Žijeme vedle sebe

Máte poslední dobou pocit, že se svým partnerem či partnerkou spíš než spolu žijete vedle sebe? Jako byste každý žil svým vlastním životem a s tím druhým sdílíte jen společný prostor?

Podobný pocit často potkává páry, jejichž děti již odrostly a nepotřebují neustálou péči rodičů. Takové páry obvykle mají již vlastní bydlení, stálou práci, chatu, podnik, prostě mají pocit, že všechny životní potřeby a cíle již mají splněné. Nikdy na sebe pořádně neměli čas a těšili se, až si to budou moci vynahradit. Teď ale s hrůzou zjišťují, že to nějak neklape.

Tyto problémy ale potkávají také bezdětné páry, u kterých se po nějakých 4-7 letech začíná vytrácet intimita a vzájemná přitažlivost. Každý si naplňuje především své vlastní potřeby a o toho druhého se nestará.

Co s takovým vztahem?

Především si musíte rozmyslet, zda v tom vztahu chcete i nadále zůstat a pracovat na něm.

Pro někoho je již příliš obtížné v této fázi vztah opět nastartovat a navrátit do vztahu city a intimitu, protože ztráta fyzické přitažlivosti je příliš veliká. Tito lidé se již na sebe vůbec netěší a nemají potřebu sexu a vzájemné intimity.

Pokud se rozhodnete, že vztah už zachraňovat nechcete, přečtěte si článek Jak udělat první krok při krizi vztahu.

Pokud s partnerem i nadále chcete zůstat a chcete pošramocený vztah napravit, zamyslete se každý sám za sebe, jaké máte ve vztahu potřeby a jak byste je chtěli naplňovat. Rozmyslete si, co byste po partnerovi chtěli, aby se změnilo. Co potřebujete ke svému štěstí?

Jakmile to budete mít oba promyšlené, sedněte si spolu k jednomu stolu a začněte to řešit. Buďte k sobě naprosto upřímní. Vyjasněte si, jak jste na tom s intimitou a vzájemnou náklonností. Bylo by chybou zůstávat v nefungujícím vztahu jen proto, že je vám toho druhého líto nebo vás děsí představa nového začátku od nuly.

Pokud mezi vámi intimita naprosto chybí, vyjasněte si, co budete dále dělat a jak se budete vzájemně snášet.

Pokud se oba shodnete na tom, že chcete na vztahu pracovat a zachránit ho, začněte se zabývat vzájemnými potřebami. Řekněte si, co jeden od druhé očekáváte a jak byste si přáli, aby byly vaše potřeby naplňovány. Vytvořte jasnou partnerskou dohodu a poctivě ji dodržujte. To je důležitý krok na cestě k napravení vašeho vztahu.

Nejste si jistí, co udělat a jak dál? Váháte, zda byste měli ve vztahu zůstat, nebo to raději zavčasu ukončit? Snažíte se krizi vztahu napravit, ale stále se vám to nedaří a vracíte se tam, kde už jste jednou byli? Nebuďte na to sami a kontaktujte odborníka, který vám pomůže nahlédnout na váš vztah z trochu jiné perspektivy a vysvětlí vám, co byste měli udělat dále.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Žijeme vedle sebe

  Honza Únor 24, 2015

  Posledních 5 let žijeme s manželkou jen vedle sebe,manželka byla nevěrná s kolegou z práce a od té doby jsme jen spolubydlící.Podle mě semnou zůstala pouze kvůly tomu aby měly naše 2 malé děti kompletní rodinu,od té doby co jsem přišel na nevěru se kompletně změnil náš sexuální život(skoro vyprchal) a i komunikace je na nulové úrovni.Prostě čekám,že až děti odrostou,tak bude manželka volná a opustí mě.Říká,že mě miluje a že chce semnou zůstat,ale potom incidentu jí prostě už nevěřím.
  Prosím poraďte co s tím a jestly máme pokračovat ve vztahu.Manželku už nemiluji,jen jsem na ní zvyklý a nechci aby měly děti rozpolcené manželství.
  Děkuji Honza
   Karel Chába Březen 3, 2015

   Dobrý den, měli byste si oba vážně promluvit o tom, co chcete dál. Zůstat spolu a za jakých podmínek anebo to ukončit. To je to první, co si musíte ujasnit. Pak má cenu se rozhodovat, jak dál. Vy hodně dedukujete a na tom se určitě nedá stavět.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů