Jaké jsou nejčastější příčiny toho, že žena nechce sex, a jak to řešit, se dozvíte na následujících řádcích.

Nechce vaše žena sex? Důvodů může být celá řada

Existují tři základní skupiny důvodů, proč vaše žena nechce sex: jsou to problémy v rovině psychické, zdravotní a vztahové.

U problémů na psychické rovině jde nejčastěji o stres, únavu, starosti nebo osobní krizi vaší ženy. Z těchto důvodů nechce sex, nemá na něj energii nebo chuť. 

Na zdravotní úrovni pak může nastat celá řada problémů, které vaši ženu ovlivňují. Mají negativní dopad na její sexuální apetit: mohou to být hormonální problémy, těhotenství, problémy po porodu, klimakterium a další.

Třetí rovina, vztahová, pak svým způsobem vychází už ze dvou výše popsaných, protože všechny problémy, které byly jako příklad jmenovány, i mnohé další působí na váš vztah. Vztahové problémy pak mohou být jak příčinou, tak důsledkem toho, že vaše žena nechce sex.

Když žena nechce sex, často je na vině krize vztahu

Ve spojení se vztahovou rodinou je jedním z nejčastějších důvodů toho, že žena nechce sex, to, že máte krizi. Intimita mezi vámi upadá a postupně se od sebe odcizujete. Žena se vámi cítí zraňovaná, nemá pocit, že naplňujete její potřeby. Často se hádáte, možná se k ní i nevhodně chováte.

Řada žen říká, že pokud nemají chuť na sex, je to z toho důvodu, že jim to ve vztahu neklape. U roviny psychické pak dochází k tomu, že se ženy necítí muži dostatečně podporované. Na vině ale mohou být také takové věci, že manžel se ženou nešetrně řeší například nadváhu po porodu: žena si pak přijde neatraktivní a nechce sex.

Je tedy hodně důležité uvědomit si, že pokud vaše žena nechce sex, může na to mít vliv úplně cokoli. Velmi často se navíc tři roviny, které jsme si popsali výše, propojují do jednoho velkého problému.

Píši to hlavně z toho důvodu, že spousta mužů si myslí, že sex je něco, co je od zbytku věcí v našem těle a psychice izolované. To ale není pravda a každý muž, který trpí tím, že jeho žena nechce sex, by na to měl myslet. Mužská sexualita je jiná a velká část mužů nemá ani po celodenní špatné atmosféře mezi partnery problém chtít večer sex. Pro ženy je to ale většinou nepřijatelné: většina z nich k tomu, aby mohla mít uspokojivý sex, potřebuje mít celodenní předehru: potřebují cítit, že si jich muž váží, že je má rád a že je nemá jen na to jedno.

Jak řešit, když žena nechce sex? Komunikací

V krátkosti jsme si popsali nejčastější roviny příčin toho, proč žena nechce sex. Nyní se podíváme na to, jak takovou věc řešit.

Bez ohledu na to, jaké jsou konkrétní příčiny toho, že vaše žena nechce sex, potřebujete zlepšit komunikaci mezi vámi. Ve své praxi jsem se bohužel mnohokrát setkal s tím, že některým mužům připadá zvláštní, že když jejich žena netouží po sexu nebo ho odmítá, doporučím jim, aby se učili a napravovali komunikaci. 

To je ale nasnadě. Pokud se mezi vámi něco děje a odcizujete se od sebe, respektive vaše žena nemá chuť na sex, je třeba přirozeně nejdříve zlepšit emocionální rovinu vašeho vztahu. Není-li vám žena schopná a ochotná říct, co se mezi vámi děje, a řešit to, opět potřebujete komunikovat. Potřebuje-li vaše žena podporu, protože má psychické problémy, potřebujete komunikovat. Má-li problémy zdravotní, jejichž vinou nemá chuť na sex, opět o tom potřebujete komunikovat. A to proto, abyste si to nebrali osobně a věděli, jak ji podpořit, aby se z nepříjemné situace co nejrychleji dostala a zase měla chuť na sex.  

Doporučuji vám proto, abyste si přečetli článek Komunikace mezi manželi, kde píši více o tom, co mám konkrétně na mysli. Nastudujte si také článek Naslouchání ve vztahu, ve kterém se naopak zabývám tím, jak se k sobě v komunikaci emocionálně přibližovat, abyste jeden druhého lépe poznali.

Zkuste jí porozumět a netlačte na ni, začne zase chtít sex

Chcete-li vyřešit problém s tím, že vaše žena nechce sex, pak jí potřebujete co nejlépe porozumět. Potřebujete, aby se vám chtěla svěřovat. Ochota svěřit se a otevřít se je přímo propojená s tím, jak může váš sex fungovat, respektive proč nefunguje. Bez toho, aby vám žena věřila, aby se k vám chtěla intimně přiblížit nebo vás vnímat jako někoho, kdo je pro ni bezpečný, a ne jako někoho, kdo jí ubližuje, nemáte šanci zažívat uspokojivou sexualitu.

Proto pokud máte problém s tím, že vaše žena nechce sex, rozhodně na ni netlačte. Nenuťte ji do toho, nevyhrožujte, ale ani se do sebe neuzavírejte a netrucujte. Pokud se vám to už opakovaně nevyplatilo a vaše situace se nezlepšuje, nebavte se s ní o tom, proč sex nechce. Naopak přejděte k tomu, co jsme si popsali výše: zamyslete se, jaké příčiny mohou být za tím, proč vaše žena nechce sex. A v dobrém smyslu ji přesvědčte o tom, abyste se začali učit komunikaci.

Ukažte jí, že se o ni chcete zajímat, že jí chcete pomoci a vyhovět jí. Teprve až se k sobě prostřednictvím komunikace intimně a emociální přiblížíte, má smysl, abyste se bavili o konkrétních příčinách toho, proč nechce sex. Pokud to budete obracet a budete se rovnou bavit o sexu bez toho, že byste se v komunikačních dovednostech posunuli a žena vám začala více věřit, budete se jen hlouběji propadat do problémů a vaše žena se od vás bude dál odcizovat.

Nevíte-li si ani po přečtení článku rády s tím, proč vaše žena nechce sex, a jak to řešit, nevěšte hlavu. Obraťte se na mě, rád vám pomůžu. Vyberte si z konzultací tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába