Nevěra a její zvládání

Nevěra! Možná právě vám teď zní v uších tohle slovo. Nevíte, jak nevěru zvládnout. Máte pocit, že se vám zhroutil celý svět. Člověk, kterému jste věřili, vás podvedl. Říkáte si, že už mu nikdy nebudete moci věřit, že mu nikdy neodpustíte. Důvěra je rozmetána na kusy. Nevěra, stejně jako každý problém, má své řešení. Jak ji tedy nejlépe zvládnout?

Nejdříve bychom si měli uvědomit, že pokud se nejedná o chronického „nevěrníka“ nebo „nevěrnici“, tak na nevěře nesou vinu oba partneři ve vztahu. I když je pro spoustu lidí těžké, si tohle připustit, je to skutečně tak. Nevěra je většinou způsobena dlouhodobou nespokojeností ve vztahu, nenaplňováním vzájemných potřeb obou partnerů, špatnou komunikací, apod. Pokud si tohle oba dva partneři vzájemně uvědomují, je mnohem větší šance vztah napravit. Společně překonat a zvládnout nevěru.

Jak postupovat při zvládání nevěry?

Bezprostředně poté, co se podvedený člověk o nevěře dozví, by se měl vyvarovat, aby řešil tuto situaci zásadním způsobem. Např. vyhozením nevěrného partnera nebo partnerky z bytu či domu, vyhrožováním pomocí rozchodu nebo rozvodu, aj.  Zvládání nevěry potřebuje čas. Silné negativní emoce, které vyvolává tato situace v podvedeném člověku, za pár dní opadnou. Člověk začne vnímat celou situaci jinak.

V prvních dnech, kdy se snažíme zvládnout nevěru, nás přepadá pocit, že nemůžeme danému protějšku odpustit, že rozchod nebo rozvod je jediné možné řešení. Naše negativní emoce jsou tak silné, že věříme, abychom si nějakým způsobem ulevili, musíme tuto situaci razantně a zásadním způsobem řešit.

Abychom dokázali zvládnout nevěru, měli bychom si sami za sebe říci, jak dál postupovat. Pokud se tato situace s nevěrou opakuje již po několikáté a žádná náprava není možná nebo v ní nevěříme, bude ji těžké opět zvládnout. Pokud je to situace, která se stala poprvé, dá se nějakým způsobem pochopit. Zvládání nevěry si vyžaduje odhodlání obou partnerů.

Mluvte, mluvte, mluvte! O čem a jak?

Pokud se rozhodneme na vztahu po nevěře pracovat, je dobré si společně sednout a vzájemně si promluvit. Měli bychom si upřímně říci, jak se v nejbližších dnech nebo týdnech budeme k sobě chovat, jak budeme společně fungovat. Ze začátku se potřebujeme zklidnit natolik, abychom daný vztah byli schopni napravit.

Ve chvíli, kdy jsme připraveni zvládnout nevěru a jsme schopni ji řešit, bychom si měli společně sednout a promluvit si. Vzájemný rozhovor by se měl zaměřit na příčiny, proč se nevěra stala. Jeden druhému by měl upřímně říci, co mu ve vztahu vadilo, co mu nevyhovovalo. Na druhou stranu by si také měli popovídat o tom, co se jim na vztahu líbilo a vytratilo se, a poté se snažit tyto věci do vztahu opět vrátit.

Funkční komunikace

Při nevěře a jejím zvládání by se partneři měli zaměřit na vzájemnou komunikaci. Měli by se naučit společně efektivně komunikovat. Jak? To se dozvíte v článku – Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Funkční komunikace obnáší i komunikaci o potřebách každého jednotlivce v partnerském vztahu. Každý sám za sebe by si měl uvědomit svoje potřeby, umět je vysvětlit druhé straně. Více o tom v článku – Partnerská dohoda.

Každý člověk je jedinečný a je důležité tuto jedinečnost vnímat. Naučit se rozumět a chápat toho druhého. Muž a žena mají své světy. Každý uvažuje trochu jinak. V tom bývají mezi partnery častá nedorozumění.

Zvládání nevěry je proces. Je potřeba si najít čas. Nejlépe jednou za týden si společně sednout, bez vyrušování se jeden druhému věnovat. Povídat si o tom, jaká jsou specifika ženského a mužského světa. Ukazovat si to na konkrétních situacích. Např. jestliže žena používala něco, co jí nevyhovovalo, měla by se snažit to svému protějšku vysvětlit, jak danou věc vnímala. Při vzájemném rozhovoru mluvit hlavně o pocitech, který každý prožívá. Tak může dojít k hlubokému porozumění.

Pokud jste prožili nevěru a máte pocit, že ji sami nezvládnete ,nebo že už si nevíte rady, s důvěrou se můžete obrátit na mě. Rád vám ve zvládání nevěry pomohu a společně najdeme ty správné kroky, jak dál pokračovat ve vašem vztahu. Zde najdete druhy konzultací. 

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Nevěra a její zvládání

    marki Duben 18, 2018

    Dobrý den,s manželem jsme spolu 22 let a zjistila jsem,že má milenku!Trvalo to víc než půl roku a dokonce jí sliboval,že odejde!Když jsem vše zjistila tak jsem ho vyhodila s tím ať si jde za ní!Druhý den se vrátil,že udělal chybu jestli mu odpustím a že nás nechce ztratit-mne a naše dva syny!Jenže problém je v tom,že je do ní zamilovaný a vidím,že na ní furt myslí!Nevím jak mám dále postupovat mám ho ráda a chci aby byl s námi,ale nevím jestli si nedělám zbytečné iluze a on pak odejde stejně za ní.Chtěla jsem vysvětlení kde nastala chyba a tvrdí,že neví asi prý ponorka-snažím se mu to nevičítat,ale ta nejistota mě ubíjí.Můžete mi prosím poradit jak dále postupovat?Děkuji
      Karel Chába Duben 20, 2018

      Dobrý den, Marki, nemůžete si myslet, že i přesto, že milenku opustil, se hned zbaví zamilovanosti. To nejde a bude mu to trvat. Je to proces, který trvá běžně měsíce, a to musíte respektovat. Měli byste spojit a zaměřit na to, co mu vadilo. Ty příčiny, které ho vedli k jiné ženě myslím neřešíte, a to je chyba. Zaměřte se na to. Tímto směrem posílejte svou energii a ne tím, že je stále zamilovaný.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů