Sprosté urážky partnera

„Nechápu, co se stalo. Partner takový nebyl. Čím dál častěji se spolu hádáme. V hádkách padají sprosté urážky, ponižování, že nic nezvládám, nedokážu, že jsem tlustá, atd. Snažím se dělat, co si přeje, cvičím, ale nikdy mu není nic dobré. Jsem zoufalá a nešťastná. Už si ani nevěřím. Máme spolu dvě malé děti, hypotéku a nechci, abychom se rozešli. Nevím, co dělat“, končí svoje vyprávění paní Jana.

S tímto problémem se mnozí terapeuti či psychologové setkávají poměrně často. Sprosté urážky partnera, ponižování či manipulace ze strany partnera jsou jen vyústěním nevyrovnaného partnerského vztahu a něčeho, co je ve vztahu potlačováno a neřešeno.

Paní Jana partnerovi ustupuje, snaží se mu vyhovět, ale pořád je to málo. Chováním paní Jany se vnitřní nespokojenost partnera neřeší, problém se ještě více prohlubuje na obou stranách. Paní Jana trpí čím dál víc, nevěří si. Partner začíná používat čím dál tvrdší výrazy, narůstá jeho nespokojenost, příp. může docházet až k fyzickému násilí. Roztáčí se kolo hádek, urážek, manipulování, nespokojenosti, z kterého se zdá, že není východisko.

Jak tedy řešit sprosté urážky partnera?

Je důležité si uvědomit, že pokud partner používá sprosté urážky, vulgarismy či ponižování, ale dříve se takto nechoval, pravděpodobně si tímto způsobem ventiluje agresivitu či něco, co sám nedokáže a není schopný zvládnout či zpracovat. Jeho chování má tedy nějakou příčinu. Mnozí lidé, kteří se takto chovají, zároveň manipulují se svým okolím.

• OTEVŘETE TOHLE TÉMA

V prvé řadě je důležité dát partnerovi najevo, že s jeho chováním nesouhlasíte. Chovat se k partnerovi, který sprostě uráží tak, že se nic neděje či ustupovat, jen zvyšuje agresi a potlačuje se problém. Ve chvíli, kdy bude partner bez emocí, otevřete diskuzi na tohle téma a požádat jej o vysvětlení jeho chování a omluvu.

• POŽÁDEJTE O RADU ODBORNÍKA

Pokud se urážející chování partnera opakuje, nedokážete se domluvit, sama si s tím již nevíte rady, navrhněte partnerovi návštěvu u partnerského poradce či jiného odborníka. Pokud s vaším návrhem partner nesouhlasí, zajděte tam sama. Budete mít jednu velkou výhodu. S odborníkem proberete vaši situaci a pomůže vám nastavit kroky, které povedou tím správným směrem.

• PRACUJTE NA SOBĚ

Pokud se nacházíte v takové situace, kdy vás partner častuje sprostými urážkami, můžete si tyto věci brát osobně. Je důležité, abyste začala na sobě pracovat, zvyšovat si sebevědomí, nebrat si věci osobně, učila se lépe komunikovat. Dostanete se do pozice, kdy se nebudete před partnerem „hrbit“. Vnitřní síla, kterou objevíte díky práci na sobě, vám může pomoci i v případě, že se rozhodnete vztah ukončit a odejít.

• ZVAŽTE SVOJE MOŽNOSTI

Je také možné, že zjistíte, že partner se nechce měnit, nechce spolupracovat, nestojí o lepší komunikaci s vámi, i přesto, že máte např. děti, hypotéku či jiné závazky. S takovým partnerem se ve vztahu nemůžete posunout. Vztah je vždy o dvou lidech. Pokud jedna strana nechce spolupracovat, zůstává otázkou, zda vám takový vztah opravdu za to stojí.

Nechat se ponižovat, ubíjet sprostými urážkami vám a ani dětem rozhodně nepřispěje. Spousta žen se bojí odejít především z finančních důvodů. Mají strach, že to nezvládnou, že se nepostarají a budou finančně strádat. Proto zvažte možnosti a hledejte to, jak by to mohlo jít, pokud máte pocit, že jste všechny možnosti nápravy vašeho vztahu již vyčerpala. Psychické a fyzické zdraví vás a vašich dětí by měla být pro vás priorita.

Pokud řešíte podobný problém, nevíte si rady či potřebujete svoji situaci rozebrat s někým nestranným a uvědomit si, co dál dělat, neváhejte se obrátit na partnerského poradce v sekci konzultace.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů