Máte ve svém okolí psychopata, nebo s ním dokonce žijete v jedné domácnosti? Chcete vědět, co od něj můžete očekávat? Rádi byste mu pomohli?

Dá se psychopatům pomoci?

Navzdory mnoha pokusům se nepodařilo nalézt účinnou metodu, která by psychopatům pomohla. Léčebné pokusy naučit psychopaty soucítit s ostatními lidmi selhávají.

Odborníci jsou v současnosti přesvědčeni, že psychopat zůstane psychopatem až do konce svého života. Oni sami nevnímají, že je s nimi něco v nepořádku. Nemají potřebu se léčit. Ostatní lidi mají za slabochy.

Pomáhá především prevence u problémových dětí. Jedinou možnou obranou proti poruše osobnosti je nedovolit psychopatickým sklonům se projevit. Relativně dobré výsledky mají snahy vést psychopata k pragmatickému vztahu k zákonům a sociálním konvencím dané kultury.

 

Co obnáší život psychopatem?

Život s psychopatem není nic záviděníhodného. V lepších případech můžete očekávat silno frustraci a využívání. V horších případech pak i fyzické násilí a regulérní teror.

Musíte-li žít s psychopatem, připravte se na to, že se vše bude podřizovat jeho potřebám. On bude mít vždy pravdu a bude vám dávat najevo vaši méněcennost. Psychopat s vámi nedokáže soucítit, nedokáže cítit vděčnost za vše, co pro něj děláte. Pokud mu to dovolíte, bude vás využívat. Usoudí-li psychopat, že už pro něj nejste dále užiteční, přestane se o vás zajímat.

Je vůbec možné s psychopatem rozumně žít v jedné domácnosti?

Soužití s psychopatem v jedné domácnosti je velice obtížné až nemožné. Protože si sami vnitřně rozdělují ostatní lidi na silné a slabé jedince, jejich vztahy nemívají dlouhého trvání.

Psychopati obecně mnohem lépe reagují na tvrdý a striktní přístup, než na vstřícnost a snahu vyhovět.

Pokud žijete s psychopatem v jedné domácnosti, odborníci obvykle doporučují jediné řešení: pokud můžete, odejděte od něj a dostaňte se z jeho vlivu.

 

Žiji s psychopatem. Co dál?

Pokud žijete s psychopatem v jedné domácnosti a už to pomalu ale jistě přestáváte zvládat, je nejvyšší čas tuto situaci řešit. Dokud na to ještě máte síly. Naprosto chápu, že odejít od člověka nebývá jednoduché a často to vyžaduje velkou dávku odhodlání. Chcete-li v této obtížné životní situaci pomoci, domluvte si osobní schůzku, kde probereme vaši situaci a společně nalezneme řešení, které vám umožní opět prožívat šťastný život.

Související články: Jak poznáte psychopata?

autor článku: Karel Chába