Hádky na dovolené

Proč je vlastně dovolená kritickým obdobím, kdy se mohou vyskytnout mezi partnery hádky?  Lze se na to nějak předem připravit, a když už k hádkám na dovolené přesto dojde, jak je vyřešit? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Letní období je pro mnohé z nás obdobím zasloužených dovolených, kdy můžeme zregenerovat tělo i mysl a načerpat novou energii. Některé páry opravdu zažijí naprosto harmonickou dovolenou a dokonce taková dovolená může i oživit vztah a značně posílit vaše rodinné vazby. Dosti podstatnou skupinu ale rovněž tvoří páry, které zažijí bohužel na dovolené hádky.

Někdy je ale prostě jednodušší z důvodu naprosto odlišných zájmů a preferencí zvážit, zda-li netrávit dovolenou každý zvlášť. Na oddělených dovolených nic špatného nevidím, pokud se tak partneři domluví. Je spousta dvojic, které oddělenou dovolenou takto praktikují a vyhovuje jim.

Proč vlastně vznikají  hádky na dovolené?

Během roku nemáte většinou na sebe tolik času, kolik si přejete. Výjimkou nejsou páry, které se vidí ráno a u večeře, popř. o víkendech. Pokud jsou mezi nimi v běžném životě nějaké problémy, tak  se často  rozmělní  v záplavě domácích povinností, starosti o děti a dalších věcí. Je také důležité, jestli partneři spolu v běžném životě umí komunikovat nebo jim tato dovednost chybí.

Dovolená je jistě příjemným obdobím, ale i tak si je třeba uvědomit, že jsou často  narušeny vaše domácí stereotypy, najednou spolu nějakým způsobem prostě komunikovat musíte  a také vám můžou chybět způsoby jak tzv. upustit ventil. Doma máte spoustu možností, co udělat, když jste ve stresu a třeba vám partner jde tzv. na nervy.

Na dovolené jsme v celkem jiné situaci, než v domácím prostředí, kde se můžeme jednoduše třeba zavřít v jiné místnosti, odejít do posilovny nebo si jít zaběhat. Jenže na dovolené najednou není před partnerem kam utéct. Teď jste nuceni s partnerem trávit téměř 24 hodin denně, navíc mnohdy v jedné místnosti dovolenkového apartmánu. Toto vše pak vede k tomu, že mohou vznikat hádky na dovolené.

Jak eliminovat hádky na dovolené

  • Věnujte nějaký čas tomu, že si s partnerem sednete a předem se dohodnete jak a kde budete tuto dovolenou trávit, především co od ní očekáváte, jak na ní budete trávit společný čas, ale také třeba kolik a za co budete utrácet peněz. Pomoci vám může článek Jak správně komunikovat s partnerem
  • Přestože si vytvoříte plán, na kterém se oba shodnete, může někdy stejně dojít k nedorozuměním. Tato nedorozumění totiž pramení z našich představ o trávení volného času na dovolené, které často zahrnují i dost konkrétní očekávání na chování našeho partnera. Pokud partner tato očekávání nenaplňuje, je vhodné si o tom včas a v klidu promluvit.
  • Nemějte přehnaná očekávání. Každá minuta vaší dovolené nemusí být dokonalá a zřejmě nebude.
  • Respektujte toho druhého. Je jasné, že společná dovolená je vždy o určitém kompromisu. Nemusíte spolu trávit na dovolené 24 hodin denně. Naplánujte si klidně dopředu sólo aktivity.
  • Snažte se i na dovolené, aby se váš partner cítil dobře, pak se budete cítit dobře i vy.
  • Pokud víte, že vás často partner vytočí, domluvte si heslo, které když se řekne, tak debata hned končí a pak si dohodněte, kdy se k tématu vrátíte.

 

Hádky na dovolené mezi partnery nemusí signalizovat nefunkční vztah, ale třeba jen špatnou komunikaci.

Komunikujte se svým partnerem včas a správně. Osvojte si pravidla komunikace – Proč by každý vztah měl mít pravidla komunikace – již nejlépe před dovolenou, vyjadřujte potřeby své a vnímejte potřeby svého partnera, hledejte konstruktivní řešení vhodné pro oba. Máte tak šanci prožít dovolenou bez zbytečných hádek, stresu a naopak si čas spolu můžete opravdu užít a zjistíte, že hádky na dovolené nemusí být pravidlem a můžete je úspěšně eliminovat.

Pokud přesto narazíte na nějaký problém ve vztahu nebo si nebudete vědět rady s nastalou situací, nebojte se požádat o pomoc odborníka. Partnerský poradce vám pomůže zlepšit komunikaci ve vztahu a ukáže vám, co budete muset udělat, aby se váš problém vyřešil. Objednat konzultaci s odborníkem

autor článku: Karel Chába

 

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů