První setkání po rozchodu

Rozchod bývá psychicky náročné období pro oba partnery. Rozhodnutí se rozejít není jednoduché, ale pokud k němu partneři dospějí, zřejmě to má své důvody. Někdy se musíme po rozchodu s partnerem z nějakého důvodu setkat. Může to v nás způsobit určité obavy z takového setkání. Jsou oprávněné?

Často máme po nějaké době po rozchodu pocit, že se můžeme bez problému setkat s bývalým partnerem. První setkání s bývalým partnerem po rozchodu v nás může přesto vyvolávat určité obavy a úzkost. Možná si říkáme, že už je přece vše za námi, že si nebudeme připomínat to špatné, ale pouze vzpomínat na to hezké. Tak proč se nám přesto, že se máme setkat s bývalým partnerem sevře mnohdy žaludek?

Pokud se dostáváme do takové situace, kdy v nás představa prvního setkání po rozchodu způsobuje úzkost, vidíme viníka naprosto přesně – je jím náš bývalý partner. To on způsobuje, že se při pomyšlení na první setkání po rozchodu s ním cítíme špatně. Možná tedy začneme přemýšlet nad tím, že se musíme nad to povznést. Snažíme se uklidnit a logicky si vysvětlit, že se nic neděje, že setkání v pohodě ustojíme.

Myslíme si, že první setkání po rozchodu proběhne klidně

Na první setkání po rozchodu často jdeme s předsevzetím klidného a milého jednání, a pak se nestačíme divit, kde se v nás najednou vzalo tolik negativních emocí. Není výjimkou, že se na prvním setkání po rozchodu s bývalým partnerem začneme hádat, vyčítat si, máme na sebe zlost. Najednou je vše špatné zpět, přestože naše představa o prvním setkání po rozchodu byla úplně jiná.

Jak se připravit na první setkání po rozchodu

Je lepší se předem připravit na to, že partner při prvním setkání po rozchodu v nás nevyvolá pouze kladné emoce. Vyvolá v nás nejspíš naopak právě ty negativní. Je vhodné si ale uvědomit, že nejde tolik o našeho bývalého partnera, jako spíše o nás. On v nás nemůže vyvolat nic, co v nás není. Najednou otevře naše zranění, která jsou v té době pouze skryta, a nedostávají se na povrch, protože již s partnerem nejsme.

V momentě kdy se opět poprvé po rozchodu setkáme, mohou tyto vztahové zranění vyjít na povrch. Oba partneři se snaží často předstírat, že oni jsou těmi, kteří jsou v pohodě a že se jich rozchod nikterak nedotkl. Pravdou je, že minimálně jeden z partnerů trpí vždy rozchodem trochu více a cítí se více ublížený. Může pak mít i problém s mnoha vnitřními strachy, že třeba celou situaci nezvládne, že už si nikoho nenajde.

První setkání po rozchodu snáší často jeden partner hůř

Často jde o partnera, který byl ve vztahu závislejší a který se tolik rozejít nechtěl. Tento z partnerů navíc často ve skrytu duše doufá v návrat. Někdy touží po návratu pouze podvědomě, ve své mysli se snaží si tuto možnost nepřipouštět. Druhý z partnerů pak často trpí naopak pocitem viny, že třeba druhému ublížil, že ten teď trpí rozchodem daleko více než on. Tento pocit viny může být také nevědomý.

Připravte se na to, že první setkání s partnerem po rozchodu ve vás může vyvolat mnoho emocí a negativních pocitů. Protože jste si oba navykli na určité stereotypy a vzorce chování, je velká pravděpodobnost, že třeba spadnete do stejného střetu či hádky jako před rozchodem. Někdy si nemusíte ani být vědomi, čím podvědomě ve vás partner vyvolal reakci, která se může projevit třeba pasívní agresi.

Je dobré si uvědomit, že to, co cítíte není o bývalém partnerovi, ale především o vás. Proto je důležité se pokusit uvědomit si svoje vlastní strachy, a nedávat je za vinu partnerovi, naopak přijmout za ně vlastní zodpovědnost. Neobviňujte se za to, že vám hlavou běží negativní emoce, přestože jste si předsevzali, že na prvním setkání po rozchodu se budete snažit myslet a chovat pozitivně.

Jako partneři jste se mnohokrát zranili, nejde tedy v případě prvního setkání po rozchodu tyto emoce a obranné mechanismy vypnout, přestože se snažíte o co nejvíce přátelský postoj. Spíše se pokuste z těchto emocí neobviňovat vašeho bývalého partnera, ale přijmout je jako něco, co bude třeba zpracovat. Pokud si s tím nevíte sami rady, nebojte se požádat o radu odborníka.

Zpracovat rozchod především po dlouhodobém vztahu není jednoduchá záležitost. Na druhou stranu se dá i z na první pohled nepříjemné situace vytěžit něco pozitivního, a to lepší poznání sebe sama. To vám pak může pomoci stát se vyrovnanějším člověkem. Pomůže vám to také při navazování nových vztahů, kdy budete lépe vědět, co je pro vás důležité.

Pokud se potýkáte s problémy, které se týkají rozchodu a nevíte jak postupovat dále, aby škody na vaší psychice byly co nejmenší, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.

autor článku: Svatava Kaletová, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů