Jste si jistí, že poznáte, že už o vás nestojí? Jaké jsou signály zájmu a nezájmu a jak na (předstíraný) nezájem muže reagovat? Chcete-li vědět, jak poznat nezájem, nezaměřujte svoji pozornost na druhého, ale hlavně na sebe. Co je tím myšleno, se dozvíte na následujících řádcích.

Trápí vás nezájem partnera? Zaměřte se sami na sebe

Jak už zaznělo v úvodu, není až takový problém poznat nezájem protějšku, důležitější je uvědomit si, jak jste na tom vy sami. Mnozí z mých klientů, kteří řeší otázku, jak poznat nezájem druhého, většinou velmi dobře vědí, jak to s jejich partnerem je. Horší už ale je, že si nechtějí přiznat, jak jsou na tom oni sami.

Jde o to, že když partner jeví nezájem (později si v článku popíšeme, jak ho konkrétně identifikovat), kladou si lidé často otázku, jestli je to nezájem dostatečný a zda je to tedy opravdu konec. Je to především proto, že si nejsou jistí sami sebou a tím, že by dokázali žít sami. Při představě, že by je druhý opustil, příliš trpí, berou si to silně osobně a nedokáží si přiznat, že jde vlastně o to, co je v nich samotných, a ne o to, co je v jejich protějšku. Neumí být sami, a proto se nechtějí smířit s tím, že by jejich vztah skončil, a nezájem druhé strany akceptovat.

Každý samozřejmě v nějaké míře trpí tím, když ho protějšek opustí nebo o něho nemá zájem. Jsou lidé, kteří to dokáží akceptovat a přiznat si, že je konec, bohužel ale i tací, kteří se s tím smířit nedokážou a doslova měsíce až roky čekají a doufají, že by se k nim protějšek mohl vrátit. On se k nim někdy i epizodicky vrací, a to když se cítí špatně nebo zrovna nemá žádného jiného partnera. Pak je ovšem velký problém poznat, že druhý o nás nemá skutečný zájem, protože jediné, co nás zajímá, je, aby nám jakýmkoliv způsobem dokázal, že o nás stojí.

Signály zájmu a nezájmu: řekne vám to činy, ne slovy

Klasickým signálem toho, že o nás druhý nemá zájem, je, že se s námi nechce vídat, nemá na nás čas. Neustále se na něco vymlouvá, neozývá se a nedodržuje sliby a dohody. Vymlouvá se na to, že má hodně práce nebo problém sám se sebou, že potřebuje čas. Stát se samozřejmě může cokoliv, otázka ale je, jak moc se partner angažuje v tom, aby vám vysvětlil, co se v něm děje, a zda a jak vám dává najevo, že cokoliv, co prožívá, neznamená, že o vás nemá zájem.

Jde o to (a tak můžete hodně dobře poznat, že už o vás nestojí), zda ho zajímá, jak se cítíte na základě toho, jak se on chová. Jak už bylo řečeno, každý může mít problémy, to ale neznamená, že vám druhý nemůže ukazovat, že i navzdory nim se o vás zajímá. Neznamená to, že vám nemůže jasně říct, co se děje, jak chce situaci řešit a v jakém přibližném časovém horizontu. 

Jak poznat, že už o vás nestojí? Přestal se angažovat

Základní složkou lásky je angažovanost, zájem a energie, kterou do vztahu dáváme. Za lásku považujeme i to, jak se k nám partner chová a jak moc nám dává najevo, že o nás má zájem. Pokud tedy chcete vědět, zda o vás má protějšek zájem, hodnoťte především to, jakou vám a vztahu dává energii, jaký z něho máte pocit a jaké signály vaším směrem vysílá. Zmiňuji to proto, že lidé, se kterými otázku zájmu a nezájmu ve vztahu řeším, často říkají, že si se situací neví rady a nedokáží se v ní vyznat. Je to proto, že partner jim například říká, že je má rád, ale teď zrovna na ně nemá čas. 

Pamatujte, že říct vám protějšek může cokoliv, to ho nic nestojí. Podstatné jsou činy a to, co z něho cítíte. Pokud si tedy lámete hlavu s tím, jak poznat, že už o vás nestojí, vzpomeňte si na to, že je rozdíl mezi tím něco říkat a něco energeticky potvrzovat. Partner vám může říkat, že vás má rád, ale vůbec to nebude korespondovat s tím, jakou vám dává energii, co vyzařuje, a tedy s tím, jaký o vás má nebo nemá zájem. Nedejte tedy jen na slova, ale zaměřte se hlavně na činy, na energii a na to, co z druhého cítíte.

Jak na nezájem partnera reagovat a jak dlouho čekat, když už o vás nestojí

Zajímá-li vás, jak poznat, zda o vás má partner ještě zájem, jistě si taky kladete otázku, jak na nezájem reagovat a jak dlouho čekat a doufat, že se o vás zajímat zase začne. Přirozeně hodně záleží na tom, jak dlouho jste spolu byli. Nejčastěji se s otázkou, jak poznat nezájem, setkávám u lidí, jejichž vztah trval řádově týdny nebo měsíce. Pokud jste spolu tedy byli například dva nebo tři měsíce a partner se od vás začne odtahovat, nemá samozřejmě cenu čekat na změnu déle než třeba měsíc. 

Jedná-li se ale o vztah dlouhodobý, prožili jste spolu roky, bydleli jste spolu, pak má přirozeně smysl bojovat delší dobu. Nicméně i tak platí to, co už bylo napsáno výše: klíčovým pilířem lásky a vztahu je závazek, tedy snaha starat se o vztah a dávat protějšku jasnými signály najevo, že o něj stojíme a že nám na něm záleží. Jde o to, jak se ve vztahu cítíte, jakou cítíte naději, co partner vyzařuje… mnohem méně pak o to, co říká slovy. 

V průběhu čekání, zda se zájem partnera o vás a váš vztah obnoví, se zaměřte hlavně sami na sebe. Už jsme zmínili, že řada lidí si nezájem svého protějšku odmítá přiznat ze strachu a obavy, že je partner opustí a oni bez něj nezvládnou žít. Někteří přiznají, že si uvědomují, že jsou na partnerovi a vztahu závislí a že sebou nechají i manipulovat. 

Patříte-li mezi ně, je pro vás doba čekání ideálním časem na intenzivní práci sama na sobě a zpevňování vlastní osobnosti. Zkoumejte (nejlépe za pomoci psychoterapie) příčiny toho, co se děje ve vašem nitru, proč si takové chování necháváte líbit a proč vyhledáváte právě takové partnery a vztahy, ve kterých se do těchto situací opakovaně dostáváte. Zaměřte se zkrátka na sebe, a to nejen proto, že tím zásadně prospějete sami sobě, ale také proto, že svým nově nabytým sebevědomím možná znovu získáte i zájem partnera.

Nezájem přitahuje, i proto ho řada mužů předstírá

Pro muže snad neexistuje větší výzva, než žena, která o ně nejeví zájem: v tom okamžiku se z nich stávají lovci, ženoucí se za vysněnou kořistí. Stejně tak není nic, co by zájem mužů tak rychle uhasilo, jako žena příliš horlivá, milující, oddaná… zkrátka kořist příliš snadná, a tím pádem jen málo atraktivní. 

To je třeba si dobře uvědomit, a to zejména na začátku vztahu, kdy se řada mužů teprve rozhoduje, zda o vážný vztah mají opravdu zájem a zda je partnerka, kterou si našli, skutečně ta pravá. I když jste podle vás našla svého prince na bílém koni, není určitě na škodu držet v prvních týdnech vztahu city na uzdě a předstírat po nějakou dobu nezájem. Nezájem totiž přitahuje: uvidíte, jak vás bude partner dobývat, snažit se a snášet vám modré z nebe, aby si vás získal.

To, že nezájem přitahuje, je také jeden z důvodů, proč ho muži vůči ženám někdy předstírají. O něco častějším důvodem je ale možná strach z toho, že je žena odmítne, vysměje se jim a zraní tak jejich ego. Za předstíraným nezájmem stojí nakonec i to, jak jsou muži v dnešní společnosti vychovávaní a co se od nich očekává. Projevovat emoce není žádoucí, dělají to jen slaboši, zatímco ti praví muži jsou vždy nad věcí a nic je nerozhodí. Předstírat nezájem je tak mnohem snazší než projevit skutečné city a riskovat zesměšnění. 

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak poznat signály zájmu a nezájmu, jak zjistit, zda o vás ještě stojí, nebo zda nezájem jen předstírá? Nezoufejte a vyberte si některou z konzultací, které nabízím, rád vám pomůžu. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Kdy říct dost ve vztahu a Narušená důvěra ve vztahu