Vzdejte se potřeby ve vztahu vítězit

Nedávno jsem pracoval s jedním párem, kde oba doslova mluvili o tom, že musí zvítězit jeden nad druhým v komunikaci, kdy se o něco přeli. Mysleli to zcela vážně a já jsem se jim snažil vysvětlit, že to je špatně, že je to začátek konce jejich vztahu. Oba mi na to ale řekli, cituji: „To přece nejde, to bychom nemohli být spokojení, kdybychom si nestáli za svým a nevyžadovali to od toho druhého, aby nám vyhověl.“

Pokud se snažíte prosadit ve vztahu jen to své, vidíte protějšek jako soupeře, jako někoho, kdo musí vyhovět jen vám, tak nemůžete žít spokojeně. Určitě ne oba.

Vztah je o kompromisu. O snaze se domluvit. O vzájemném naplňování potřeb.

Vzdejte se tedy své potřeby vyhrávat nad tím druhým. Vytvořte si potřebu, která bude o kompromisu, vyhovění si, radosti z toho, že ustoupíte, že uvidíte ten úsměv na tváři protějšku.

Když jsem se zmiňovanou dvojicí více jejich problém rozebral do hloubky, tak se ukázala jasně jedna věc. Strach. Jejich počínání inicioval strach. Zamyslete se tedy nad tím, zda vaše snaha zvítězit není vedena strachem, že když se budete zaměřovat i na toho druhého, že nebudou naplňovány vaše potřeby. Když se tímto začnete řídit oba, tak jistě budou a zjistíte, že se není čeho bát. Strach je až příliš často příčinou toho, že nemůžeme dosáhnout svých cílů.

Zbavte se strachu, přestaňte chtít za každou cenu ve vztahu vyhrávat a uvidíte, jak se vám zlepší vztah. Nedívejte se na to tak, že opakem výhry toho druhého je vaše prohra. Dívejte se na to tak, že výhra vaší drahé polovičky je i vaše výhra.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů