V článku se dočtete, že i negativní forma kontaktu může znamenat, že mu chybíte. 

Není s vámi v kontaktu? Neznamená to, že mu nechybíte

Přirozeně úplně nejjednodušší způsob, jak poznat, že svému stávajícímu nebo bývalému partnerovi chybíte, je ten, že vám svůj zájem aktivně projevuje. To znamená, že vám píše, volá, chce se s vámi vídat a trávit s vámi čas. 

Nicméně můžete být v situaci, kdy se toto neděje a váš protějšek vás nekontaktuje buď vůbec, nebo to dělá negativním způsobem. Není-li v kontaktu vůbec a vy si lámete hlavu nad tím, zda mu chybíte, je samozřejmě tou nejpřímočařejší variantou oslovit ho. To má smysl například ve chvíli, kdy jste se pohádali, každý jste odešli domů do svého bytu a partner vás vysloveně nepožádal o to, abyste mu dali prostor a čas a nekontaktovali ho, dokud se vám neozve on sám. 

Nebojte se udělat první krok, jen tak se dozvíte, zda mu chybíte

I když vás partner nekontaktuje, nezbytně to neznamená, že mu nemůžete chybět. Jsou lidé, kteří se kupříkladu po nepříjemné hádce cítí natolik zranění, že se do sebe uzavřou a s partnerem nemluví. Pokud si tedy myslíte, že váš partner patří mezi hodně uzavřené lidi, kteří v sobě dusí to, co je trápí, bylo by po nějaké době, co spolu nejste v kontaktu a přemýšlíte, jestli mu chybíte, nejlepší ozvat se mu. 

Mnoho lidé řekne, že jim ale není příjemné udělat první krok, když se jejich protějšek neozývá. Jedním z nejčastějších důvodů, proč se takhle chovají, je podle jejich slov to, že nechtějí být zranění ještě více, než jsou teď. Nechtějí se dozvědět, že o ně partner už nemá zájem a že mu vlastně vůbec nechybí. Je pravda, že když budete takto aktivní a partnera kontaktujete s tím, že budete chtít zjistit, jestli mu chybíte, může se to bohužel stát a můžete se dočkat nulové odezvy, tedy toho, že partner vůbec nezareaguje. Nicméně pak víte, jak na tom jste a že by bylo nejspíš asi dobré se se situací vyrovnat tak, že se od vztahu a od protějšku odpoutáte. 

Negativní reakce je vždy lepší než lhostejnost

Jestliže se vám protějšek ozve (a je teď jedno, jestli se vám ozval sám od sebe, nebo jste to byli vy, kdo ho kontaktoval jako první) a jeho odezva je negativní, stále to ještě nezbytně neznamená, že mu nechybíte. Je důležité uvědomit si, že opakem lásky není nenávist, ale lhostejnost. Pokud je reakce vašeho protějšku na to, co jste napsali, negativní nebo se on celkově chová negativně, můžeme to vlastně brát jako důkaz toho, že se cítí zraněný. Má pocit, že jeho potřeby nebyly naplněny a on to s vámi chce řešit. 

Toto je velmi důležitá věc, protože mnozí lidé si myslí, že když jsou s partnerem v kontaktu a on se chová odtažitě nebo je verbálně agresivní, chce si neustále něco vysvětlovat a mezi partnery nevládne dobrá atmosféra, znamená to, že protějšku nechybí. Myslí si to často také z toho důvodu, že partner je vlastně neustále kontaktuje jen s tím, že chce něco řešit, ale nemá se k tomu, aby se s nimi skutečně viděl. 

I toto je ale samozřejmě nějaká potřeba. I toto lze vnímat tak, že protějšku nějakým způsobem chybíte. Nicméně můžete být opravdu v hluboké krizi, kdy spolu teď sice fyzicky nejste, jste rozhádaní a partner zatím nemá sílu na to, aby se s vámi viděl. Případně to vnímá tak, že ještě není důvod se vidět, protože jste si některé věci stále nevyříkali nebo protože čeká, že se mu za něco omluvíte nebo budete aktivnější.

Má na vás nároky a chce si věci vyříkávat? Chybíte mu

Článek má posloužit hlavně k tomu, aby si lidé tam, kde kontakt je (i když je negativní), uvědomili, že to neznamená, že protějšku nechybí. To, že se s vámi partner nechce vidět, to, že vás zatím pomyslně nenahání, ještě neznamená, že mu nechybíte. 

Je běžné, že když jsme se s protějškem pohádali, respektive máme krizi, samozřejmě se k němu nemůžeme psychicky jen tak jednoduše přiblížit. Nemůžeme mu říct, co chceme, protože se bojíme, že by nám naše potřeby nenaplnil nebo že by se nám pomyslně vysmál, že by byl prostě na koni. Nemůžeme mu říct, co nás trápí, v čem jsme zranění, protože se bojíme, že by toho ještě více využil a ještě více nás tím zraňoval. 

A pak se od něj odtahujeme, dáváme mu různými způsoby najevo, že nám nechybí, ale pokud jsme spolu v kontaktu a on na nás má – byť negativní – nároky, pak mu samozřejmě nějakým způsobem chybíme. Dalo by se tedy zjednodušeně říci, že čím více nenávisti mezi vámi a ve vaší komunikaci je, tím větší jistotu máte, že vás partner ještě nedostal z hlavy. 

Pak je samozřejmě na zamyšlenou, jakým způsobem mezi vámi z vaší strany změnit komunikaci, abyste se k partnerovi mohli přiblížit, abyste byli schopni si vysvětlit, co se mezi vámi děje. A nemuseli jste se jen dohadovat nebo přemýšlet o tom, zda druhému chybíte či nikoliv. 

Možná mu už nechybíte a je čas posunout se dál

To, že se zabýváte tím, jestli svému protějšku chybíte, přirozeně může znamenat i to, že mu ve skutečnosti už vůbec nechybíte. Často se to stává na začátku vztahu, kdy se například po měsíci jeden z partnerů začne od druhého odpoutávat, méně a méně volá a má stále méně důvodů se s druhým vidět, neustále se na něco vymlouvá.

Jste-li v takto čerstvém vztahu a protějšek se neozývá, bohužel to ve většině případů znamená, že se do vztahu prostě nechce vrhnout naplno a vztah mu nevyhovuje. To samozřejmě nemusí znamenat, že je chyba ve vás, že jste udělali něco špatně, může to klidně znamenat třeba to, že partner má zkrátka problémy se vztahy.

Nejste si ani po přečtení článku jistí, jak poznat, že protějšku chybíte? Nevěšte hlavu a vyberte si z konzultací, které nabízím, rád vám pomůžu.

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak poznat nezájem