Tyto věci vám dávají ve vztahu pocit jistoty. Je totiž velice důležité dostávat od protějšku co nejvíce pravdivý obraz. O jeho pocitech a myšlenkách. Minulosti a zvycích. O tom, co (ne)má rád a čeho se bojí. Jak se cítí. Plánech, snech a aktivitách. Je nezbytné zjistit, kdo ten druhý je.

Pokud nevěříte signálům, které vám partner dává, tak vztah nemůže mít pevné základy.

Je nutné tedy čestnost a otevřenost budovat běžným nezávazným povídáním si. Neomezit se pouze na jednoduché otázky: „jak bylo v práci“, „jak jsi se dnes měl“, nicméně debatu rozvíjet do hloubky. Opravdu se aktivně o druhého zajímat. Najít si/vyhradit si čas během týdne na toto povídání a nespokojit se s tím, že není čas.

Tyto debaty mají zcela zásadní vliv na budoucnost. Na složité debaty, kde jde o zásadní věci. Pokud toho druhého znáte, tak budete mnohem lépe chápat souvislosti jeho požadavků do hloubky. Budete vůči protějšku více empatický a vaše šance, že budete ochotni udělat, co druhý žádá, vytvořit kompromis se zásadnězvětšují.

Je velice nepříjemné, když se vám ten druhý svěří s tím, že by něco chtěl a vy řeknete „jak tě to prosím tě napadlo, nikdy jsi o ničem takovém nemluvil/a“. Není pak divu, že má partner pocit, že ho nechápete a že mu nechcete vyhovět.

Pracujte tedy na čestnosti a otevřenosti ve vašem vztahu tím, že si na tuto činnost najdete pravidelně čas.

autor článku: Karel Chába