Sebeúcta je schopnost si vážit sama sebe. Člověk, který jí má, nedovolí druhému, aby ho jakkoliv ponižoval nebo týral. Jak si udržet sebeúctu ve vztahu a jak se vymezit proti tomu, co sami nechcete, se dočtete v tomto článku.

1. Ujasněte si sami, co ve vztahu chcete a potřebujete

Jednoduše řečeno, poznejte sami sebe a své potřeby. Nikdo jiný nemůže lépe rozumět vašim emocím, nikdo nezná lépe vaše touhy. Pokud jim porozumíte vy sami, může jim i lépe porozumět váš partner a bude to mít pozitivní vliv na váš vztah. Myslete na to, že není nutné, abyste šli vždy s proudem, nemusíte být ve všem a za každou cenu vstřícní jen proto, že je to tak zvykem nebo se nutit do věcí, u kterých cítíte, že nejsou pro vás.

Klidně si dejte si čas na promyšlení toho, co chcete a co nechcete. Pomůže vám, když budete trávit čas sami se sebou, budete hledat odpovědi na otázky o tom, co cítíte a co potřebujete. Zkuste si udělat čas pro tento typ úvah každý den a buďte trpěliví, pokud odpovědi nebudou přicházet okamžitě, ale klidně tomu nechte čas.

2. Požádejte ve vztahu o to, co chcete a potřebujete

Potřeby jsou vše, co chcete a na co si vzpomenete, že chcete od vztahu a partnera. Nebojte se odmítnutí a nemyslete si, že váš partner ví, co chcete a co potřebujete. Když nepožádáte, odmítáte sami sebe dřív, než vás může odmítnout partner. Pokud máte pocit, že partner dělá něco, co vám opravdu vadí, můžete ho zkusit požádat o změnu ve vztahu, pomoci vám může článek Jak požádat milovaného o změnu návyku.

3. Nebojte se ve vztahu říkat ne

Nebojte se odmítnout a vyjádřit svůj nesouhlas, pokud něco nechcete, nevyhovuje vám to. Strach z osamělosti vás může vhánět do rolí, kdy plníte přání a tužby druhých, přestože vám samotným to nevyhovuje. Příčinou je strach z často nevyřčeného, když to pro mne neuděláš půjdu jinam.

Sebeúctou se dá vyjádřit i to, jak jste schopni být spokojeni sami se sebou a dokázat se přijímat takoví, jací jste s chybami i omyly, které jste udělali. Člověk, který má dostatečnou sebeúctu, nedovolí tomu druhému, aby ho třeba jakkoliv ponižoval, týral anebo s ním manipuloval. Včas rozezná varovné signály a s takovým člověkem buď vůbec nenaváže vztah, anebo se proti takovému jednání včas a jasně vymezí.

4. Držte se ve vztahu svého názoru

Když jsou si dva lidé velmi blízcí, konflikt ve vztahu bývá občas nevyhnutelný. Pokud nebudete mít dostatečnou sebeúctu, je možné, že při řešení konfliktů začnete vždy uhýbat ze svých přesvědčení a názorů ve prospěch partnera jen proto, abyste ho nenahněvali anebo mu neublížili.

Pokud se budete stále chovat tak, že vždy jen ustupujete, aby se váš partner necítil náhodu špatně, je možné, že pak se bude sice cítit dobře, ale vy začnete ztrácet své já. Pak už je jen krůček k tomu, aby vás přestal partner respektovat. To samozřejmě neznamená, že byste měli být necitliví nebo se nesnažit ve vztahu o kompromis. Je dobré vyslechnout svého partnera a projevit, že s ním cítíte, ale nepopírejte sami sebe.

5. Nedopusťte, aby váš vztah znamenal pro vás vše

Možná víc, než kdykoliv jindy vaše sebevědomí může klesnout, pokud se celí ponoříte do svého partnera a do vztahu, jako by nic jiného neexistovalo. Pak již nejde o zdravý vztah, ale o závislost na partnerovi a závislost není vůbec přitažlivá, ani pro vašeho partnera. Žádná osoba není schopna naplnit všechny vaše potřeby, a tak je vhodné se věnovat i jiným činnostem mimo váš vztah. Je dobré trávit nějaký čas odděleně, třeba s přáteli nebo se věnovat svým zálibám. Pokud si sami vytvoříte naplněný život, budete se cítit méně zranitelně.

Pokud si ve vztahu zachováváte sebeúctu a zvyšujete si navzájem sebevědomí, má to vliv nejen na lepší sexuální život, ale budete i jednodušeji zvládat konflikty, které se vyskytnout občas v každém vztahu. Navíc budete mít tendenci se navzájem podporovat v dosažení svých cílů.

Pokud přeci jen cítíte, že máte ve vztahu problém, třeba se sebeúctou nebo sebedůvěrou, neváhejte se na mě obrátit. Rád vám pomůži s tím, jak můžete ve vztahu na těchto vlastnostech pracovat – konzultace.