Chcete-li vědět, jak poznat nezájem, neměli byste se až tak zaměřovat na svůj protějšek, ale hlavně na sebe. Co tím myslím, se dozvíte na následujících řádcích.

Trápí vás nezájem partnera? Zaměřte se sami na sebe

Jak už zaznělo v úvodní větě, není takový problém poznat nezájem protějšku, ale nejdůležitější je uvědomit si, jak jste na tom vy sami. Mám tím na mysli to, že když se setkám s klienty, kteří řeší otázku, jak poznat nezájem svého protějšku, většinou velmi dobře vědí, jak to s jejich partnerem je. Horší už ale je, že si nechtějí přiznat, jak jsou na tom oni sami.

Jde o to, že když partner jeví nezájem (později si v článku popíšeme, jak ho konkrétně identifikovat), mnozí si kladou otázku, jestli je to dostatečný nezájem. Jestli je to opravdu konec, a to především proto, že si nejsou jistí sami sebou. Nejsou si jistí tím, že by dokázali žít sami. Příliš trpí tím, že by je druhý opustil. Berou si to silně osobně a nedokáží si přiznat, že jde vlastně o to, co je v nich, a ne o to, co je v jejich protějšku. Nechtějí se z různých důvodů smířit s tím, že by jejich vztah skončil. Neumí být sami a neumí akceptovat nezájem druhé strany.

Každý samozřejmě v nějaké míře trpí tím, když ho protějšek opustí nebo o něho nemá zájem. Nicméně jsou lidé, kteří to dokáží akceptovat a přiznat si, že je konec. A pak jsou bohužel lidé, kteří se s tím smířit nedokáží a doslova měsíce až roky čekají a doufají, že by se k nim protějšek mohl vrátit. On se k nim někdy i epizodicky vrací, a to když se cítí špatně nebo zrovna nemá žádného jiného partnera. Pak je problém poznat, že druhý zájem nemá, protože jediné, co nás zajímá, je, aby nám jakýmkoli způsobem dokázal, že o nás stojí.

Jak poznat, že nemá zájem: řekne vám to činy, ne slovy

Klasickými projevy toho, že druhý nemá zájem, je, že se s námi nechce vídat, nemá na nás čas. Neustále se na něco vymlouvá, neozývá se a nedodržuje sliby a dohody. Říká obecné věci typu, že má hodně práce nebo problém sám se sebou, že potřebuje čas. Samozřejmě stát se může cokoli, otázka ale je, jak moc se partner angažuje v tom, aby vám vysvětlil, co se v něm děje. Jde o to, aby vám dal najevo, že cokoli, co prožívá, neznamená, že o vás nemá zájem.

Jde o to (a tak můžete hodně dobře poznat jeho nezájem), zda se zajímá o to, jak se cítíte na základě toho, jak se on chová. Jak už bylo řečeno, každý může mít problémy. To ale neznamená, že vám nemůže ukazovat, že i přesto se o vás zajímá. Neznamená to, že vám nemůže dát jasně najevo, co se děje, jak chce situaci řešit a v jakém přibližném časovém horizontu. 

Základní složkou lásky je angažovanost, zájem a energie, kterou do vztahu dáváme. Za lásku považujeme i to, jak se k nám partner chová a jak hodně nám dává najevo, že o nás má zájem. Pokud si tedy chcete přiznat a uvědomit, zda má o vás protějšek zájem, hodnoťte především to, jakou vám a vztahu dává energii, jaký z něho máte pocit a jaké signály vůči vám vysílá.

Zmiňuji to proto, že právě ti klienti, se kterými tuto otázku řeším, často říkají, že neví, protože jim partner například říká, že je má rád, ale teď zrovna na ně nemá čas. Pamatujte si, že říct vám protějšek může cokoli, to ho nic nestojí. Podstatné jsou činy a to, co z něho cítíte. Pokud si tedy lámete hlavu s tím, jak poznat nezájem, pamatujte si, že je rozdíl mezi tím něco říkat a něco energeticky potvrzovat.

Partner vám může říkat, že vás má rád, ale vůbec to nebude korespondovat s tím, jakou vám dává energii, co vyzařuje, jaký o vás má nebo nemá zájem. Nedejte tedy jen na slova, ale hlavně na činy, na energii a na to, co z druhého cítíte.

Jak dlouho čekat, když o vás nemá zájem

Zajímá-li vás, jak poznat nezájem, jistě si taky kladete otázku, jak dlouho čekat a doufat. Přirozeně hodně záleží na tom, jak dlouho jste spolu byli. Nejčastěji se s otázkou, jak poznat nezájem, setkávám u lidí, jejichž vztah trval řádově týdny nebo měsíce. Pokud jste spolu tedy byli například dva nebo tři měsíce a partner se od vás začne odtahovat, nemá samozřejmě cenu čekat na změnu déle než třeba měsíc. 

Jedná-li se ale o vztah dlouhodobý, byli jste spolu roky, bydleli jste spolu, pak má přirozeně smysl bojovat delší dobu. Nicméně i tak platí to, co už bylo napsáno výše: klíčovým pilířem lásky a vztahu je závazek, tedy snaha starat se o vztah a dávat protějšku najevo, že o něj stojíme a že nám na něm záleží. Jde o to, jak se ve vztahu cítíte, jakou cítíte naději, co partner vyzařuje… a ne tak moc o to, co říká. 

Někteří klienti sami řeknou a přiznají, že si uvědomují, že jsou závislí, že ze sebe nechají dělat blbce a manipulovat se sebou. Pokud mezi ně patříte, je to už jen krůček k tomu, abyste se co nejvíce zaměřili sami na sebe. Jste-li na protějšku závislí a necháte ho se sebou manipulovat, víte, že problém je hlavně ve vás a měli byste se na sebe zaměřit. Měli byste zkoumat příčiny toho, co se ve vás děje, že si toto necháte líbit. Ideální by bylo, kdybyste vyhledali psychoterapii a zajímali se o své hlubší nitro a o to, proč vyhledáváte právě takové vztahy a partnery.

Pokud si ani po přečtení článku nevíte rady s tím, jak poznat nezájem svého partnera, kontaktujte mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.  

autor článku: Karel Chába

Související články: Kdy říct dost ve vztahu a Narušená důvěra ve vztahu