Krize – rozchod přišel náhle a bez signálů

“Manžel se v našem vztahu choval celých 11 let velmi dobře a zodpovědně. Skvěle se staral o děti i o mě, nikam od nás neutíkal, byl spolehlivý. Prostě jsem mu důvěřovala a až do poslední chvíle jsem vůbec netušila, že se něco děje. Proto pro mě bylo včera naprostým šokem, když mi oznámil, že je v krizi, že se mnou už dál nechce být a přemýšlí o rozvodu. Do té doby jsem byla šťastná a netušila jsem, že má takovéto myšlenky. Přišlo to jako blesk z čistého nebe.”

S tím za mnou nedávno přišla jedna klientka a bohužel musím říci, že se s podobným problémem setkávám poměrně často.

Lidé, kterým se doma stane něco takového, mají jedno společné jsou naprosto šokováni a nevědí, co mají dělat. Často mluví o tom, že vůbec nerozumí požadavkům svého partnera. Říkají, že ještě včera bylo vše dobré, a mají problém pochopit, že bylo něco dlouhodobě špatně, protože jim jejich protějšek doteď nic neřekl a tvářil se, že je vše v pořádku.

A právě tomuto šoku lidé často věnují příliš času a baví se o tom stále dokola. Nechtějí si připustit, že jejich subjektivní vnímání situace není jediné a že je tu i pohled z druhé strany.

Co byste měli udělat jako první při náhlé krizi či rozchodu

Nejprve si musíte uvědomit, že tu nejste jen vy a váš pohled na věc, ale i váš partner. Musíte připustit variantu, že z jeho strany nejde o žádný žert, že situace skutečně je taková, jak vám to partner oznámil. Pokud to budete odmítat a tvrdit, že ve vztahu přeci žádný problém není, pouze situaci zhoršíte. Dáte svému protějšku najevo, že mu vlastně nerozumíte. Je pak velmi těžké situaci nějak rozumě řešit.

Bez ohledu na to, jak vás to teď bolí, se musíte snažit přijmout, že tomu druhému skutečně něco vadí, něco ho dlouhodobě trápí.

Proč dochází k náhlým krizím bez signálů?

Důvodem je nedostatečná nebo špatná komunikace ve vztahu. Žena z příkladu na začátku sama uznala, že se její muž, přestože byl jinak úžasný, ve vztahu s ničím nesvěřoval, nemluvil o sobě a svých trápeních. Ona to brala tak, že takový prostě je, respektovala to a nenutila ho k ničemu. Později uznala, že to byla zásadní chyba. Neměli totiž mezi sebou dostatečnou důvěru k tomu, aby o svých problémech, myšlenkách a svém vnitřním světě mluvili s tím druhým.

Pokud vám váš partner oznámí takto náhle krizi či rozchod, pravděpodobně už se v něm měsíce možná i roky vyvíjela nespokojenost. Samozřejmě chyba je i v něm, protože vám o tom měl říct dříve, kdy by se s tím dalo mnohem lépe pracovat. Teď ale subjektivně cítí, že je ve vztahu dlouhodobě nespokojen a nevěří, že by se mohlo něco změnit k lepšímu. Lidé často říkají, že svému partnerovi dlouhé měsíce říkali, s čím jsou nespokojení, ale ten s tím nic nedělal. No a teď už nevěří, že je náprava možná a zvažují rozchod, pauzu nebo odchod k milence.

Jak náhlý rozchod řešit?

Hlavně nesmíte tlačit na pilu. Nesnažte se to teď hned zásadně vyřešit. Přestože je to pro vás velký šok, váš partner se ve skutečnosti trápí s nějakým problémem již měsíce či roky.

Dohodněte se společně na dalším postupu. Netlačte na partnera, nedělejte zásadní rozhodnutí, nesnažte se teď výrazně změnit k lepšímu. Partner by to bral spíše jako pokus o manipulaci a pouze by to podlomilo vaši důvěru.

Pokud je váš partner nakloněn to řešit a nechce vše ihned ukončit, promluvte si spolu o tom, co mu nevyhovovalo, pokuste se najít, v čem spočíval problém, který ho dlouhodobě trápil. Jakmile najdete příčinu potíží, dohodněte se na konkrétních krocích, jak to budete řešit.

Pokud jste se s tímto problémem zatím nesetkali, ale jste ve vztahu, kde si svůj vnitřní svět a myšlenky necháváte pro sebe a s protějškem nemluvíte, měli byste to napravit. Zvykněte si, že si spolu upřímně popovídáte o tom, co kdo cítíte, na co myslíte. Snažte se odstraňovat bloky a strachy, že se vám partner vysměje, nebude to řešit nebo vám to dokonce později vpálí do očí.

Zamyslete se také nad tím, zda do komunikace nepřinášíte problém tak, že když se vám partner v minulosti s něčím svěřil, vy jste se zachovali tak, že už se vám svěřovat nebude.

Ve vztahu je velmi důležité, abyste se této komunikaci naučili. Pracujte společně na odstraňování strachů, bloků a špatných zkušeností z minulosti, které vám našeptávají, že byste se svěřovat neměli.

Nedaří se vám tuto náhlou krizi vyřešit? Výše zmíněné rady vám nepomáhají nebo se obáváte, že to sami nezvládnete? Nestyďte se požádat o pomoc. Kontaktujte odborníka na partnerské vztahy, který vám ukáže, že to ve skutečně není tak náhlá krize, jak se na první pohled může zdát. Zároveň vám pomůže najít cestu, jak tuto krizi s vaším partnerem překonat.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

11 komentářů u „Krize – rozchod přišel náhle a bez signálů

  Nicola Srpen 31, 2016

  Dobrý den, před týdnem jsem dostala skoro po roce vztahu od přítele kopačky… přišlo mi to hrozně náhlé, jelikož jsem dvě varování nebrala až tak vážně… řekl mi, že myslel, že sem jiná( vše co mi vyjmenoval se dá změnit), že má na vztah i partnerku velké nároky. vím, že jiná žena v tom není, ale přijde mi, že pravý důvod schovává… vím že život jde dál, ale pociťovala jsem s ním nadlidské štěstí, bavila mě každá práce… děkuji
   Karel Chába Září 5, 2016

   Dobrý den, bohužel nepíšete, zda s vámi pořád komunikuje a je tedy možnost, že by se vrátil. Pokud komunikuje a je svolný k debatě, zeptejte se ho, co je ten pravý důvod. Pokud nechce nic takového řešit, ale je s vámi ve spojení, počkejte na příležitost. No a možná je to také tak, že si něco namlouváte, neb nechcete přijmout fakt, že je konec.
    Nikola Září 12, 2016

    Dobrý den, děkuji za odpověď… Ano komunikuje, ne tedy tak jak jsem byla zvyklá, ale komunikace je… K rozchodu se nechce vracet, mám tomu dát čas, prý ho teď potřebuje… Sem tam se setkáme, na noc či dvě, vše je zase kouzelné, ale tématu MY a ROZCHOD a tomu podobné se vyhýbáme oba (nechci působit dusno a dráždit ho otázkami). Má mě prý ale rád a lhostejná mu nejsem. Nevím jak se k situaci postavit, tak se jen snažím ukázat mu ze sebe to nejlepší…
  Radka Září 17, 2016

  Dobrý den.Je mi 49 a mému partnerovi 32. 12.8. po 4 letech mě partner opustil.Důvod?Prý 7. dní v týdnu,24 hodin,stereotyp a že prý ho to přestalo bavit.Pracujeme spolu na jednom pracovišti cca 5. metrů od sebe.Nikdy neměl dlouhou známost,max.2 roky,vrstevnice ani mladší ženy mu nevyhovují.Pěkně mi to semlelo.Teď po měsíci jsem zjistila,že stereotyp skutečně byl.Odjela jsem sama s dcerou a vnučkou na dovolenou,neviděli jsme se 10 dní a vím,že se po mě ptal.Komunikujeme spolu jsem připravená mu odpustit,ví to.Moc o něj stojím a já nevím jak postupovat dál,abych něco nepodělala.Jiná žena tam je,ale o rok mladší než já,vzdálená 130 km od nás a vdaná jen na sobotu či neděli.Poradíte? Děkuji
   Karel Chába Září 19, 2016

   Dobrý den, nejde něco dělat jen z vaší strany, a tím to vše změnit. Změnu musí chtít oba. Takže je nutné se ho zeptat, zda by měl chuť to ještě řešit. Pokud ano, tak si musíte říct, co komu chybělo a jak to vyřešit, aby se vše neopakovalo. Více zde https://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/
  Jiřina Říjen 9, 2016

  Dobrý den, před nedávnem se se mnou rozešel přítel po devíti letech vztahu. Občas mezi námi byly hádky, ale vše jsme si vždy vyříkali. V srpnu jsme byli spolu na dovolené, která byla parádní! Vlastě vše – od té doby. A najednou přišel s tím, že odchází. Odstěhoval se se všemi věcmi, co kdy koupil (lednička, postel, lis na česnek…) a já tu zůstala sama s velikým množství otázek. Na reakci „proč se se mnou rozchází“ reagoval: „nevidím společnou budoucnost“ nebo „ty chceš děti, já ne“ (nikdy jsem ho do nich netlačila). Nechce, abych ho kontaktovala. I když měl spoustu much (kdo nemá), tak je to člověk, kterého mám ráda a o to víc bolí, že tu najednou není a já nevím, co mám dělat …
  lea Říjen 15, 2016

  Dobry den, s priteleme chodime 3roky. Nebydlime od sebe kousek, ale vzdy jsme cestu k sobe nasli. Nekolikrat jsme spolu resili, ze se nevidame tak casto, jak bysme chteli. Pokazde co jsem toto zacla resit, partner se uzavrel, presli jsme to dal, ovsem bez ohledu na reseni. Opet jsem toto tema zacla resit s partnerem a od te chvile je partner jiny. Nevidi cestu dal, presto by ji chtel najit. Jako kdyby chtel stale ve vztahu zustat, ale neco by vyprchalo. Nyni jsme si dali pauzu, stimze si vse promysli. Take mi rekl, at se mu kdykoli ozvu, ze se muzeme videt a ze mu bude chybet, ale ze potrebuje byt sam. Take resi krizi, zda zustat v dane praci. Nevim jak se v teto chvili zachovat a co cekat
   Karel Chába Říjen 17, 2016

   Dobrý den, pokud on sám nebude aktivní, nebude navrhovat řešení a nebude je realizovat, nic se nezmění. Dejte mu čas a dobře si u něj všímejte toho, co jsem zde popsal.
  anna Únor 16, 2017

  Dobrý večer, měla jsem tři roky přítele, měli jsme krásný vztah, občas jsme se nepohodli, ale nikdy nic hrozného, je pravda že jsme spolu začali brzo chodit, od mých 16ti, přítelových 17ti, ještě týden před nečekaným rozchodem mi psal že mě miluje, že se na mě těší a to do poslední chvíle, jeden den jsem s přítelem byla na obědě, byli jsme spolu celý den, plánovali jsme prázdniny, dovolenou, a druhý den se se mnou rozešel,řekl mi že cítí že sám bude šťastnější, ale když jsem mu řekla že ho miluju, řekl mi že on mě asi taky.Snažila jsem se s ním být kamarádka,ale nešlo to,každopádně jsme se ještě 2x viděli a neustále mi říkal že jsem krásná,dával mi pusu na čelo,objímal mě.jsem z toho zmatena
   Karel Chába Únor 21, 2017

   Dobrý den, chápu vás. Nicméně na jeho straně byly pochyby už déle. Jen o tom nemluvil. Zvažoval, co udělá, přemýšlel, co cítí, co to znamená atd. Pak se rozhodl a řekl vám to. S něčím není spokojený a neví si s tím rady. Proto to mělo takový průběh.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů