Krize vztahu po porodu

Každá krize, která vznikne ve vztahu, je nepříjemná. Může vzbuzovat pocity beznaděje a frustrace. Krize přináší do vztahu také negativní myšlenky, co by se stalo, kdyby se tento problém nevyřešil, apod. Krize vztahu po porodu je další problém, který nás může v partnerství potkat. Proč přichází? Jak ji vlastně můžeme překonat?

 Proč krize vztahu vzniká po porodu?

Krize vztahu po porodu může mít dva nejčastější důvody:

1.Špatná nebo žádná komunikace o naplňování potřeb

Tím prvním důvodem je ten, že se krize vztahu vytvořila na základě špatné nebo žádné komunikace o naplňování potřeb. Tato krize se může tvořit již dlouhou dobu před otěhotněním. Těhotenství, porod a poporodní fáze jsou pro ženu velmi náročné. Také je toto období náročné i pro muže, který mimo jiné, musí zvládnout spoustu věcí, o které se běžně nestará. Oba dva jsou ve vztahu pod tlakem. Těhotenství a porod tuto krizi jen vystupňuje.

2. Partneři nejsou dostatečně připraveni na to, co je čeká

Druhým nejčastějším důvodem, proč přichází krize vztahu po porodu, se objevuje u párů, které ještě nemají děti. Těhotenství, porod a vše s tím spojené, je jejich první zkušenost. Nejsou dostatečně připraveni na to, co je nyní čeká. V takovém vztahu dost často dochází k tomu, že se muž cítí odstrčen, nemilován. Žena mu již nedává tolik lásky, energie a pozornosti. Na takové věci někteří muži reagují opravdu negativně.

Krize vztahu u párů, které mají první zkušenost s těhotenstvím a porodem, může být způsobena i chováním ženy v šestinedělí. U ženy v tomto období může docházet k výkyvům nálad a ke změnám chování, které muž těžko chápe a neumí k nim správně přistupovat.

Vzájemná nespokojenost krizi vztahu více prohlubuje. Oba dva začínají být sebestřední. Mají pocit, že oni jsou na tom nejhůř. Věří své subjektivní realitě, kterou prožívají. Mají pocit, že ten druhý by měl začít plnit jejich potřeby, lépe se chovat. Pokud si to myslí vzájemně, pak se ve vztahu oddalují. Jeden po druhém chtějí, aby jim bylo dáno, ale ani jeden není ochoten cokoliv dát. V podstatě jsou oba dva zamčeni do negativního stavu své mysli a plně tomuto stavu věří.

Jak tuto krizi po porodu vyřešit?

Jak nejlépe řešit krizi po porodu? Je důležité se dohodnout na tom, že začnou danou krizi ve vztahu řešit, něco pro to dělat. Je to první předpoklad, protože se jedná o týmovou práci. Musí krizi ŘEŠIT SPOLEČNĚ.

Nelze krizi ve vztahu po porodu řešit tím způsobem, že jeden ji bude chtít vyřešit, a druhý to bude odmítat. Pokud k tomu přece jen dojde, je v těchto případech lepší vyhledat třetí stranu, odborníka, který vnese do celé situace nezávislý pohled.

Pokud jsou schopni krizi vztahu řešit, měli by si vzájemně říci, jak budou postupovat. Udělat vše proto, aby situaci změnili. Jeden druhému by se měl snažit vyhovět, aniž by to ten druhý očekával. Je to předpoklad k tomu, aby se krize nerozrůstala. Znamená to, chtít začít dávat tomu druhému víc než očekává. To je princip vztahu, který je tímto naplňován. Takové jednání je důležité proto, aby se zlepšila celková atmosféra ve vztahu.

Poté by měli vzájemně komunikovat mezi sebou takovým způsobem, aby si navzájem rozuměli. Více se dočtete v článku – Proč by měl mít vztah pravidla komunikace. Dále by se měli snažit pracovat s potřebami, které každý má. Důvodem krize vztahu po porodu jsou nenaplněny vzájemné potřeby obou partnerů. Tyto potřeby by si měl uvědomit každý sám za sebe. Měl by je umět sdělit svému protějšku tak, aby mu ten druhý porozuměl. Oba dva ve vztahu by měli chtít a vzájemně si naplňovat svoje potřeby.

Je důležité, aby se lidé ve vztahu, který prochází krizí, začali chovat jinak než doposud. Pokud se budou oba dva chovat stejně, tak jako se chovali do teď, krizi vztahu nemůžou vyřešit. Tady platí jedno pravidlo:

Pokud chceme dosáhnout jiného výsledku, nemůžeme to dělat pořád tím stejným způsobem.

Pokud řešíte vaši krizi vztahu po porodu nebo jakoukoliv jinou krizi, a sami si nevíte rady kam dál, obraťte se na mě. Rád vám pomůžu, a nasměřuji vaše další kroky ve vztahu tím správným směrem.

autor článku: Karel Chába

 

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

4 komentáře u „Krize vztahu po porodu

  Zdeněk Září 23, 2016

  Dobrý den. Jsem ženatý šest let a je mi 53 let, manželka je věkově na tom stejně. Toto je mé druhé manželství. Moje první žena zemřela před sedmi léty na rakovinu. Měli jsme spolu dvě děti, syna a dceru, která v roce 2004 tragicky zahynula, byly jí 4 roky, syn už je dospělý a je samostatný ve svém bytě. Současná žena byla po dvacetiosmiletém manželství rozvedená. Má dvě dcery ( 26, 35 let ), obě dvě jsou vdané a nutno podotknout, že žijí v jiném městě než my s manželkou. Mladší se teď narodil syn a celkem mám obavu, že moje žena se ( celkem oprávněně ) bude více věnovat jim. Přišla totiž sama o syna, když záhy po narození zemřel. S dcerou jsem se snažil vycházet, ale ona dělala jen naschvály
   Karel Chába Září 27, 2016

   Dobrý den, důležité je, abyste o těchto věcech velice otevřeně mluvili. Doporučuji vám, abyste jí řekl, čeho se bojíte a co chcete. Nenechávejte si to pro sebe. Je to vaše společná věc a jedině vy dva společně ji můžete vyřešit.
  Tomas Březen 25, 2017

  Dobry den, pritelkyne me mesic po narozeni dcery rekla, at si sbalim veci a odejdu. S oduvodnenim, ze nas vztah neni harmonicky a ze nechce prijit o mleko. Uz po otehotneni jsme se casto hadali, prestala si me vsimat, po narozeni dcery I absolutne bez komunikace, zadny dotek, objeti ci cokoliv jineho. Jsem clovek ktery potrebuje vrele slovo ci nejaky kontakt. Pomahal jsem ji co to slo, hladil ji slovy I gesty. Ale me chodila rana za ranou od ni, tak jsem ji vycital, ze na me kasle az nakonec se semnou rozesla. Ma smysl doufat a verit, ze nas vztah se obnovi a nase dcera bude mit rodice a ne jen tatu a mamu? Dcera i expritelkyne jsou zeny meho zivota a obe miluji. Jen ztracim nadeji….
Omlouváme se, komentáře a poradna jsou dočasně vypnuté. V případě, že potřebujete vyřešit svůj partnerský problém, můžete využít služby písemné konzultace. Pro více informací klikněte zde.