Znovu věřit

Nacházíte se v situaci, kdy jste ve vztahu přestali věřit partnerovi, kdy vám partner lhal nebo vás podvedl nebo jinak ztratil vaši důvěru? V dnešním článku se budu zabývat právě tím, jak do vztahu vrátit důvěru.

Ztracená důvěra ve vztahu je možná tou nejhorší věcí, se kterou se můžete setkat, pokud vám váš partner v něčem lhal nebo vás dokonce podvedl. Je přirozené, že znovu věřit pro vás musí být velmi těžké. Někteří klienti mi ztrátu důvěry dokonce popisují tak, že začali mít psychické problémy nebo že nemohou spát, a že vlastně netuší, zda někdy ještě budou partnerovi moci věřit.

Je možné znovu začít věřit ve vztahu?

Vrátit důvěru do vztahu není jednoduché, ale zároveň to není nemožné. V první řadě byste si měli oba dva rozmyslet, zda-li chcete na vztahu pracovat, a zda chcete do vztahu opět důvěru vrátit. Rozmyslet byste si to měli velmi důkladně, protože pracovat na obnově důvěry tak, abyste znovu věřili, není vůbec jednoduché a rychlé. Pokud se oba dva rozhodnete, že důvěru do vztahu chcete vrátit, měli byste se držet následujících rad a postupu.

Jak dosáhnout toho, že začnete znovu věřit?

S partnerem se dohodněte na tom, že dvakrát týdně ve stejný čas a ve stejný den si na sebe najdete tři čtvrtě hodiny, kdy vás nic a nikdo nebude rušit. Na tyto dva dny si každý z vás přinese ta témata, která ho trápí (nemusí to být jen témata ohledně toho, že si nevěříte).Tato témata si rozdělte na skupiny od těch nejjednodušších, nejméně závažných, až po ta, co vás nejvíce trápí. Zároveň si před prvním sezením nastudujte článek o komunikaci. 

Je totiž důležité, abyste se ve vašem vztahu posunuli ve vašich dovednostech, jak správně spolu komunikovat. Komunikace mezi vámi je ta nejdůležitější dovednost pro váš vztah a pro to, abyste si vzájemně opět věřili. Komunikaci se společně naučíte a osvojíte si ji podle výše uvedeného návodu a to nejlépe tak, že se začnete zabývat těmi nejmenšími problémy a postupně se budete posouvat k těm závažnějším a teprve nakonec si necháte ty nejzávažnější a nejtěžší problémy. 

Kdy začít řešit příčiny proč jste si přestali věřit?

Teprve v momentu, kdy bude schopni se dohodnout na těch jednodušších problémech, se můžete posunout a otevřít i otázky ohledně příčin ztráty důvěry. Každá ztráta důvěry má své příčiny. Pokud tyto příčiny společně odhalíte a díky funkční komunikaci se společně poradíte, jak je vyřešit, budete ve vztahu už i věřit.

Pokud ve vašem vztahu byla například nevěra, pak je potřeba se bavit i o tom, co nevěrnému ve vztahu chybělo a vadilo. Všechny věci, které nevěrný řekne, že mu nevyhovovaly, si zapište. Pak každý jednotlivý bod proberte pomocí pravidel komunikace tak, abyste došli k závěru jak ho odstranit a jak si opět věřit.

Budováním důvěry získáte i nové dovednosti a zároveň si opět budete věřit

Důvěra ve vztahu se buduje nelehce a dlouho. Ale za to se naučíte i novým dovednostem, kterými budete předcházet dalším možným problémům a konfliktům, a to nejen v oblasti důvěry. Tou nejdůležitější dovedností je právě zmiňovaná komunikace. Dále se důvěra do vztahu opět navrací tím, že vyřešíte konkrétní příčiny proč jste si přestali vzájemně věřit.

Neméně podstatným bodem znovu vrácení důvěry do vztahu je ale také společná spolupráce. K tomu vám budou sloužit pravidelná sezení, kde budete řešit vaše problémy a zároveň se budete učit novým dovednostem. Pokud každý z vás přijme zodpovědnost za proces, který jsem popsal v tomto článku, přestanete se vzájemně obviňovat, kdo za co může a začnete se soustředit na to, abyste se učili novým věcem, pak se budete ve vztahu posouvat a vaše schopnost věřit jeden druhému se bude opět do vašeho vztahu navracet.

Pokud se potýkáte s problémy, které se týkají právě toho, že nemůžete partnerovi věřit a sami si nevíte rady nebo se sami nedokážete dohodnout, neváhejte kontaktovat partnerského poradce. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací konzultace.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů