Pokud jste se ocitla v situaci, že vás manžel nemiluje, pokračujte ve čtení. Dozvíte se, jaké jsou nejčastější důvody, proč se to stává a jak můžete v takové situaci postupovat.

Pokud jste se právě od manžela dozvěděla, že vás nemiluje nebo to nějakou dobu tušíte, dle jeho chování a jednání k vám, je to bolestivé, nepříjemné a zraňující, ale nezoufejte. To, že vás manžel nemiluje, ještě neznamená, že je vašemu vztahu definitivní konec.

Nejčastější důvody, proč manžel ženu nemiluje. Co s tím?

  • Naplnění potřeb, které jste měli na začátku vztahu – vědomá dohoda

Na začátku každého vztahu se vzájemně bavíme o tom, co bychom ve vztahu chtěli. Vysvětlujeme si, co bychom potřebovali, abychom se s tím druhým cítili bezpečně, spokojeně a byli šťastní. Vědomě se bavíme o životních hodnotách, o prioritách, o našich snech a vizích. Utváříme spolu tzv. vědomou dohodu o tom, proč je dobré vstoupit do vztahu.

Pokud se ve vztahu tahle vědomá dohoda z větší části neplní, je to častý důvod, proč jeden z páru přestane svůj protějšek milovat. Věci, které byly na začátku nejsou naplněny, příp. pár pohltí běžný život, jako jsou starosti o děti, budování kariéry, stavění domu, pomáhání stárnoucím rodičům, atd. Neplnění potřeb, které byly na začátku vztahu, a tíha stereotypu odnáší lásku. Pak se stane, že manžel ženu nemiluje či manželka nemiluje muže.

Co můžete dělat, když jsou vaše vědomé potřeby nenaplněny?

Bylo by vhodné, kdybyste si zrevidovali vědomou část vaší partnerské dohody. Zamyslete se nad tím, o jakých cílech a vizích jste se na začátku vztahu bavili? Popřemýšlejte nad tím, zda jste se v průběhu vztahu od nich neodklonili. To totiž mohlo způsobit, že vás manžel či manželka již nemiluje.

Otevřeně si o těchto věcech promluvte. Protože když někdo někoho nemiluje, znamená to, že ten druhý nám nedává to, co bychom potřebovali. Nenaplňuje naše potřeby, nepomáhá nám zvýšit naši lidskou hodnotu, díky čemuž nám ulehčuje život nebo nás tím chrání.

  • Nevědomá dohoda, která ve vztahu již není naplňována

Dalším důvodem, proč manžel ženu nemiluje, je ten, že přestala fungovat mezi dvěma tzv. nevědomá dohoda. Co to je? Na začátku každého vztahu vzniká nevědomá dohoda, která je tvořena na pozadí naší mysli a mysli našeho partnera. Je to něco, co je pro nás důležité, proč nám daný vztah přináší hodnotu.

Tyto věci se ovšem nepojmenovávají, ale mají velmi zásadní vztah k tomu, že vás nemusí váš manžel již milovat. Nevědomá dohoda se týká především našich strachů, lidských starostí, je spojená s tématy nějakých našich psychických nedostatků.

Co můžete dělat s nevědomou dohodou?

Pokud vás manžel již nemiluje a probrali jste vědomou dohodu a pobavili jste se o svých vědomých potřebách, zkuste jít více do hloubky a zaměřte se nyní na nevědomou dohodu. Je těžší ji pojmenovat, ale není to nemožné.

Pokud manžel ženu nemiluje, rozpomeňte si na začátek vašeho vztahu  na ty hlubší důvody, proč jste spolu začali vztah. Proč vám vztah dával smysl. Pro lepší představu uvedu příklad ze svojí praxe.

Příklad z praxe – nevědomá dohoda

Velmi častá nevědomá dohoda je to, že žárlivá žena žije s mužem, kterému začne vadit žárlení jeho ženy. Nevědomá dohoda je položena na tom, že muž akceptuje žárlení jeho ženy se vším všudy a podvědomě žena muže neohrožuje tím, že je samostatná a silná. To je ovšem na hlubší úrovni a tohle si pár na začátku vůbec neuvědomí.

Do poradny přichází ve chvíli, kdy ho žárlení jeho partnerky natolik zraňuje tím, že mu nadává, ponižuje ho, trápí ho svým vyslýcháním, podezíráním a nevěří mu. On ji již díky tomu nemiluje a žena je nešťastná. Při rozhovoru jsme společně zjistili, že jim tahle nevědomá dohoda vyhovuje.

Pokud budete mluvit s manželem, který vás nemiluje, o nevědomé dohodě a budete hledat, co je příčinou, že z vašeho vztahu odchází láskyplný cit, pak se zaměřte na to, co vám na partnerovi nevyhovuje, ptejte se, jakou výhodu má takové chování pro vás. Objevíte hlubší potřeby nevědomé dohody. Pokud se nebudete řídit při této debatě příliš racionální myslí, půjdete do větší hloubky, pak jste schopni objevit ty úrovně, které jsou často proti tomu, co vědomě chcete.

Jak to dopadlo s nevědomou dohodou, když manžel ženu nemiloval?

Tento muž vědomě chtěl, aby ho jeho partnerka nepronásledovala, aby tolik nežárlila. Po upřímném rozhovoru jsme přišli na to, že by si neuměl představit, že by žil se silnou ženou. Muži vyhovuje, když je žena na něj závislá, nesamostatná, slabá, žárlí. Má tímto pocit, že má nad ní na vrch, nemusí se bát, že ho žena opustí či podvede.

Muž si nedokáže představit, že by žil s ženou, která je příliš silná, samostatná, autonomní, že by ho k životu vlastně nepotřebovala. Mohla by ho totiž opustit. Takže muž by měl z takové ženy strach a bál by se opuštění. Pokud muž nemiluje ženu, musíte být na takovou debatu, o nevědomé dohodě, skutečně velmi otevření a upřímní, abyste dokázali najít, co je příčinou toho, že u vás nastala taková situace.

Pokud by se žena, kterou muž nyní nemiluje, zbavila své žárlivosti a byla by samostatnější, pak by začal žárlit muž. Postavil by se do pozice strachu, že by ho žena mohla opustit.

Zranila jste manžela

Dalším nejčastějším důvodem, když manžel nemiluje ženu, je, že jste udělala něco, co manžela zranilo. Zamyslete se nad tím, zda jste svých chováním či jednáním nezpůsobila manželovi bolest či zranění. A to je možná teď důvod, proč vás nemiluje. Pak by bylo vhodné se pobavit o tom, jak to můžete napravit, co můžete udělat pro to, aby se láska do vašeho vztahu opět vrátila.

Pokud i po přečtení článku budete zmateni, nebudete si vědět se svojí situací rady, neváhejte mě kontaktovat a domluvte si konzultaci zde. Nemusíte na to být sami. Pomůžu vám rozklíčit, co se děje na pozadí vašeho vztahu.

Autor: Karel Chába