V následujícím článku si popíšeme, jak se chovat po nevěře, a to ať už jste v pozici podvedeného nebo podvádějícího.

Podvedl vás? Vyvarujte se impulzivních rozhodnutí 

Pokud jste v roli podvedeného, pak vám určitě nedoporučuji, abyste se bezprostředně po nevěře chovali tak, že svůj protějšek budete vyhazovat. Budete chtít ulevit tím, že budete proklamovat, že se rozvedete, že podvádějící už neuvidí děti atd.

Na takový styl chování je vždy dost času, pokud se k němu tedy budete chtít uchýlit později. Vězte ale, že jím svůj protějšek od sebe budete ještě více odhánět. Nevěra má vždy své příčiny a v nějaké míře se na ní vždy podílejí oba dva, a to třeba i nevědomě. Proto chovat se z pozice podvedeného k nevěrnému protějšku tak, že se budete snažit mu co nejvíce uškodit, ve většině případů nic dobrého nepřinese.

Buďte empatičtí, (možná) zabráníte další nevěře  

Velmi častou reakcí podvedeného je po odhalení nevěry to, že se ke svému protějšku chová tím způsobem, že mu dává všechno takzvaně sežrat. Přirozeně po nějakou dobu, po dobu několika dnů poté, co nevěra praskne, je to svým způsobem přirozené. Pokud se ale tak, že je vše chyba toho, kdo podvedl, budete chovat týdny nebo měsíce, budete způsobovat jenom to, že svůj protějšek utvrdíte v tom, že jeho rozhodnutí být nevěrný bylo správné.

Přesvědčíte ho o tom, že se s vámi nedá nic řešit, že nechápete svou roli, že nejste empatičtí. Chybu může udělat každý, a pokud se nejedná o chronického nevěrníka, pak byste opravdu neměli druhému dávat najevo, že vy jste svatí, že vy jste nic neudělali, že jste se na ničem nepodíleli.

Samozřejmě můžete být opravdu v situaci, kdy i po odeznění těch největších emocí budete mít pocit, že vy jste nic neudělali a že jste se na nevěře nepodíleli. Jestliže ale chcete, aby váš vztah byl zachován a abyste se z krize s nevěrou dostali, pak byste se minimálně měli chovat tak, že se druhého pokusíte empaticky pochopit. Porozumět tomu, proč vám byl nevěrný.

Neobviňujte, neodsuzujte, nevyhrožuje. Naopak se snažte, pokud to jen trochu půjde, zjistit, co se ve vašem protějšku před nevěrou dělo, jaké byly příčiny toho, že se k nevěře uchýlil. Čím víc bude mít váš protějšek pocit, že je pro vás stále člověkem, že je hodnotný, že má svá práva, že může dělat chyby, i když to v některých případech není správné, tím více bude ochotný s vámi spolupracovat.

Budete-li chtít svému partnerovi nevěru co nejvíce osladit, znepříjemnit, buďte si jistí, že o to více bude motivovaný k tomu, aby v nevěře pokračoval. Krize vašeho vztahu se bude ještě více prohlubovat.

Snažte se nevěrného pochopit, ale nastavte hranice 

Tím, že se svého nevěrného partnera máte snažit pochopit, není přirozeně řečeno, že máte být za někoho, kdo je až hloupý a nechá si vše líbit. Určitě je dobré nastavit hranice třeba v podobě času, který podvádějící potřebuje na to, aby si rozmyslel, jak dál: jestli se s mileneckým protějškem rozejde, nebo ne, co k tomu potřebuje atd. Protože pokud je váš partner zamilovaný, určitě zapomeňte na to, že se dokáže rozejít ze dne na den jen proto, že je to tak správné. 

Nastavte tedy hranice, dohodněte se, jak dlouho by mělo trvat přechodné období, a chtějte po svém protějšku transparentnost. Transparentnost ve smyslu toho, že vám řekne, jak na tom emociálně je, čeho je teď schopný a čeho naopak schopný není. Nenuťte partnera k tomu, aby se – pokud je zamilovaný – hned rozešel se svým mileneckým protějškem, protože toho nebude schopný a nejspíš ho donutíte, aby vám lhal.

Podvedli jste? Takto se po nevěře (ne)chovejte 

Jak by se měli po nevěře chovat ti, kteří svého partnera podvedli? Pokud u vás nevěra praskla, určitě bych vám doporučil, abyste si v roli podvádějícího dobře rozmysleli, jak chcete pokračovat dál. Přirozeně to nemusíte vědět, můžete být ve fázi, kdy jste silně zamilovaní.  Přesto, že jste se zamilovat neplánovali, a v tuto chvíli nemáte vůbec ponětí, co uděláte. Pokud vám ale jen trochu záleží na tom, aby byla zachována naděje na to, že svůj vztah zachráníte, doporučuji vám chovat se tak, abyste ho co nejméně ničili. 

K tomu vám určitě pomůže transparentnost, která sice není příjemná ve chvíli, kdy se svým partnerem sdílíte, jak na tom jste, ale může mnohé vyřešit. Transparentností je přitom myšleno, že svému protějšku poctivě řeknete, jak na tom nyní emocionálně jste.

Určitě nemluvte o detailech vaší nevěry, to je naopak něco, co byste si měli nechat pro sebe. Mluvte o tom, na co teď máte, jak se cítíte, do jaké míry jste emociálně a intimně navázáni na svůj milenecký protějšek. Je to nepříjemné, ale je to nutné. Čím lépe tyto věci popíšete, čím lépe bude váš protějšek vědět, jak na tom jste, tím větší šanci máte na to, že nebudete krizi mezi vámi prohlubovat. Nebudete ji prohlubovat tím, že bude opakovaně vycházet najevo, že jste lhali a že došlo k další a další zradě, když vám váš protějšek vlastně chtěl odpustit.

Chcete vztah po nevěře zachránit? Vsaďte na transparentnost 

Nevěra se dá zvládnout, ale samozřejmě nemůžete zacházet s city vašeho podvedeného partnera tak, že ho budete opakovaně zrazovat a zraňovat. 

Proto pokud chcete váš vztah zachránit, buďte maximálně otevření ohledně toho, co je teď možné a co byste potřebovali. Dohodněte si přechodné období, ve kterém si opět transparentně vysvětlíte, jak se k sobě budete chovat.  Jaký prostor potřebujete, jaké otázky budou situaci naopak zhoršovat, co by pomohlo k tomu, abyste měli pocit, že jste svobodní ve smyslu vlastního rozhodování. 

Často se krize zhoršuje právě tím, že nevěrný chce svému podvedenému partnerovi za každou cenu dokázat, že i když jsou manželé nebo mají dlouholetý vztah, má právo rozhodovat se podle svého. 

Vstoupila do vašeho vztahu nevěra a vy si ani po přečtení článku nevíte rady s tím, jak se chovat? Ať už jste v pozici podvedeného nebo podvádějícího, nezoufejte a obraťte se na mě. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat, rád vám pomůžu. 

Související článek: Jak vysvětlit nevěru 

autor článku: Karel Chába