Rozešli jste se s partnerem a on se po rozchodu neozývá? Nevíte, co se děje? Co máte dělat, jak se zachovat? Ponořte se do čtení tohoto článku, najdete v něm odpovědi na vaše otázky.

V dnešním článku se budu zabývat reakcemi po rozchodu, které proběhly v afektu a reakcemi po rozchodu, které  proběhly po zralé úvaze.

Neozývá se po rozchodu, který byl v afektu

Pokud člověk udělá rozchod v afektu, potřebuje si ulevit, od něčeho utéct. Neřeší svoji dlouhodobou nespokojenost ve vztahu. Od svých klientů vím, že partneři, kteří se rozcházejí v afektu, se rozcházejí několikrát. Rozchází se a znovu se vrací. Rozchod proběhne několikrát, ale není definitivní. Pak je otázkou, proč se vám partner neozývá.

Jedna z možností je, že touží po tom, aby byl k návratu přemlouván. Dotyčný neví, jak druhému vysvětlit, co mu vadí, aby ve vztahu byly naplňovány jeho potřeby. Tuto nespokojenost nedokáže emočně unést, proto se staví do role „ukážu ti, že o mě můžeš přijít“ a dále se po rozchodu neozývá.

V některých případech jde o ego, tedy dotyčný chce, aby se druhý ozval, proto se sám po rozchodu neozývá. Chce, aby se dotyčný např. omluvil a podobně. Ať je to jakkoliv, musíme sami za sebe zvážit, čeho chceme dosáhnout, když se ozveme.

Nehrajte hry, kdo se vydrží déle po rozchodu neozývat

Určitě nemá cenu v takových situacích hrát nějaké hry, kdo se první ozve. Bohužel spousta lidí si myslí, že když vyhrají tuhle hru a druhý se ozve jako první, jejich vztah se někam posune. Pravdou je, že s takovým přístupem se ve vztahu nemohou posunout. Svědectvím je to, že mi do poradny chodí páry, kteří tvrdí, že se několikrát rozešli a znovu se k sobě vrátili, ale nikam to nevedlo.

Pokud byl rozchod v afektu a druhý se neozývá, je dobré si uvědomit, zda v tom vztahu chcete pokračovat. Pokud v tom vztahu pokračovat nechcete, pak není nutné se ozývat. Někdy lidé zmiňují, že potřebují od druhého jasně vědět, že je definitní konec. Většinou je za touto potřebou touha zachránit vztah, ale nechtějí si to přiznat.

Pokud chcete definitní konec, není zásadní důvod, proč byste se měli po rozchodu ozývat. Můžete mít ovšem pocit, že z toho vztahu chcete odejít, i když se v tom afektu s vámi rozešel partner, ale potřebujete to tomu partnerovi jasně říci, abyste měli čistý stůl. Pak doporučuji se s ním spojit a jasně a transparentně mu to říci či napsat.

Chcete se vrátit k partnerovi po rozchodu? Ozvěte se!

Pokud se toužíte vrátit po rozchodu k partnerovi, i když byl rozchod v afektu, doporučuji, abyste se druhému ozvali. Slušnou formou mu sdělte, že byste rádi zakopali válečnou sekyru a bavili se o tom, co se ve vztahu děje.

Někdy se partner po rozchodu z afektu chce vrátit zpátky, ale neozývá se, jelikož se bojí, že se tato situace bude opakovat znovu. Pak doporučuji, abyste se ozvali vy. Zkuste navrhnout, že si společně sednete a popovídáte si o příčinách, proč se to ve vašem vztahu děje.

Co teď bude jinak, než jak jste to dělali do teď. Můžete zkusit navrhnout, že navštívíte poradnu nebo jako inspiraci můžete projít můj web, kde najdete spoustu tipů a rad. Neslibujte jenom prázdná slova, prohlášení typu „už to bude lepší, už to neudělám“, ale řekněte konkrétně, co pro to, aby to bylo lepší, uděláte. Jak se budete chovat, aby se to neopakovalo.

Takovým přístupem můžete partnera, který se neozývá, hodně povzbudit, aby se nebál a neměl strach se vrátit po rozchodu. Pokud si i přesto nevíte rady, jak na to, co a jak pojmenovat nebo naplánovat, objednejte se na konzultaci a společně vaši situaci zvládneme. Rád vám v tom pomůžu.

Pokud to celé shrnu, nehrajte hry, buďte transparentní a navrhujte změny. Napište partnerovi, který se neozývá jako první, ať ví, na čem je. Horší, než bolestivá pravda, je nejistota. Neozývání se není řešení problémů, ale dokazování nějaké síly, která neřeší pravou příčinu vašich problémů ve vztahu.

Neozývá se po rozchodu, který byl dlouhodobě plánovaný

Pokud se s vámi rozešel partner, který se vám nyní neozývá týdny či měsíce, ale rozhodl se po zralé úvaze vztah ukončit, je to zcela odlišná situace, než v předchozím případě. Setkávám se s tím, že v rámci osamělosti, bolesti a nezvyku z toho, že jsou partneři sami a nejsou spokojení, chtějí po druhém, aby se jim po rozchodu druhý ozval, aby se o ně zajímal.

Někdy lidé říkají, že jim slíbil, že zůstanou přátelé, ale teď se neozývá. Každý rozchod prožívá jinak a navrhovatel má jiné představy o tom, jak by to mělo vypadat po rozchodu než ten, který s rozchodem nesouhlasil a chtěl ve vztahu zůstat.

Ten, kdo navrhnul rozchod, se nemusí ozývat z toho důvodu, že už má jiný vztah nebo je někde jinde. Také v tom může hrát roli, že nechce znovu spadnout do vztahu, který mu nevyhovuje, proto se po rozchodu neozývá. Nechce ubližovat sobě ani druhému.

Pokud jste se rozešli po vzájemné dohodě a dohodli jste se na tom, že to bude takto nejlepší, pak byste to tak měli nechat. Máte-li potřebu napsat, zkuste to a zeptejte se, jak se protějšek má, a zda mu nevadí, že se mu ozýváte. Uvidíte, jestli vám odepíše.

Neozývejte se partnerovi po rozchodu, pokud si chcete jen ulevit!

Není žádná přímá úměra v tom, když se druhý neozývá, že po rozchodu sám netrpí a na vás mu nezáleží. Opravdu to někdy může být i tak, že se neozývá kvůli tomu, že to skutečně chce ukončit, protože to nefungovalo. Mohli jste se po krizi pokoušet dávat to dohromady, ale bohužel to nešlo. Ten člověk, který se neozývá, může trpět stejně jako vy. Je mu smutno, cítí se osamělý, ale ví, že vztah již není možný a považuje to za správnou cestu.

Bohužel tam může být i to, že již má někoho jiného a je někde jinde. Dobře zvažte, co je cílem, pokud se ozvete vy. Pokud si chcete jen krátkodobě ulevit, nedělejte to. Můžete se dozvědět něco, co vám nebude příjemné. Pokud se chcete jen dozvědět, jak se partner má, pak to samozřejmě zkuste.

Pokud přemýšlíte o tom, proč se partner po rozchodu neozývá, není vám dobře a nedokážete se z toho dostat, určitě to neřešte se svým bývalým partnerem. To je jediný člověk, s kterým byste to neměli řešit. Svěřte se někomu blízkému nebo vyhledejte odbornou pomoc, případně se můžete rovnou objednat ke mně na konzultaci.

Autor článku: Karel Chába