Dá se nevěře předejít? Dá se nevěra předem očekávat? Nebo se nevěra může stát komukoli a kdykoli? I když mnoho lidí říká, že svoji nevěru neplánovali a neměli ji vůbec v úmyslu, že se prostě stala, existují signály, které nám řeknou, že nevěru můžeme očekávat.

Následující článek nebude pojednávat o chronické nevěře, o někom, kdo je nevěrný pravidelně. K tomuto tématu přejděte na článek Chronická nevěra. Budeme se zde věnovat tomu, jak začíná nevěra na vědomé a nevědomé úrovni u toho, pro koho není běžnou, každodenní záležitostí.

Jak začíná nevěra? V nevědomí 

Nejprve se podíváme na to, kdy můžeme očekávat nevěru, aniž bychom si jí byli vědomi. Nevěra vždy vzniká nejdříve na nevědomé úrovni mysli. Pokud jste ve svém vztahu dlouhodobě nespokojení, snažíte se něčemu nepříjemnému vyhnout, pak teoreticky můžete nevěru očekávat. Pokud v sobě něco dlouhodobě popíráte. Třeba nespokojenost v práci, nespokojenost se sebou samými, se životem, může i to být nenápadným začátkem vaší nevěry nebo nevěry vašeho protějšku. 

Jakákoli nespokojenost a frustrace z vlastního života, práce, vlastní hodnoty nebo vašeho vztahu je potenciálně tím, co může spustit nevěru. Přirozeně na začátku tyto věci vůbec nemusíte vnímat jako něco, co by k nevěře mohlo vést. Je ale nutné si uvědomit, že nevěra se v těchto situacích (a mnoha jiných podobných) může vyvinout jako něco, co nám má od životní zátěže nebo nespokojenosti pomoci.

Dlouhodobá nespokojenost jako častá příčina začátku nevěry

Nevěra je mnohdy položena na základech dlouhodobé nespokojenosti a slouží k tomu, abychom se cítili lépe. Abychom cítili vlastní hodnotu, zapomněli na starosti a byli pro někoho zase důležití. Slouží k tomu, aby nám někdo dával najevo, jak jsme dobří. Hlavně muži potřebují často slyšet, že to, co dělají pro rodinu nebo v oboru, ve kterém pracují, je obdivuhodné, že jsou někým uznáváni.

K nevěře na této úrovni tedy dochází kvůli tomu, že člověk začíná, aniž by si to uvědomoval, chtít řešit problém, který ho trápí. Bohužel ale nejde k tomu, aby se zaměřil přímo na problém v práci, problém s dlouhodobou přetížeností nebo problém ve vztahu. Právě tím, že tyto věci jsou dlouhodobě neřešeny a nikam se neposouvají, dochází k tomu, že nevědomí začne s procesem, kdy se navážeme na někoho třetího. Třeba na někoho, s kým pravidelně chodíme na oběd. 

Muž může mít například kolegyni v práci, se kterou už roky chodí na oběd a ani ho nenapadne, že by s ní něco měl. Pak se ale všechny tyto věci sejdou a dojde k tomu, že se vytvoří citová spojnice a závislost na této ženě. Muž si začne uvědomovat, že k ní něco cítí a že po ní touží. Touha po tom se s někým spojit, být s ním nevěrný tak ani zdaleka nevychází jen z fyzické přitažlivosti.

Jak začíná nevěra, respektive pokračuje? Ve vědomí

Z nevědomé úrovně mysli se nevěra přesune do vědomí.  Tudíž druhou podobou začátku nevěry je ta, kdy si budoucí nevěrník uvědomuje, že mu něco chybí a promýšlí si, jakým způsobem nespokojenost bude řešit. Má nenaplněné potřeby a očekávání, a je si plně vědom toho, že se vztah nachází v krizi. 

Nevěra tudíž začíná rozhodnutím nebo vědomým plánem, že stereotyp nebo krize se budou řešit novým milencem či milenkou. Nevěrný si svým počínáním chce něco dokázat, odreagovat se. Jde tedy cíleně a vědomě naproti tomu, aby se s někým seznámil nebo aby vytvořil milenecký vztah s někým ve svém okolí. Například právě s již zmíněnou kolegyní z práce. 

Co dělat, aby začínající nevěra neměla šanci 

Oběma podobám nevěry – vědomé i nevědomé – se samozřejmě dá přecházet. A to tím, že každý z nás za sebe se bude snažit se sebou pracovat. Tak jako je běžné, že pravdivě provádíme tělesnou hygienu, mělo by být zvykem i to, že se pravidelně věnujeme i hygieně psychické. Ta může mít třeba podobu meditace, sebeanalýzy, sportu nebo jiného koníčku. Jinými slovy je prospěšné, když opravdu rozumíme tomu, co se v naší psychice děje, abychom předcházeli nevěře a jiným problémům. Je prospěšné, když rozumíme tomu, co nám naše psychika skrze fyzické tělo dává za signály.

Co se týče přímo vztahu, je základem předcházení nevěře pravidelná komunikace. Bavte se pravidelně o tom, jestli má každý z vás naplněné potřeby, jestli jsou naplněna vaše očekávání. Nejdůležitější je mít čas na vztah, je třeba nepodlehnout povinnostem a starostem. Naopak je dobré najít si jednou týdně hodinu na to, abyste si s partnerem povídali. Aby nemohlo dojít k tomu, že nevěra začne buď tak, že si nejste vůbec vědomí toho, že ji hledáte, nebo dokonce tak, že ji budete hledat, protože jste nespokojení. 

Pokud spolu budete jednu jedinou hodinu každý týden mluvit a věnovat se jen jeden druhému, budete mluvit upřímně a otevřeně o tom, co vás trápí, co vám chybí, s čím v sobě bojujete, za co se odsuzujete, s čím nejste spokojení, velmi zásadním způsobem tím budete předcházet tomu, že se do vašeho vztahu vloudí nevěra. 

Nejste si ani po přečtení článku jistí, jestli je váš vztah náchylný ke vzniku nevěry? Nezoufejte a obraťte se na mě prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. Rád vám na tuto otázku pomůžu odpovědět. 

autor článku: Karel Chába