Zajímá vás, jaké máte naděje, když vás opustil kvůli jiné? Co můžete případně dělat, aby se k vám vrátil? Pak je tento článek pro vás. 

Proč vás partner opustil kvůli jiné?

Jsou dvě nejčastější varianty, proč vás opustil kvůli jiné. Tou první je, že byl partner ve vztahu z jakéhokoliv důvodu dlouhodobě nespokojený. Buď náhodou nebo cíleně si našel někoho jiného. Myslí si, že jinou partnerku poznal dostatečně dobře, a proto vás kvůli ní opustil.

Druhá varianta vychází také z nespokojenosti. Partner ale nemusí být nespokojený přímo se vztahem. Může být nespokojený sám se sebou, se svým životem. Tento stav může být vyvolán nějakou krizí. Průvodním jevem je to, že dojde k rychlému vzplanutí. Partner vás chce opustit kvůli jiné a to co nejrychleji. Dalo by se říct, že tato varianta je bez většího, hlubšího promýšlení možností a následků.

V prvním případě je šance na návrat partnera, který vás opustil kvůli jiné, bohužel menší. Je to z toho důvodu, že tato varianta byla často promyšlená po dlouhodobé frustraci. Takové rozhodnutí po lepší úvaze nebývá vytvořeno impulzivně. Často k němu dojde po delším mileneckém vztahu.

Druhá, impulzivnější varianta, paradoxně skýtá větší naději na návrat partnera. Odchod partnera, který vás opustil kvůli jiné, nemusí být definitivní. V řádu několika dnů, týdnů či měsíců si může uvědomit, že tím své problémy nevyřešil. Nová partnerka pro něj rychle začne ztrácet hodnotu. Vzplanutí, které vůči ní měl, začne hasnout. Často je totiž vyvoláno pocitem, že nový partner vyřeší pocity frustrace z předešlého vztahu, event. ze svého života.

Jak se chovat k partnerovi, který vás opustil kvůli jiné?

U obou variant hraje roli zamilovanost vašeho partnera. Do jaké míry je partner, který vás fyzicky opouští kvůli jiné, do nové partnerky zamilovaný.

V prvním případě už nemusí být zamilovanost vašeho partnera vůbec žádná. Pokud vás partner opouští a do své nové partnerky, v té chvíli ještě milenky, není zamilovaný, je to problém. Je to znak toho, že zamilovanost přešla do lásky. Partner stále vidí smysl v tom, aby vás opustil kvůli jiné. To je bohužel věc, se kterou se dá dělat velmi málo. Naděje, že se partner vrátí, jsou tedy velmi malé.

U impulzivního rozchodu je zamilovanost opravdu velká a intenzivní. Jak už bylo naznačeno, o to rychleji někdy zmizí. Partner, který vás opustil kvůli jiné, se může chtít vrátit. Jste – li v situaci, kdy došlo k překotnému, impulzivnímu zamilování, nepřemlouvejte svého partnera. Nemá cenu na něj různě tlačit nebo ho vydírat. Ani slibovat, že teď bude všechno jiné. 

Tímto jednáním ho jen odrazujete. Zároveň zvedáte hodnotu nové partnerky, kvůli které vás opustil. Utvrzujete ho v tom, že je dobře, že od vás odešel. V těchto situacích, pokud to jen trošku jde, je důležité vyjádřit partnerovi určitou formu respektu. Dát mu najevo svůj zájem pracovat na vztahu. Utvrdit ho, že chápete, že se dostal do situace, která se může stát každému.

Dejte mu čas a prostor si s novou partnerkou vyzkoušet po čem touží. Čím méně druhému bráníte v tom, co si chce prožít, tím rychleji mu může dojít, že odchodem od vás nic nevyřešil. Ani osobní krizi ani krizi vašeho vztahu. Po sundání růžových brýlí zjistí, že řešit problémy tak, že vás opustí kvůli jiné, nikam nevede. To se stává impulsivních odchodů velmi často. 

Je vůbec návrat správná volba, když vás opustil kvůli jiné?

Kdy nemá smysl čekat, že se partner vrátí?  A kdy nemá smysl se vracet k partnerovi, který se chce vrátit? Určitě v případě, kdy se to děje opakovaně. Pokud partner jen slibuje, že se situací bude něco dělat a vždycky se to mine účinkem. Je to samozřejmě i v situacích, kdy jste měli ve vztahu dlouhodobé problémy a partner je s vámi odmítal řešit. Váš vztah pak vyústil v to, že vás partner opustil kvůli jiné. 

Navzdory těmto skutečnostem se může stát, že se k partnerovi stejně budete chtít vrátit. Budete na něj čekat, přestože vás opustil kvůli jiné. Život bez něj si neumíte představit. V tomto případě může být psychický, nevyřešený problém ve vás. Pak se zkuste zamyslet nad tím, jestli byste neměla chodit do psychoterapie. 

Psychoterapie je zároveň dobrý způsob, jak můžete období, kdy je partner u jiné, zkusit zvládnout. Čím více se budete zaměřovat na sebe, čím více se posílíte a pochopíte sama sebe, tím méně budete trpět tím, že vás partner opustil kvůli jiné. Možná tím budete i méně chtít, abys se vrátil. Za předpokladu, že se v terapii posouváte a víte, že to nemá žádný smysl. Právě třeba z důvodu, že se to stalo poněkolikáté.

Pokud budete chtít se situací pomoct, tak se na mě neváhejte obrátit na stránce konzultace. Poradím vám, jakou situaci považovat ještě za překotnou a kterou už za promyšlenou. Vysvětlím vám, kde se právě nacházíte. Zda má ještě smysl čekat nebo jestli je šance, že se partner, který vás opustil kvůli jiné, vrátí.

autor článku: Karel Chába