V článku se dozvíte, že názor, že všem mužům je nevěra jedno, je mýtus a že i muži se nevěrou trápí.

Jak berou nevěru? Někteří se jí velmi trápí

Existuje několik zásadních způsobů, jak muži berou nevěru. Hned ten první vyvrací již nastíněný mýtus, že mužům je to jedno, že je pro ně nevěra sport. Už vůbec není pravda, že se nezabývají tím, že by dělali něco špatného nebo nemorálního. 

Je spousta mužů, kteří z různých důvodů podvádějí, ale zároveň se tím velmi trápí. Cítí velkou vinu za to, že selhávají a že se chovají amorálně. Takoví muži mají tendenci se za nevěru velmi stydět, odsuzovat se, mají pocit, že jsou špatní. Dalo by se říci, že čím hůř se muž z této skupiny po nevěře cítí, čím víc se odsuzuje a stydí se za sebe, tím jistější si můžeme být, že nevěru používá k tomu, aby sám sebe zpevnil. Respektive aby sám sobě dokázal, že je dobrý a že ho ženy chtějí.

Jinými slovy svůj pocit nedostatečné hodnoty kompenzuje právě tím, že se snaží dokazovat si, že ho ženy chtějí. Když usiluje o získání ženy, prožívá velmi silné pocity, až euforii, ale ve chvíli, kdy podvede, mění se prožívání nevěrného muže ve stav, kdy se cítí velmi negativně, jak už jsme si popsali výše.

Když nevěru vnímají jako své výsostné právo

Další skupinou jsou muži, kteří si skutečně nedělají žádnou hlavu s tím, že jsou nevěrní, a svou nevěru berou čistě jako jakýsi sport. Mají pocit, že když jsou (hlavně) fyzicky nevěrní a žena se to nedozví, je to vlastně jejich věc. Je to v pořádku a není na tom nic špatného. Často mají dokonce jakýsi nadřazený pocit, že na takové chování mají právo, protože muži jsou na světě od toho, aby rozsévali své geny. A právě na to se muži, kteří patří do této skupiny, nezřídka kdy odvolávají.

Chovají se arogantně, povýšeně, jsou to muži, kteří většinou nevěru nepřiznají pomalu ani tehdy, když jsou chyceni při činu. U takového muže nemůžete očekávat, že bude ochoten se svým chováním něco dělat. Buď od něj odejděte, nebo si přiznejte, že nevěrný bude bohužel i nadále.

Když je nevěra krajní řešení

Další skupinou jsou muži, kteří se ke své vlastní nevěře staví tak, že z ní sice nejsou nadšení, ale zároveň si z ní nedělají až takovou hlavu jako muži, které jsme zmiňovali na začátku. Jsou to většinou muži, kteří jsou nevěrní z toho důvodu, že jsou ve vztahu se svojí ženou dlouhodobě nespokojení a k nevěře dochází až ve chvíli, kdy mají pocit, že už jim nic jiného vlastně ani nezbývá. Takový muž často řekne, že by nejradši nevěrný nebyl, ale že blízkost, něhu, zájem nebo sex potřebuje a neviděl už jiné řešení než to, že si našel milenku. 

U těchto mužů často dochází k tomu, že žijí v paralelním vztahu a kromě partnerky nebo manželky mají jednu stálou milenku.

Nevěra jako záchranná mise

Poslední skupinou, na kterou se podíváme, jsou muži, kteří jsou víceméně spokojení se svojí ženou, mají s ní i uspokojivý sexuální život a pocit, že si nic nepotřebují dokazovat, ale trpí jakýmsi syndromem zachránce. To znamená, že si najdou ženu, často z jiné sociální skupiny, než je ta jejich. Mnohdy je to žena, která je rozvedená, s dětmi, nebo žije s mužem, který jí nedává to, co by potřebovala. Mnohdy jsou ve hře násilí, nedostatek peněz nebo alkohol. 

Takový muž se na svou nevěru dívá jako na jakousi záchrannou misi: potřebuje ženu ochraňovat nebo ji nějakým způsobem zabezpečit, a tím si doplňuje pocit toho, že je silný a schopný. Muž z této skupiny může opět dlouhodobě žít v paralelním vztahu. Případně po nějaké době z různých důvodů milenecký vztah ukončí a najde si jinou ženu, pro kterou se cítí být důležitý a uspokojený tím, že jí může pomáhat, že může být jejím ochráncem. Někdy se dokonce cítí být jejím mentorem nebo otcem. Pro tohoto muže je mnohem důležitější právě to, že může milence nějakým způsobem zlepšit život, než přímo samotný fakt, že je s ní nevěrný.

Muži a nevěra? Ne všichni jsou bezcitní

Z toho, co jsme si popsali, vyplývá, že skutečně není pravda, že všichni muži jsou bezcitná stvoření, která si s nevěrou vůbec nelámou hlavu. Někteří takoví opravdu jsou, jiní se ale svojí nevěrou trápí a velmi jí trpí, i tak ale z různých důvodů inklinují k tomu, že svoji partnerku nebo manželku podvádějí.

Pokud se nacházíte v situaci, kdy je vám váš partner nebo manžel nevěrný, doporučuji vám články Chronická nevěra a Manžel miluje milenku, kde se o problematice dozvíte více.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s nevěrou partnera nebo manžela? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába