I lidé žijící v dlouhodobých vztazích se rozcházejí. Přitom je zřejmé, že pokud spolu partneři žili dlouhou dobu, zřejmě se k sobě hodili a vztah je nějakým způsobem naplňoval.

Proč se lidé rozcházejí po dlouhodobém vztahu?

Dlouhodobě vztahy končí z mnoha různých důvodů. Na vině může třeba být změna životních priorit u jednoho z parterů. Přestože spolu partneři žili dlouhá léta ve shodě, směřovali ke stejným cílům, jeden z nich najednou pocítí touhu po změně. Taková touha po změně bývá častá v „krizi středního věku“ a pojí se k pocitu „zavírajících se vrátek“. Člověk začíná bilancovat, co prožil, ale především, co by ještě ve svém životě prožít chtěl a chce se rozejít.

Někdy si člověk uvědomuje třeba už delší dobu, že chce žít jinak, někdy je to pouze podvědomá touha.  Takovým příkladem může být muž, který je iniciátorem rozchodu po dlouhodobém vztahu, protože se zamiluje do mladé ženy. Mnohdy tvrdí, že to byla náhoda. Přitom si neuvědomuje, že vlastně podvědomě toto chtěl. Chce mnohdy zažít znovu budování rodiny, má pocit, že ve stávajícím vztahu již není potřebný, stagnuje, že ho tam již nic pěkného nečeká. 

Stejně tak žena, která třeba udržovala vztah kvůli dětem chce žít jinak po jejich odchodu z domova. Především pak proto, že její partner není jakékoliv změně přístupný a žena má pocit, že ji vztah víc bere, než dává. Její volbou je pak rozchod po dlouhodobém vztahu. Samozřejmě i změna stylu života jednoho nebo obou partnerů může vést k rozhodnutí se rozejít po dlouholetém vztahu. Stejně tak jak může být důvodem dlouhodobá nespokojenost ve vztahu, kdy partneři spolu setrvávají např. pouze na dobu, než budou děti dospělé.

Proč není rozchod po dlouhodobém vztahu jednoduchý?

Rozchod po dlouhodobém vztahu nebývá vůbec jednoduchý. A to ani v případě, že mají partneři pocit, že mezi nimi již není žádná láska. Jste-li iniciátory rozchodu a nemůžete se dočkat, až bude rozchod za vámi, stejně raději neočekávejte, že vše půjde hladce a na partnera si již ani nevzpomenete.  Společně prožitá léta přispívají k značné provázanosti partnerů. Tato provázanost není jen a úrovni materiální (společný majetek), sociální (společní přátele, rodina), ale i citové.

Oddělení partnerů na fyzické úrovni, tedy rozestěhování, není zase tak složité, a dá se mnohdy stihnout za pár dnů.  Horší je oddělení partnerů po dlouhodobém vztahu na úrovni psychické a emocionální. Náš mozek totiž z důvodu úspory energie má rád stereotypy a zažité vzorce. Ty mnohdy již ani nevnímáme právě pro to, jak jsou již automaticky ukotvené v nás. A tak často až po opuštění vztahu dojdou partneři paradoxně ke zjištění, že jim chybí i to „čím jim partner lezl na nervy.“

Každý z partnerů také snáší rozchod jinak. Většinou vždy při rozchodu po dlouhodobém vztahu jde o rozchod asymetrický. To znamená, že jeden se rozejít nechce nebo chce rozchod méně. Především ten, který inicioval rozchod se zdá být ve výhodě. Svým způsobem to vypadá, že má navrch, že se tolik rozchodem po dlouhodobém vztahu netrápí. Na druhé straně opouštěný partner často propadá beznaději, smutku, může spadnou do deprese. Někdy se ale po nějaké době role obracejí.

Stává se to většinou až v době, kdy opuštěný partner rezignoval na jakýkoliv návrat a začíná si žít život po svém. Partner, který si byl jistý, že je s rozchodem vyrovnaný, že je v pohodě si najednou začne uvědomovat, že o partnera opravdu přišel, že není návratu. Mnohdy je sám zaskočen takovými pocity, které mohou přicházet dokonce i po jednom roku, kdy jsou partneři fyzicky od sebe. Na druhou stranu partner, který v začátku trpěl se v tomto období již s rozchodem srovnává.

Co dělat, aby byl rozchod po dlouhodobém vztahu co nejméně bolestivý

Rozchod po dlouhodobém vztahu je bohužel téměř vždy procesem vleklým a bolestivým. Pokud je to jen trochu možné, je dobré se nějakou dobu s bývalým partnerem nevídat.

Nestýkat se s ním pod žádnými (jakkoliv dobře zdůvodněnými) záminkami. Naopak se dohodnout s rodinou i přáteli, aby pomohli např. v pomoci s předáním věcí, dětí atd. Písemnou či elektronickou komunikaci řešte věci pouze na instrumentální úrovni, nenechte se vtáhnout do romantického vzpomínání typu „pamatuješ jak tehdy.“

Nyní by vám toto vše spíše ubližovalo. Zkuste brát rozchod prakticky, jak jen jde. Je možné, že to nebude jednoduché a je normální, že vás emoce přemůžou, a že se vám zasteskne. Pokud máte potřebu stále vzpomínat na partnera, nepotlačujte svůj smutek a ani třeba zlost. Zkuste si ale na takové emocionální rozjímání vymezit třeba hodinu denně. V této hodině můžete propadat svému smutku i zlosti, vzpomínat na partnera.

Zbytek dne zkuste na bývalého partnera nemyslet. Pokud se vám to nebude dařit, snažte se vždy odvést svoji pozornost jinam, ať již nějakou činností či rozptýlením s někým z přátel. Nevrhejte se ale ihned po rozchodu po dlouhodobém vztahu do vztahu nového, nemuselo by to dopadnout dobře. Je možné, že sáhnete po partnerovi, který pro vás není vhodný jen proto, aby vám pomohl překonat rozchod.

Pak takovému partnerovi pouze ublížíte až zjistí, že fungoval pouze jako převozník. Dejte si nějaký čas na to být sami, srovnat se s rozchodem i svými myšlenkami. Dobrým znamením, že jste z rozchodu venku je to, že si na bývalého partnera již během dne nevzpomenete, že vám začne být lhostejný.

Uvědomte si, že rozchod po dlouhodobém vztahu má své zákonité fáze kterými musíte projít. Nevěřte lidem, kteří tvrdí, že jsou za měsíc po rozchodu s partnerem se kterým byli třeba patnáct let naprosto v pohodě. Nestyďte se za to, že jste nějakou dobu smutní, že si musíte rozchod po dlouhodobém vztahu odtruchlit.

Rozchod po dlouhodobém vztahu je bolestivý vždy, protože s partnerem se kterým jste žili dlouhá léta odchází i část vašeho života a vašeho já. To vše musíte přijmout.  Je možné, že některou fázi rozchodu projdete rychleji, některou naopak pomaleji a také se bohužel můžete v některé zaseknout. To se stává často u těch partnerů, kteří byli opuštěni a stále doufají, že se k nim jejich partner jednou vrátí.

Nejsou schopni přijmout rozchod, odžít si jistou bolest a posunout se dál. Neustále fantazírují o bývalém partnerovi, může se u nich v takovém případě rozvinou i psychické onemocnění. V takovém případě není nač čekat a je nutné navštívit odborníka. Většina lidí se ale dokáže i z rozchodu po dlouhodobém vztahu vzpamatovat a jít dále. Mnohdy je tato zkušenost dokáže dokonce posunout a odžitá bolestí vede k posílení jejich osobnosti a lepšímu sebepoznání.

Pokud se potýkáte s problémy, které se týkají vztahu, či nemáte jasno, zda dokážete překonat rozchod s partnerem, neváhejte mě kontaktovat. Můžete si vybrat jednu z možných konzultací konzultace.