Chytrá, krásná, úspěšná a .. sama

V dnešní době potkáváme spoustu úžasných žen. Mají tak nějak mezi třiceti a čtyřiceti, jsou schopné, jsou spolehlivé, úspěšné ve své práci, mají rozhled, takže se s nimi dá pěkně popovídat. Přesto nemají partnera. Není to přitom proto, že by o něj nestály. Partnera chtějí, touží mnohdy mít rodinu, děti. Jenže jakoby muže spíše odpuzovaly, než přitahovaly. Pak se ptá nejen taková žena, ale mnohdy i okolí, jak je možné, že je sama?

Co je špatně?

Úspěšné ženy si musejí často cestu na vrchol probojovat. Někdy se k nim chovali jejich šéfové nebo i bývalí partneři nespravedlivě. Tyto ženy si pak mnohdy vytvoří jakési “obranné brnění” proti dalším šrámům. Taková žena je pak zvyklá více spoléhat jen sama na sebe. Začne být zkrátka více “z Marsu než z Venuše”. To, že se spoléhá především sama na sebe, je na jednu stranu skvělé, na druhou stranu to může značnou část mužů odrazovat. Muž chce i v dnešní době ženu ochraňovat, starat se o ní.

Žena, která vše zvládá sama, je mnohdy úspěšnější než muž, mu pak takovou možnost neposkytuje. A naopak typy mužů, kteří chtějí spíše ženu využívat – takového zase úspěšná a inteligentní žena po svém boku nepotřebuje. Není hloupá, a rychle takového muže rozpozná a neztrácí s ním čas. Navíc nechce slevovat. Je si vědoma svých kvalit, chce proto vedle sebe partnera stejně kvalitního – vzdělaného, úspěšného, atraktivního.

Kde zmizeli vhodní muži?

Proč ale takového nenachází? Nebo proč si úspěšný, atraktivní muž raději vezme méně atraktivní a nepříliš úspěšnou ženu? Problém je v tom, že mnoho mužů si dnes zase není až tolik jistých, jak mnohdy působí. Navíc partner vám často nastavuje dokonalé zrcadlo. Člověk velmi úspěšný, takřka dokonalý, nám tak spíše více ukazuje naši vlastní nedokonalost. Ve vztahu je dobrá určitá vyváženost. Jeden je lepší v tom, a druhý zase v něčem jiném.

Pokud jeden oplývá dokonalostí po všech stránkách, nemusí se ten druhý cítit vedle něj paradoxně nejlépe, především pokud sám nemá dostatečné sebevědomí. Pokud navíc taková žena dává najevo všechny své kladné stránky, sama vše zařídí, vše zná, je možné, že muž raději z takového vztahu vycouvá.

Mnohdy proto, že má pocit, že takovou ženu nemůže vlastně ničím “ohromit” , zaujmout či jenom obyčejně potěšit. A to samozřejmě každý muž chce. Chce, aby k němu občas žena vzhlížela, aby si s něčím nevěděla rady, a on jí mohl pomoci, a tak cítil, že jej ona potřebuje. Jenže žena, která je spíše z Marsu, pak má podobné myšlení jako muž, a proto se stane pro muže málo přitažlivá.

Co dělat?

Žena, která je tak trochu z Marsu by určitě neměla potlačovat samu sebe. Měla by ale v sobě opět najít ženskou část. Tu část, která nechá muže, aby o ní mohl pečovat, aby jí mohl hýčkat. I kdyby to mělo být něco, s čím jí pomůže, či nabídka, že něco zařídí. Pokud mu žena vezme vždy vítr z plachet s tím, že tohle či ono zařídí sama, nemůže čekat, že se muž bude cítit dobře. Bude jí spíše brát jako kolegyni či kamarádku, ne ale jako ženu, do které by se mohl zamilovat.

Jedna věc je vzhled ženy, její postava, inteligence a další věci, o kterých si myslíme, že muže přitahují. Druhou stránkou věci je to, jak se muž v přítomnosti ženy cítí. Pokud se vedle někoho cítíte skvěle – protože vám ten člověk dává najevo, že jste pro něj důležitý, potřebný, bude vás značně ovlivňovat tento pocit.

Pokud to však někdo přehání, a stále si vyhledává neúspěšné partnery, kteří mají spoustu problémů, které pak zachraňuje, jde o extrém, který samozřejmě zdravý není. Je zvláštní, že někteří lidé tíhnout právě k těm neúspěšným lidem, stále se peroucí s problémy, spíše než k úspěšným. Je to právě proto, že někteří lidé si paradoxně zvyšují sebevědomí vedle slabého a v jejich očích neúšpěšného partnera, kterému musí pomáhat.

Muž, který ocení úspěšnou ženu

Vedle velmi sebevědomé a úspěšné ženy se bude nejspíše cítit dobře muž, který pochází z rodiny, kde byla takovou ženou jeho matka. Zároveň se však muž cítil touto matkou milován. Pak mu bude tento model známý, a nebude mu dělat problém se vyrovnat s ženiným úspěchem. Samozřejmě, že žena, která je tak “trochu z Marsu”, může mít vztah s mužem, který má také svoji úspěšnou kariéru.

Mnoho dvoukariérových úspěšných párů dobře funguje, přestože i takový vztah má samozřejmě svá úskalí. Pokud ale žena potká muže, který není až tak úspěšný, i tak je vhodné mu dát šanci. Pokud takový muž jinak vyznává stejné hodnoty, váží si jí, podporuje ji, může vztah fungovat i v případě, že muž vydělává třeba méně, nebo má nižší postavení než partnerka.

Přesto by si měla i úspěšná žena vždy na muži najít něco, co na něm může oceňovat. Třeba i neambiciózní muž může na druhou stranu ženě dávat spoustu podpory a energie, respektovat její rozhodnutí. Úspěšná žena by tedy neměla hledat pouze někoho, kdo má zvučný titul nebo vlastní úspěšnou firmu. Daleko důležitější může být, aby jí takový partner naplňoval emocionálně.