemá pomyšlení na sex).

Potřebu sexu a to, že se mnou nechce přítel spát můžou ovlivňovat samozřejmě také různé léky. Mnozí muži dnes nemluví o tom, že berou antidepresiva právě proto, aby zvládli tlak, který je ně kladen. Častým vedlejším účinkem, je pak právě neschopnost ztráta libida. Takový muž přestane mít o sex časem zájem, mnohdy má problém s erekcí.

Stejně tak třeba problémy v práci. Na mnohé muže je dnes kladen velký tlak, vysoké pracovní nasazení. Mnozí muži pak nejsou schopni tento tlak vydržet, ovšem nechtějí si přiznat, že nejsou ti silní „muži“. Také existenční tlak a další problémy, to vše se může odrazit na sexuální stránce člověka.

Vztahové důvody, proč se mnou přítel nechce spát

Přítel samozřejmě se mnou nemusí chtít spát i z důvodu, které jsou spíše vztahové. Na vině může být nějaký problém ve vztahu. Může jít mnohdy o nějaké ublížení nebo něco, čím partnera přestanu přitahovat. Někoho může samozřejmě napadnout změna vzhledu. Žena se mění třeba v těhotenství, po porodu dítěte, stárne. Je možné, že muž na změnu vzhledu zareaguje negativně a nechce se mnou spát, ale tato příčina není tak častá.

Žena se často muži začne vzhledově „protivit“ proto, že mu vlastně vadí něco v jejím chování. Je dobré si uvědomit, zda-li se chovám ke svému příteli opravdu jako k muži. Jestli jej neshazuji, nechovám se k němu vyčítavě, nenapomínám ho. Žena, která se chová spíše jako matka než jako partnera přestane být brzy pro muže přitažlivá. Důsledkem je pak to, že se mnou přítel nechce spát. Možná mu pak vztah vyhovuje na úrovni praktické, pokud jsou partneři spojeni dětmi a majetkem, ale je jasné, že na úrovni intimity vztah nefunguje vůbec.

Jak řešit, že se mnou přítel nechce spát?

Abych přišla na to, proč se mnou partner nechce spát, musím s partnerem komunikovat. Pokud mi ovšem dosud neřekl, co se děje, nebude to zřejmě tak jednoduché. Tady je důležité se naučit správně komunikovat nejlépe podle pravidel komunikace Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Je pak otázkou, jak jsme si ve vztahu s partnerem blízcí a jak je ochoten říci, co je skutečným problémem, že se mnou nechce spát.

Pokud jsou důvodem, proč se mnou nechce partner spát zdravotní problémy či stres, je nutné vhodná zdravotní intervence a také podpora partnera. Pokud partner něco po určitou dobu tajil, je vhodné se zamyslet nad tím, jestli je ve vztahu dostatek důvěry a jestli nemám třeba na partnera příliš velké nároky.

Důležitá je jak psychická podpora, tak fyzická – být partnerovi na blízku, když to potřebuje. Je také možné s partnerem probrat možné relaxační techniky, přeorganizovat čas, či navrhnout změnu zaměstnání tak, aby se cítil partner více spokojený.

V případě vztahových problémů je nutné řešit primárně příčiny, které vedly nakonec k důsledku, kterým je to, že partner se mnou nechce spát. Pokud jde o vztahový problém, je nutné hledat i řešit příčinu pod povrchem. Příčina toho, že se mnou partner nechce spát může být totiž na první pohled „neviditelná“. Je nutné odkrýt určité vrstvy ve vztahu i ve svém nitru. Mnoho lidí se ovšem odkrytí svého nitra brání. Nelze se jim divit, není to pro každého jednoduché. Partneři mají především obavy, že budou druhým zraněni.

Lze pomoci tím, že si budeme s partnerem pěstovat blízký vztah, a že si budeme důvěřovat. Budování takového blízkého vztahu trvá nějaký čas a také jde mnohdy o proces bolestný, protože si je třeba i říkat věci, které mohou druhého zranit. Mnohdy to dvojice sama nezvládne a je nutné navštívit odborníka, aby se vztah byl schopen posunout dále. Pokud ve vztahu vázne komunikace, je vhodné se partnerské komunikaci v první řadě naučit. Pomoci vám může článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

V případě zjištění příčiny, proč partner se mnou nechce spát, je možné začít pracovat společně na odbourání negativních vztahových vzorců vytvořením a upevněním nových. Pomoci vám může článek Jak požádat milovaného o změnu návyku. Je dobré si uvědomit, že je to náročný proces a že náš mozek se rád takovým změnám brání. Mnohdy je dobré proces absolvovat u odborníka, který vás celým procesem provede.

Pokud se potýkáte s problémy ve vztahu, kdy s vámi partner nechce spát, nebo máte jiné vztahové problémy, neváhejte oslovit partnerského poradce v sekci Konzultace.

Autor: Svatava Kaletová, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů