Možná do vašeho vztahu vstoupila internetová nevěra a vy přemýšlíte, jaké dopady na něho bude mít. Zajímá vás, zda vztah, který narušilo virtuální podvádění, může přežít, a jak k situaci přistoupit, když chcete znovu obnovit důvěru? Čtěte dál.

Internetová nevěra: Co to je a jak ji poznat

Internetová nebo také virtuální nevěra je stále častějším fenoménem posledních let. Není divu: digitální technologie pronikly už do všech oblastí našeho života a vztahy (rodinné, přátelské ani ty partnerské) nejsou žádnou výjimkou. O virtuální nevěře mluvíme tam, kde se jeden (nebo oba) z partnerů emocionálně nebo sexuálně angažují v jiném vztahu, než je jejich primární, a to nikoliv ve fyzickém světě, ale výhradně online, na internetu. 

Pokud se k podvádění partner nepřizná rovnou sám, může na jeho virtuální (stejně jako na fyzickou) nevěru upozornit celá řada signálů. Často mezi nimi bývají nově zaheslovaná zařízení, úpravy přístupových údajů nebo nastavení soukromí na sociálních sítích, ale také zvýšená online aktivita nebo změny chování jako takového (citová a intimní odtažitost, podrážděnost atd.). Více o indikátorech nevěry na internetu se dočtete v článku Signály virtuální nevěry. 

I když se virtuální nevěra odehrává výhradně online a k fyzickému stylu při ní nedochází, může i tato forma podvodu vážně narušit, někdy dokonce i zcela zničit primární partnerský vztah. 

Dopady internetové nevěry aneb Když virtuální podvod naruší „reálný“ vztah

To, jaký bude mít internetová nevěra na vztah dopad, bude záležet na celé řadě faktorů: 

  1. Vážnost vztahu: Je-li partnerský vztah spíše nový, v řádech týdnů nebo měsíců, může být překonání virtuální nevěry snadnější než ve vztahu, který trvá léta, nebo dokonce desetiletí. Zatímco lidé, kteří vstupují do nových vztahů, se „zbytkovou“ online seznamovací aktivitou druhého do značné míry počítají (nebo ji dokonce sami provozují), ve vážných vztazích se internetová nevěra může rovnat doslova kudle v zádech.
  2. Nastavení vztahu: Vztahy, v nichž se lidé dohodli na vzájemné exkluzivitě (tedy „ty jsi můj jediný a já jsem tvá jediná“), se s internetovou nevěrou budou vyrovnávat hůře než partneři ve volnějších, nebo dokonce otevřených vztazích. Tam virtuální aktivitu mimo primární vztah za nevěru už z logiky věci pravděpodobně ani považovat nebudou.
  3. Osobnost partnerů: Individuální osobnostní charakteristiky ovlivní, jak bude člověk prožívat a zvládat virtuální nevěru. Například lidé s dostatečnou mírou sebeúcty a sebevědomí mohou být vůči negativním emocionálním dopadům internetového podvádění odolnější než ti, kteří si svoji hodnotu potřebují potvrzovat skrze druhé.
  4. Postoj k nevěře: Pokud partneři (nebo alespoň jeden z nich) vnímají nevěru jako závažné porušení důvěry ve vztahu, o němž si mysleli, že je založený na upřímnosti, je jasné, že pro ně budou důsledky virtuálního podvádění velmi bolestivé. Pro některé se naopak to, co se děje online, ani zdaleka nevyrovná zradě fyzické, a proto budou mít tendenci internetovou nevěru přejít snáz, než by přecházeli nevěru v „reálném“ životě. 

Možné dopady virtuální nevěry: od chvilkového narušení důvěry po nezvratný rozpad vztahu

Dopady internetové nevěry tedy záleží na mnoha různých věcech. Jaké ale tyto dopady mohou být?

Začněme tím nejzávažnějším, a to je úplný rozpad vztahu. S větší pravděpodobností k němu dojde u vztahů, jež nebyly zdravé už před nevěrou, v nichž partneři dobře nekomunikovali, neznali své potřeby a nenaplňovali si je. Konec vztahu po virtuální nevěře hrozí ale také u lidí se „slabou“ osobností, kteří k potvrzení své hodnoty potřebují druhé – se zradou v podobě online podvodu se nedokáží vyrovnat, ani když se snaží sebevíc. Jediným řešením je pak pro ně definitivní odchod ze vztahu. 

Tam, kde nejde o vztahy volné a otevřené, je nevěra (a to i ta virtuální) většinou považována za nepřípustné chování, něco, co se zkrátka nedělá. Přijde-li se na ni, naruší to důvěru ve vztahu. Pokud má ale budoucnost a partneři s dostatečně silnou osobností se rozhodnou, že se ho pokusí zachránit, mají určitě šanci. Bez úsilí to ale nepůjde: bude třeba pracovat na komunikaci, obnovování důvěry, naslouchání druhému a poznávání (a následném naplňování) jeho potřeb a přání. Součástí toho bude ve velké části případů i dohoda na tom, že nevěrný se svou nežádoucí online aktivitou přestane. Je důležité uvědomit si, že aby se vztah mohl z internetové nevěry vzpamatovat, musí to chtít oba partneři.  

Jak už jsme zmínili, ve vztazích založených na volnějších modelech, případně vztazích zcela otevřených se virtuální nevěra řešit dost možná vůbec nebude. Méně závažné (nebo vůbec žádné) důsledky pak nebude mít ani ve vztazích lidí, kteří za nevěru považují jen podvod fyzický, cokoliv, co se děje jen online, je tedy příliš nerozhází.

Formou otevřeného vztahu je i polyamorie. Více o ní zjistíte v článku Polyamorie: co je polyamorní vztah a jaká jsou jeho pravidla.

Dopady internetové nevěry a jejich vliv na řešení virtuálního podvádění

To, jaký dopad bude mít internetová nevěra na vztah, do značné míry ovlivní i to, jakým způsobem ji páry budou řešit. Zatímco jediným možným řešením bude u některých úplný odchod ze vztahu, u jiných se vše „zvládne“ mávnutím rukou nebo takzvanou tlustou čárou. U většiny lidí ale bude řešení virtuální nevěry zahrnovat již probírané učení se komunikaci a naslouchání jeden druhému (třeba podle článku Naslouchání ve vztahu), poznávání osobnosti, slabin, potřeb a přání partnera a někdy také terapii za pomoci odborníka. 

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jaké dopady může mít internetová nevěra? Partner vás podvedl na internetu a vy si nejste jistí, zda má váš vztah vůbec šanci na přežití? Nezoufejte a obraťte se na mě, rád vám pomůžu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejvíce vyhovovat.

autor článku: Karel Chába