Na následujících řádcích se dočtete, na co byste měla brát ohled, když se zamýšlíte nad tím, jestli vzít zpět svého nevěrného manžela.

Chcete ho vzít zpět? Ujasněte si, co je pro vás důležité 

Některým ženám stačí z různých důvodu jen to, že se chce manžel vrátit, a nebudou žádné důvody zkoumat. Samozřejmě i tak se dá řešit to, když chce žena vzít svého nevěrného manžela zpět. Každý máme jiné důvody a jiné motivy, proč se svým partnerem chceme být.

Pokud tedy patříte mezi ženy, které za každou cenu chtějí, aby se manžel vrátil, a neumíte si představit, že byste bez něj byla, pak byste se asi opravdu měla řídit jen tím, že je pro vás podstatné, že se vrátit chce. Víc byste ho svým způsobem neměla dráždit tím, že na něj budete mít nějaké dodatečné požadavky.

Pokud jste ale jednou z žen, které bez manžela, i když by to bylo těžké, si svůj život představit umí, pak se dobře zamyslete nad tím, co bude popsáno dále.

Byl manžel nevěrný jednou, nebo opakovaně? Záleží na tom pokud ho chcete vzít zpět 

Pakliže přemýšlíte nad tím, zda vzít svého nevěrného manžela zpět, je samozřejmě rozdíl mezi tím, zda vám byl nevěrný poprvé, anebo se to stalo už několikrát.

Pokud manžel, se kterým jste desítky let měla spokojený vztah, nevykazoval žádné náznaky nevěry nebo promiskuity, pak se teoreticky dá přemýšlet o tom, že se mu stala věc, která se může stát každému. Totiž že se zamiloval, že se to stalo, ale zároveň si už uvědomil, co se děje a co by mohl ztratit.

V případě, že je váš manžel nevěrný opakovaně, nemůžeme se asi bavit o tom, že je to něco, co se může stát každému. Tedy že každý se může ve svém manželství zamilovat i do někoho jiného. 

Když byl nevěrný jednou: Než ho vezmete zpět, bavte se o příčinách 

Pokud se spíše blížíte k popisu první varianty a přemýšlíte o tom, že byste manžela vzala zpět, pak by bylo smysluplné pobavit se s ním o tom, jak situaci vnímá teď. Měli byste mluvit o tom, co se dělo před nevěrou (to je velmi důležité), o tom, jaké byly příčiny jeho nevěry. Zda měl například osobní krizi nebo se ve vztahu cítil přehlížený, nemilovaný, měl pocit, že nejsou naplňovány jeho potřeby. Častým důvodem jednorázové nevěry, často po dlouhé době spokojeného vztahu, je totiž to, že muž má osobní krizi nebo je nespokojený ve vztahu.

Měl-li osobní krizi, pak byste se měli zabývat tím, zda má pocit, že ji už vyřešil. Nevěra ho totiž samozřejmě mohla na nějakou dobu posílit a dát mu pocit, že je vše v pořádku. Nicméně jeho osobní krize vyřešena být nemusí. Pokud to naopak vnímal tak, že jste měli krizi vztahovou, pak byste se přirozeně měli vážně bavit o tom, že se vztahem musíte začít něco dělat. 

Má motivaci a chce to řešit? Vezměte ho zpět

To, co je důležité posuzovat, je, zda je manžel motivován s vámi na vztahu nebo na sobě (pokud jde o osobní krizi) pracovat.

Vzít nevěrného manžela zpět má určitě smysl, pokud k sobě máte ještě nějaké city. Tedy intimita, hlavně emocionální, mezi vámi ještě úplně neumřela. Umíte si představit, že spolu můžete sdílet intimitu i sexualitu. Zároveň pak tehdy, když je manžel motivován se vztahem něco dělat, někam vás a sebe posouvat. To samozřejmě musíte chtít i vy, i vy musíte být motivovaná.

Pokud se manžel naopak dívá na situaci tak, že uděláte tlustou čáru, zapomenete na to, pojedete na hezkou dovolenou a vše bude dobré, měl bych se osobně velmi na pozoru. To z toho důvodu, že tímto způsobem neřešíte a neoslovujete příčiny toho, proč jste se do této situace dostali. Pak se bohužel pravděpodobnost opakování nevěry zvyšuje.

Proto jsem také hned na úvod zmínil, že jsou ženy, které si svým způsobem nechají líbit všechno a je pro ně hlavní, aby se muž vrátil. Pokud ale opravdu chcete situaci někam posunout a dostat se do stavu, kdy se v ideálním případě nevěra už nebude opakovat, měla byste si stát za svým. Na tom, že chcete pracovat na vztahu, a ještě lépe vyhledat odbornou pomoc. Nechat si poradit ohledně toho, co se stalo a jak byste měli postupovat v budoucnosti.

Než vezmete zpět opakovaného nevěrníka, vyhledejte odbornou pomoc

Jestliže jste v situaci, kdy přemýšlíte, zda vzít nazpět manžela, jenž je nevěrný opakovaně, měla byste se zamyslet také nad sebou. Nad tím, proč jste už manželovi tolikrát odpustila, když jste se nikam neposunuli. Je to důležité z toho důvodu, abyste se pokusila změnit něco na svých postojích.  A také v chování a abyste i vy přiložila ruku k dílu na cestě k tomu, že už se to nikdy nestane.

Nepřekvapí, že u mužů, kteří jsou opakovaně nevěrní, je pravděpodobnost, že takového chování zanechají, mnohonásobně nižší než v prvním případě. Jste-li tedy ženou muže, který je bohužel opakovaně nevěrný, pak byste určitě měla trvat na tom (pokud to tedy už nechcete prožívat znovu), že vyhledáte odbornou pomoc. Nedoporučuji, abyste se situaci snažili řešit sami. Naděje, že po tom, co se vám to stalo už několikrát, to zvládnete jen vy dva bez pomoci, je velmi malá. 

I v tomto případě je samozřejmě třeba zabývat se tím, jaké jsou příčiny nevěry. Nicméně u muže, který je opakovaně nevěrný, může být mnohem těžší je pojmenovat a samotným se vám to nemusí vůbec podařit. Navíc to, že si budete trvat na tom, že jediná možnost, jak se k sobě vrátit, je vyhledat odbornou pomoc, je klíčové. To z toho důvodu, protože uvidíte, jak se k tomu váš nevěrný manžel staví. Bude-li to odmítat, bagatelizovat a trvat na tom, že jeho nevěry zvládnete sami, nedoporučuji mu věřit.

Vždy je třeba položit si otázku: když se to stalo už tolikrát, proč bychom to teď najednou měli zvládnout? Pro některé muže opravdu není jednoduché se problému nevěry a promiskuity zbavit. Celá řada mužů ve skutečnosti vůbec netuší, proč to vlastně dělá. Nevěra může mít mnoho příčin, a ne všechny si uvědomujeme. Proto vám opravdu doporučuji, pokud se jedná o případ opakované nevěry, abyste nedoufali, že to zvládnete sami, a vyhledali odbornou pomoc. Bude-li to manžel odmítat, pak bohužel šance na to, že se něco změní, je mizivá.

Pokud si ani po přečtení článku nevíte rady s tím, zda vzít zpět nevěrného manžela, nezoufejte. Obraťte se na mě prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím, rád to s vámi proberu.

autor článku: Karel Chába

Související články: Odpustit nevěru, nebo ne