V článku se dočtete, jak se na problémy v manželství dívat a jak se k nim co nejlépe postavit.

Problémy v manželství jsou přirozené, nedoufejte, že zrovna vám se vyhnou

Nejprve si vysvětlíme, proč má smysl takový článek vůbec psát. Důvodem je, že až nepřiměřeně často se setkávám s lidmi, kteří ke mně přijdou i po desítkách let v relativně spokojeném manželství. Mluví o tom, že až naivně doufali, že oni ve svém manželství mít problémy nikdy nebudou. Vysvětlují, že jejich vztah byl harmonický, občas se sice v něčem neshodli, ale vždy to mezi sebou dokázali vyřešit. Říkají, že jejich manželství bylo dokonce v jejich okolí dáváno za vzor.

Tito lidé mají společné to, že když už přijde opravdu velký problém nebo krize jejich manželství, jsou situací velmi silně zaskočení a vykolejení a nevědí si s ní rady. Je to proto, že se nikdy nezabývali tím, jak by se problémy v jejich manželském soužití měly řešit. 

Problémy v manželství jsou naprosto přirozené. Vychází to z toho, že každý člověk je jiný, má jiné názory, jiné postoje. Pro každého je důležité něco jiného, každý člověk se bojí něčeho jiného než jeho protějšek: tématům, kterých se obává, se pak chce vyhýbat, jeho partner se jim pak touží někdy až úzkostně věnovat. Je normální, že problémy vznikají proto, že si každý obhajuje své psychické hranice.

Problémům se nebraňte, v určité míře jsou ve vztahu žádoucí

Problémy v manželství jsou něco, co se dá očekávat, co je přirozené a s čím je potřeba počítat. Je třeba se na ně dívat tak, že to není žádná zásadní tragédie, ale něco, co vychází z jedinečnosti každého člověka. Být ve všem zajedno a v absolutní shodě dokonce ani není žádoucí. Je to z toho důvodu, že přílišné splynutí může vést až k tomu, že se z nás stanou kamarádi a přestaneme se sexuálně přitahovat. Určitá míra napětí a přirozená míra nejistoty, že nám druhý stoprocentně patří a že je nám plně oddaný, je samozřejmě v pořádku: živí sexualitu a touhu po druhém. 

Stejně tak není úplně žádoucí – a mohlo by to být samotným problémem v manželství -, když se manželé i roky vůbec nepohádají a nic mezi sebou neřeší, protože to může ukazovat na to, že něco popírají. Nezřídka kdy se setkávám s tím, že se ukáže, že lidé, které tvrdí, že dlouho neměli žádné problémy, se ve skutečnosti jen nechtěli zraňovat, a proto si nikdy nic nevyčetli. Báli se, že jim druhý v něčem nevyhoví, a proto se o věci nebavili. Měli pocit, že by bylo neuctivé mít na druhého nějaké požadavky nebo s ním v něčem nesouhlasit. Někteří naopak říkají, že si věci vyříkávali, že je bez problémů vzájemně chápali, nyní se ale v manželství dostali do problému, který prostě nedokážou řešit. 

Jak řešit problémy v manželství? Způsobů je řada, nejdůležitější je ale komunikace

Mým cílem není popsat v článku nejčastější problémy v manželství, o nich totiž píši ve spoustě jiných článků, které si můžete nastudovat. Cílem je upozornit a ujistit vás o tom, že určitá míra problémů v manželství a ve vztahu je skutečně přijatelná a existují způsoby, jak je řešit. Tím nejzásadnějším způsobem je samozřejmě komunikace. S komunikací je ale ten problém, že lidé si často myslí, že když mluví, tak komunikují, a tím vlastně naplnili veškeré předpoklady k tomu, aby se do problémů v manželství nedostali. To ale mnohdy není pravda: to, že mluvíme stejným jazykem, neznamená, že komunikujeme tak dobře, abychom jeden druhému porozuměli. 

Zabýváte-li se proto problémy v manželství, doporučuji vám přečíst si články Chyby v komunikaci s partnerem a Ztracená důvěra ve vztahu, kde se do větší hloubky rozepisuji o chybách v komunikaci.

Učte se naslouchat, problémům v manželství předejdete snáz

Spousta lidí si myslí, že když druhého slyší, stačí jim to k tomu, aby mu porozuměli. Nicméně slyšet neznamená informace od protějšku přijmout, a to z toho důvodu, že každý člověk je jiný, má jiné názory, preference, postoje, jiná zraněná, silné i slabé stránky. Proto se stává, že když nám druhý něco řekne, sice to slyšíme, nemusíme to ale přijmout, a i z toho vznikají problémy v manželství. Něco opravdu přijmout znamená, že dostaneme do souladu informace, které se týkají nás, a ty, které nám sdělil protějšek. Klíčové je cítit, že jsou tyto informace v nějaké míře v souladu: to je to, co nám pomáhá řešit problémy v manželství.

K problémům v manželství je obecně třeba stavět se tak, že někdy zkrátka nastanou, že jsou přirozené. To nejlepší, jak se jim postavit a řešit je, je dívat se na každý jeden problém mezi vámi jako na zkoušku vašich vztahových dovedností. To vše je samozřejmě opět hlavně o komunikaci, do které patří i schopnost empatie a schopnost popsat svůj vnitřní svět, práce na sobě, ale také zaujetí vztahem jako takovým. 

Problémy v manželství tedy nejlépe vyřešíte, když se nastavíte na spolupráci a tak, že ať do vztahu přinese problém kdokoliv, je to jedno. Důležité je, abyste se chtěli spojit v „my“, to znamená, že vždy přijmete odpovědnost sami za sebe, ale zároveň se budete snažit podporovat i partnera. Nebudete si obhajovat jen svůj psychický svět a hranice, ale budete se zajímat i o to, jak je skloubit s vaším protějškem. Více o tom, jak se na takovouto míru spolupráce nastavit, se dočtete v článku 6 způsobů, jak zachránit vztah.

Nejste si ani po přečtení článku jistí tím, jak řešit problémy ve vašem manželství? Rád vám pomohu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába