Možná vás to překvapí, ale každý vztah může tzv. „onemocnět“. Teoreticky se také každý vztah dá zachránit, ale musíte samozřejmě vědět, jak si počínat. Oba partneři totiž mají tu schopnost svůj vztah uzdravit. Na toto téma se dnes zaměříme v dnešním článku.

Tak jako lidská bytost stárne, ztrácí síly a přibývají zdravotní neduhy, stejně tak každý vztah se opotřebovává. V každém vztahu přibývají zranění, nenaplněná očekávání či potřeby. To vše pak způsobuje, že náš vztah může svým způsobem i onemocnět a je třeba ho společnou prací na vztahu uzdravit.

Jaké jsou první kroky k uzdravení vztahu?

Základním předpokladem, abyste mohli uzdravit váš vztah je, že to musíte chtít oba dva. Pokud si uzdravení vztahu bude přát pouze jeden z partnerů, tak máte velmi minimální šance na uzdravení vašeho vztahu. Snaha jednotlivce je sice sympatická, ale vede jen k malým a kosmetickým změnám. To zejména z toho důvodu, že chtít a dělat věci jinak předpokládá, že se na těchto změnách dohodnete společně.  Oba partneři to musí vnímat stejně. Bohužel většinou se stává, že snaha pouze jednoho z vás vztah napravit, často ještě více vztah rozvrátí.

První krok k uzdravení vašeho vztahu tedy je, a doporučuji vám, abyste se předně zastavili. Přestaňte své problémy řešit s vašimi blízkými, ale nejdříve je prodiskutujte se svými protějšky. Pobavte se, zda má zájem s vámi vztah uzdravovat. Pokud se na tom oba dva shodnete a máte zájem vztah společně uzdravovat, musíte také oba dva přijmout fakt, že se budete muset učit novým dovednostem.

A nejen to. Zároveň budete muset změnit některé vaše zlozvyky a budete muset analyzovat, jaké byly příčiny toho, že váš vztah onemocněl a je třeba ho nyní uzdravit. Budete muset být ochotni na vašem vztahu pravidelně pracovat, abyste ho uzdravili. Dalším krokem je, že se oba dva musíte nastavit do módu, kdy opravdu budete chtít začít každý sám u sebe. Kdy budete ochotni dělat změny v prvních týdnech bez toho, že byste očekávali a odvozovali svou snahu od toho, jak se bude snažit váš partner.

Jedna ze zásadních chyb partnerů, kteří chtějí uzdravit svůj vztah je, že skoro přes noc očekávají od svého protějšku, že se změní. Případně očekávají, že se něco samo ihned zlepší, a pokud to nevidí, nemají snahu dále investovat do svého vztahu. Víceméně se bojí, že to bude zbytečné, a že se jim vztah uzdravit nepodaří.

Pravidelností a prací na vztahu ho můžete uzdravit

Důležitá je pravidelnost. Je dobré si zvyknout na to, že vztahu se musíte věnovat, a to nejen pokud ho chcete uzdravit. Z toho důvodu byste si měli dohodnout pravidelná sezení, kdy se budete věnovat jen práci na vašem vztahu. Při těchto sezeních se budete věnovat jeden druhému a budete spolu komunikovat.

Tisíckrát opakovaná pravda na mém webu, základem uzdravení vztahu je, učit se spolu správně komunikovat. Začněte u pravidel komunikace, která najdete na mém webu v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Další základní dovedností je práce s partnerskými potřebami. Návod, jak s potřebami mezi partnery pracovat, najdete v článku Partnerská dohoda.

Při učení se komunikace používejte nejdříve jednoduchá témata, která nejsou až tak výbušná a složitá. Jak se budete postupně v komunikaci zlepšovat, můžete se věnovat složitějším a výbušnějším tématům. Snažte se také jít více do hloubky a pojmenovat všechny příčiny, na které přijdete, proč váš vztah onemocněl. Teprve pak detailně navrhněte, jak váš vztah uzdravit. Detailně myslím tak, že si musíte opravdu říct konkrétní postup krok po kroku. 

Nestačí si jen říci něco ve smyslu: „Aha, málo jsme se jeden druhému věnovali, nyní se budeme věnovat jeden druhému už více“. Musíte opravdu popsat, co to znamená více, jak často to bude a jaké činnosti to budou. Popište si, jak konkrétně budete postupovat, kdo co bude dělat, a kdo bude za co zodpovědný. Musíte být schopni celý proces naprosto jasně popsat, abyste z toho udělali dovednost. Pokud to necháte jen na náhodě, tak se vám vztah uzdravit nepodaří. Náhoda je něco, co se nedá zopakovat, a co nemáte pod svou kontrolou. Do náhody se počítá i to, že nemáte představu, jak přesně postupovat.

Správnou komunikací můžete váš vztah uzdravit

Musíte být schopni popsat detailně, co budete dělat, jak budete postupovat a vlastně se naučit druhému vysvětlit to, co jste vymysleli a naplánovali. Musíte být schopni o tom mluvit zeširoka a v hloubce. Jedině za předpokladu, že máte detailní představu o tom, jak váš vztah uzdravit, toho totiž můžete i dosáhnout. Nikdy nelze dosáhnout vysokých cílů, pokud nevíte, jak k nim dojít. Pokud máte jen obecnou a mlhavou představu, například „chci mít pěkný vztah“, ale už nejste schopní říct, co to přesně znamená, tak se vám vztah uzdravit nepodaří.

Zkuste si naplánovat celý týden a měsíc, a co chcete v rámci svého projektu uzdravování vztahu v daném čase udělat. Jděte si za svými cíli. Pokud se vám to nepodaří, nezoufejte, ale buďte ochotní společně jako tým opět zanalyzovat, proč se vám to nepodařilo a proč jste nedosáhli svého cíle. Pochvalte se za to, co se vám povedlo a poučte se z chyb. Poraďte se, jak udělat to, co se nepovedlo lépe.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistí ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába