V článku se zaměříme na fenomén současnosti. Na fenomén, kdy muži čím dál tím častěji neví, co chtějí a co se sebou mají dělat, hledají svoji cestu a sami sobě nerozumí.

(V článku Proč najednou ztratil zájem se naopak dočtete o situaci, kdy muž rozumí nebo si je jistý tím, proč už se ženou nechce být.)

Ztrácí o vás zájem? Dost možná je ztracený sám

V současné době přibývá mužů, kteří jsou svým způsobem ztracení. Neví, jakou cestou by se měli vydat, a následkem toho pak ztrácí zájem o ženu. Projeví se to tím způsobem, že muž z ničeho nic řekne, že chce pauzu nebo že se chce rozejít. V některých případech to takto narovinu sice neřekne, ale chová se k ženě tak, že ji k životu vlastně nepotřebuje. Nebo s ní nechce řešit problémy, které ve vztahu mají. 

To, co budu dále popisovat, by někdo nejspíš nazval doslova krizí mužství. Nejsem si jistý, zda lze takto paušalizovat, nicméně pravdou je, že skutečně přibývá mužů, kteří podléhají době. Ztrácí zájem o ženu hlavně z toho důvodu, že nejsou pevně ukotvení, nemají své vzory. Nemají pro co žít, mají pocit, že je nic nebaví a že nikam nesměřují. Nemají sílu za nic bojovat a na nic se zaměřit, a to se pak hodně projevuje v partnerských vztazích.

Ve chvíli, kdy jim partnerský vztah přestane vyhovovat a oni začnou ztrácet zájem o ženu, nemají žádnou motivaci s takovou situací cokoli dělat: je pro ně mnohem snazší ze vztahu odejít nebo se o něj úplně přestat starat. 

Když muži nerozumí sami sobě a situaci bagatelizují

Takový muž často vypadá jako nezralý nebo nedospělý. Jsou to muži, kteří nevědí, jestli vlastně chtějí rodinu, jestli se o vztah a o rodinu starat. Muž, který z tohoto důvodu ztrácí zájem o ženu, má prakticky skoro vždy problém s vlastními emocemi. Nerozumí svému vlastnímu emočnímu světu, neví, jak se v něm orientovat, netuší, jak si sám se sebou poradit. Jsou to často lidé, kteří nemají dobrý mužský vzor, nemají za kým jít, neznají žádného staršího zkušeného muže, se kterým by se o situaci poradili. 

Častým příznakem situace, kdy muž ztrácí zájem o ženu a neví, co se sebou, je i to, že to často bagatelizuje. Pro muže je obecně velmi nepříjemné přiznat sobě i světu, že si s něčím neví rady. Tento strach je také součástí celého problému, kdy mnoho mužů nemá žádný cíl, žádnou cestu a žádný správný mužský vzor.

Krize mužství, ztráta zájmu a média

Tento fenomén navíc velmi podporuje to, že se vinou médií a sociálních sítí čím dál tím více srovnáváme se svým okolím. Mnoho mužů trpí pocitem, že pořád všeho mají málo, že musí jít dál, že se musí někam posouvat. Neumí si užívat toho, co mají, a neumí se za to ocenit. Nejde jim až tak o to, co mají, ale o to, zda přibývá toho, co si myslí, že by mít měli.

To se pak následně projevuje v pocitech méněcennosti, v pocitech, že na sebe nemohou být hrdí. Ztrácí mnohdy zájem nejen o ženu, ale také o celé své okolí. Utápí se ve svých negativních myšlenkách, depresivních stavech a přesvědčeních, že za nic nestojí.

Co dělat, když ztrácí zájem? Dejte mu čas a prostor

Co můžete dělat v situaci, když si myslíte, že partner, který o vás ztrácí zájem, v mnohém naplňuje to, co jsme si výše popsali? Bohužel je férové přiznat, že toho moc není. Ideální je takovému muži říct, že o něho stojíte (pokud to tak je), že na vztahu chcete pracovat, ale zároveň mu dát prostor a čas. V takovém případě by bylo samozřejmě ideální se s mužem dohodnout na tom, jak si to celé představuje a co můžete udělat, aby měl pocit, že si v sobě může vše urovnat.

Společným jmenovatelem toho, když dnes muži ztrácí zájem o ženu, je nicméně to, že neví, co mají dělat. Což je svým způsobem ztráta mužství. Součástí mužství je totiž to, že si muž vždy se vším dokáže poradit a v lepším případě překoná všechny překážky, nejlépe sám. To je samozřejmě ideál, který jen tak nelze naplnit, mnoho mužů se s tím ale neumí popasovat. Proto to nejlepší, co můžete udělat, je dát mu prostor a čas na to, aby se pokusil sám se sebou vyrovnat. Sám sebe najít, přijít na to, co by mu v životě vyhovovalo.

Ztrátu zájmu si neberte osobně

Když o vás muž ztrácí zájem, určitě vám doporučuji, abyste si to nebrala příliš osobně. Pokud se jedná o tuto situaci, jejímž charakteristickým znakem je to, že vám nedokáže říct, co se v něm děje, co ho trápí a co by chtěl, buďte si jistá, že problém je především v něm, a ne ve vás. I kdybyste byla sebelepší, sebekrásnější, sebevíc dokázala o muže pečovat a dát mu, co chce, stejně by o vás ztrácel zájem.  

Takové období pro vás přirozeně nebude lehké a vy se budete cítit méněcenná, zrazená a přehlížená. Pokud ale budete na partnera tlačit a něco od něj chtít, nejspíš situaci budete jen zhoršovat.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, co dělat, když o vás muž ztrácí zájem? Obraťte se na mě, rád vám pomůžu. Vyberte si konzultaci, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába