Pokud se nacházíte v situaci, kdy začínáte se vztahem, s novým partnerem, ale máte pocit, že ten začátek vztahu je příliš těžký, pak je tento článek určený právě vám.

Co může nejčastěji vést k tomu, že prožíváte těžký začátek vztahu?

  • Neupřímnost a domněnky pro těžký začátek vztahu

Za vším hledejte komunikaci. Těžký začátek vztahu rozhodně ztěžuje to, že k sobě nejste upřímní, hrajete teoreticky nějaké hry, kdy se jeden druhému nesvěřujete s tím, co chcete. Děláte si domněnky o tom, co chce ten druhý, proč dělá to a ono, proč říkal tamto, atd. Můžete se díky takovému postoji do toho natolik zamotat, že už první dny a týdny může docházet k nedorozuměním a hádkám, které ten začátek vztahu budou jen ztěžovat.

  • Těžký začátek vztahu díky nelehkým situacím kolem vás

Těžké začátky vztahu mohou být z různých důvodů už jen proto, co se kolem vás děje a co vás ovlivňuje, např. problémy s nejbližšími, nemoc, úmrtí, problémy v práci, nebo vám do vztahu někdo neustále zasahuje.

Pokud vztah neběží hladce a přirozeně od začátku, pokud vztah neprožíváte v nějaké euforii, zamilovanosti a vnímáte, že je ten začátek těžký, pak to ještě nemusí znamenat, že je ten vztah špatný a že nemá budoucnost.

  • Negativní zkušenosti z předchozích vztahů, které nám dělají těžké začátky vztahu

Těžké začátky vztahu nám mohou způsobit to, že jsme ovlivněni negativními zkušenostmi z předchozích vztahů. Bojíme se, nevěříme a ztěžujeme si tak začátek vztahu, místo toho, abychom si vztah a nového člověka užívali, s lehkostí a radostí jej poznávali. Nenechte se předchozími zkušenosti ovlivnit!

Co nám ukazují těžké začátky vztahu?

Jestliže máte těžké začátky vztahu tím, že se vám něco nepříjemného postavilo do cesty, co tam nemá být, ukazuje to především na to, jak spolu dokážete spolupracovat v rámci vztahu. Bohužel si většina lidí myslí, že pokud se objeví problém, může to za to, že se necítí ve vztahu s tím druhým dobře. Tak to není. Problémy a překážky, které jsou ve vašem vztahu, vám jen ukazují, jak spolu dokážete v rámci vašeho vztahu spolupracovat.

Těžké začátky vztahu jsou na druhou stranu v podstatě výhodné v tom, že ukazují na to, jak spolu dokážete vycházet, řešit problémy. Dřív nebo později byste stejně museli těžké situace ve vztahu řešit. Proto problémy a těžký začátek vztahu je jakýmsi lakmusovým papírkem, který prověřuje váš vztah. Jak jste schopni se vztahem zacházet. Tady je klíčová právě komunikace.

Jak na těžké začátky vztahu? Co s tím?

Není nad to, když si hned od začátku vztahu budete chtít tyto věci, které vás budou trápit, vyříkat a vysvětlit. Není nad to, když se budete snažit být přirozeně otevření, upřímní a budete se vše druhému snažit popsat, co vám vadí, co chcete, co jste ochotni partnerovi a vztahu obětovat, atd. Pak nemusíte tolik pociťovat, že začátek vztahu je těžký.

Chcete-li překonat těžké začátky vztahu, je nezbytně nutné, abyste se spolu co nejvíce propojili do hloubky. Ideálně podle pravidle komunikace, které najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

Čím těžší máte začátek vztahu, tím důležitější je, abyste spolu komunikovali, abyste si vysvětlili, co kdo cítí, co kdo prožívá, na co kdo myslí, co komu vadí. V žádném případě nededukujte. Pokud si vytvoříte nějaké domněnky či dedukce, co nejdříve se společně sedněte a proberte je.

Klíčové v těžkém začátku vztahu je především to, jak se k tomu oba dva postavíte, jak spolu budete či nebudete spolupracovat, jak spolu budete komunikovat a řešit problémy ve vztahu. Důležité je, abyste při těžkých začátcích vztahu komunikovali podle pravidel komunikace, jak bylo zmíněno výše. To vám pomůže překonat těžký začátek vztahu.

Ruku v ruce s těžkým začátkem vztahu jde i to, že si nerozumíte ve svých potřebách. Jak o potřebách mluvit a jak s nimi pracovat se můžete dočíst v článku Partnerská dohoda.

Má náš vztah smysl, když prožíváme těžký začátek vztahu?

Těžký začátek vztahu nemusí znamenat to, že váš vztah nebude mít dlouhého trvání nebo bude nevyhovující. Naopak těžký začátek vztahu vás může prověřit, přinést situace, které by stejně přišli za měsíc či rok. Pak začátek vztahu může prověřit, zda oba dva jste ochotni s touto situací něco dělat. Když jsem říkal, že je podstatné, abyste s tím pracovali, nenechali se rozpojit, abyste komunikovali, je tam vždy základní předpoklad, že to musí chtít oba dva.

Pokud si na těžkém začátku vztahu ověříte, že váš protějšek nemá zájem nic řešit, věci odsouvá, nechává je vyhnít, nepřiměřeně všechno svádí na vás nebo se chce vést, pak si buďte jistí, že se to bude dít i v pozdější době ve vztahu a máte jasnou představu o tom, jaký váš partner bude.

Největší chuť něco s něčím dělat máme totiž na začátku vztahu, kdy jsme plni energie, očekávání z nového začátku, plni nadšení, že by to teď mohlo být jiné než dřív. Pakliže už v tuto chvíli, kdy prožíváte těžký začátek vztahu, váš protějšek nemá chuť a sílu něco měnit a řešit, na 95 % ji nebude mít ani později.

Není to tedy třeba brát jako neštětí a smůlu, že nový vztah začíná těžkým začátkem a je těžký. Berte to, jako že vám takový začátek dovoluje partnera lépe poznat. Oproti jiným vztahům, kdy jsou první měsíce euforické a jste zamilovaní, si partnera příliš idealizujete. Absolutně nedostáváte odpověď na to, jaký opravdu partner je.

Pokud prožíváte těžký začátek vztahu, a neumíte se sami ve vztahu posunout, pak neváhejte a objednejte si konzultaci se mnou. Rád vám s vaší situací pomůžu.

Autor: Karel Chába