“Manžel se v našem vztahu choval celých 11 let velmi dobře a zodpovědně. Skvěle se staral o děti i o mě, nikam od nás neutíkal, byl spolehlivý. Prostě jsem mu důvěřovala a až do poslední chvíle jsem vůbec netušila, že se něco děje. Proto pro mě bylo včera naprostým šokem, když mi oznámil, že je v krizi, že se mnou už dál nechce být a přemýšlí o rozvodu. Do té doby jsem byla šťastná a netušila jsem, že má takovéto myšlenky. Přišlo to jako blesk z čistého nebe.”

S tím za mnou nedávno přišla jedna klientka a bohužel musím říci, že se s podobným problémem setkávám poměrně často.

Lidé, kterým se doma stane něco takového, mají jedno společné jsou naprosto šokováni a nevědí, co mají dělat. Často mluví o tom, že vůbec nerozumí požadavkům svého partnera. Říkají, že ještě včera bylo vše dobré, a mají problém pochopit, že bylo něco dlouhodobě špatně, protože jim jejich protějšek doteď nic neřekl a tvářil se, že je vše v pořádku.

A právě tomuto šoku lidé často věnují příliš času a baví se o tom stále dokola. Nechtějí si připustit, že jejich subjektivní vnímání situace není jediné a že je tu i pohled z druhé strany.

Co byste měli udělat jako první při náhlé krizi či rozchodu

Nejprve si musíte uvědomit, že tu nejste jen vy a váš pohled na věc, ale i váš partner. Musíte připustit variantu, že z jeho strany nejde o žádný žert, že situace skutečně je taková, jak vám to partner oznámil. Pokud to budete odmítat a tvrdit, že ve vztahu přeci žádný problém není, pouze situaci zhoršíte. Dáte svému protějšku najevo, že mu vlastně nerozumíte. Je pak velmi těžké situaci nějak rozumě řešit.

Bez ohledu na to, jak vás to teď bolí, se musíte snažit přijmout, že tomu druhému skutečně něco vadí, něco ho dlouhodobě trápí.

Proč dochází k náhlým krizím bez signálů?

Důvodem je nedostatečná nebo špatná komunikace ve vztahu. Žena z příkladu na začátku sama uznala, že se její muž, přestože byl jinak úžasný, ve vztahu s ničím nesvěřoval, nemluvil o sobě a svých trápeních. Ona to brala tak, že takový prostě je, respektovala to a nenutila ho k ničemu. Později uznala, že to byla zásadní chyba. Neměli totiž mezi sebou dostatečnou důvěru k tomu, aby o svých problémech, myšlenkách a svém vnitřním světě mluvili s tím druhým.

Pokud vám váš partner oznámí takto náhle krizi či rozchod, pravděpodobně už se v něm měsíce možná i roky vyvíjela nespokojenost. Samozřejmě chyba je i v něm, protože vám o tom měl říct dříve, kdy by se s tím dalo mnohem lépe pracovat. Teď ale subjektivně cítí, že je ve vztahu dlouhodobě nespokojen a nevěří, že by se mohlo něco změnit k lepšímu. Lidé často říkají, že svému partnerovi dlouhé měsíce říkali, s čím jsou nespokojení, ale ten s tím nic nedělal. No a teď už nevěří, že je náprava možná a zvažují rozchod, pauzu nebo odchod k milence.

Jak náhlý rozchod řešit?

Hlavně nesmíte tlačit na pilu. Nesnažte se to teď hned zásadně vyřešit. Přestože je to pro vás velký šok, váš partner se ve skutečnosti trápí s nějakým problémem již měsíce či roky.

Dohodněte se společně na dalším postupu. Netlačte na partnera, nedělejte zásadní rozhodnutí, nesnažte se teď výrazně změnit k lepšímu. Partner by to bral spíše jako pokus o manipulaci a pouze by to podlomilo vaši důvěru.

Pokud je váš partner nakloněn to řešit a nechce vše ihned ukončit, promluvte si spolu o tom, co mu nevyhovovalo, pokuste se najít, v čem spočíval problém, který ho dlouhodobě trápil. Jakmile najdete příčinu potíží, dohodněte se na konkrétních krocích, jak to budete řešit.

Pokud jste se s tímto problémem zatím nesetkali, ale jste ve vztahu, kde si svůj vnitřní svět a myšlenky necháváte pro sebe a s protějškem nemluvíte, měli byste to napravit. Zvykněte si, že si spolu upřímně popovídáte o tom, co kdo cítíte, na co myslíte. Snažte se odstraňovat bloky a strachy, že se vám partner vysměje, nebude to řešit nebo vám to dokonce později vpálí do očí.

Zamyslete se také nad tím, zda do komunikace nepřinášíte problém tak, že když se vám partner v minulosti s něčím svěřil, vy jste se zachovali tak, že už se vám svěřovat nebude.

Ve vztahu je velmi důležité, abyste se této komunikaci naučili. Pracujte společně na odstraňování strachů, bloků a špatných zkušeností z minulosti, které vám našeptávají, že byste se svěřovat neměli.

Nedaří se vám tuto náhlou krizi vyřešit? Výše zmíněné rady vám nepomáhají nebo se obáváte, že to sami nezvládnete? Nestyďte se požádat o pomoc. Kontaktujte odborníka na partnerské vztahy, který vám ukáže, že to ve skutečně není tak náhlá krize, jak se na první pohled může zdát. Zároveň vám pomůže najít cestu, jak tuto krizi s vaším partnerem překonat.

autor článku: Karel Chába