Muž se vám neozývá? Přestal psát, volat a vy nevíte, jak se k celé situaci postavit? Co napsat, či jak reagovat? Pak si přečtěte článek, který vám pomůže v tom, jak dále postupovat.

V dnešním článku se zaměříme na řešení:

– když se muž přestane ozývat na začátku seznamování

– v průběhu partnerství

– a po ukončení vztahu

Muž se přestane ozývat na začátku seznamování

Pokud se muž na začátku vztahu či seznamování neozývá, kdy jste měli jen pár schůzek nebo jste se prozatím ještě ani neviděli, je to ve velkém množství případů o tom, že ztratil zájem. Je to přirozené a pochopitelné, pokud jste si již na začátku nesedli nebo nerozuměli. Dá se to očekávat, pokud vyloučíme to, že by se stalo něco vážného.

Často se setkávám s tím, že se mě ženy ptají na to, když proběhne pár schůzek a muž je velmi příjemný, milý a neustále je zahrnuje komplimenty a najednou se přestane ozývat. Co to znamená? Dříve jim psal, chtěl se s nimi vidět, byl aktivní. Teď nerozumí tomu, co se děje. Tohle se někdy stane po pár schůzkách, někdy i poté, co proběhl sex. Takto se chovají nejčastěji muži, kteří jdou na začátku velmi rychle do vztahu, ale nejsou schopni zakotvit a mít jeden dlouhodobý pevný vztah.

To jsou muži, kteří jsou často svým způsobem vztahově nenaplněni. Tento problém vznikal už v primární rodině, v dětství. Aby se tito muži ujistili, že mají šanci, jelikož nevěří svým kvalitám a hodnotám, potřebují mít u ženy úspěch. Jdou na to tak, že  jsou velmi často aktivní na začátku vztahu, aby ženu získali. Pokud mají pocit, že ji mají, že ženu získali, je jejich potřeba naplněna a již se neozvou.

Je potřeba říci, že většina mužů to na začátku nemá jako jasný cíl. Seznámit se a pak se  neozvat. Toto jsou podvědomé procesy, které se u mužů dějí. Je ovšem nutné říci, že je i skupina mužů, kteří s tímto cílem počítají již na začátku seznámení, že se po určité době přestanou ozývat.

Co napsat, když se muž neozývá hned na začátku vztahu?

Muž, který se neozývá a chová se diametrálně jinak, logicky to nevysvětlí, najednou nemá čas nebo začne odsouvat schůzky, začne se různě vymlouvat, odmlčí se či se prodlužují pauzy v odepisování, tak to bohužel ve většině případů znamená, že nemá zájem.

Pokud mu chcete napsat, dejte tomu čas. Pokud jste se vídali v délce cca jednoho měsíce a viděli jste se všudy všeho např. 4x, dejte mu týden, kdy počkáte, zda se ozve. Pokud se ani po této době neozve, napište mu jasnou, transparentní, neútočnou zprávu a zeptejte se, co se děje. Pokud se dál bude vymlouvat, musíte si přiznat, že nemá zájem. Pokud vám to vysvětlí, začne se chovat jinak, něco se změní, budete vědět, na čem jste. Bohužel často tuto situaci prohlubují a udržují ženy neúměrně dlouho čekáním, kdy si nechají líbit to, že se jim muž neozývá několik týdnů.

Pokud se muž takto chová, buďte ráda, že se to ukázalo v tak brzké době vztahu či seznamování. Zkuste si představit, kdyby takové chování měl ve chvíli, kdy byste měli dlouhodobý vážný vztah.

Muž se přestane ozývat v průběhu vztahu

Tohle se stává většinou do půl roku či maximálně do roku vztahu, pak je takové chování, kdy se muž z ničeho nic neozývá, velmi výjimečné. Je to velmi podobné, jako v předchozím případě, že muž zjistí, že mu vztah již nevyhovuje.

Pokud se bavím s klienty, kteří se přestanou partnerce ozývat, často o ní říkají, že jim nic nedělá, nemají, co by jí vytknuli. Přes to všechno je jim trapné jí ublížit, nemají na to sílu jí říci, že je konec a věci nechávají vyznít do prázdna. V tomto případě je to velmi bolestné pro druhou stranu. S člověkem, se kterým tvoříte vztah, neočekáváte, že se takto začne chovat. Neozve se, vymlouvá se, nereaguje, ignoruje vás.

Pokud se vám stala situace, kdy se vám muž přestane ozývat bez předchozích indicií, začněte pátrat, co se děje. Vylučte, zda se nestalo něco vážného. Buďte asertivní. Postavte se k tomu tak, že budete chtít zjistit pravdu, i když by byla bolestivá. Napište zprávu, která nebude útočná, ve které budete chtít upřímně vědět, co se děje.

3 skupiny mužů, kteří se neozývají

První skupina mužů se dál odmlčí, neozvou se, protože zjistí, že to nenecháváte být, a že jim to je více nepříjemné. Druhá skupina mužů budou ti, kteří vám to vysvětlí a vy budete vědět, na čem jste. Třetí skupina mužů jsou ti, kteří se budou dál různě vymlouvat, budou říkat, že najednou nevědí, co chtějí, jak se ke vztahu postavit, atd. V tomto případě bych doporučil, abyste se pobavili o příčinách, proč se muž začal cítit takto, abyste mu mohla pomoci.

Pokud ten muž bude nakloněný k tomu, že to s vámi chce řešit, bavit se o tom, pak jste na dobré cestě se ve vztahu posunout. Společně si řekněte, co vám vadí, co vám nevyhovuje a jaké jsou příčiny toho, proč se tak cítí. K tomu vám může pomoci článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Další článek, který by vám mohl komunikaci usnadnit, je Partnerská dohoda. Ten pojednává o partnerských potřebách.

Pokud to začnete řešit s mužem, který se vám v průběhu vztahu neozýval, najdete příčiny, zkusíte je řešit, ale situace se po pár týdnech či měsících opakuje, je zřejmé, že nedošlo k naplňování jeho potřeb. Pokud si muž není jistý, co se s ním a ve vztahu děje, bylo by ideální, kdyby vyhledal odbornou pomoc. Společně se ve vztahu budete učit novým dovednostem. Pokud odmítá kamkoliv jít, nemáte šanci se ve vztahu posunout.

Muž, který se neozývá po rozchodu

Někteří muži se přestanou ozývat po ukončení vztahu. Zde je to především o tom, že muž s vámi již dále nechce být ve spojení. Chce mít od vztahu klid, chce to uzavřít. Často se setkávám s dotazy žen, které se mě ptají, proč se neozývá, když spolu byli tak dlouho a nedává o sobě vědět.

V takových případech bych doporučil, abyste dodržovala dohodu, kterou jste si s mužem dala. Pokud jste si nic nedohodli, můžete zkusit napsat, proč se neozývá. Taky se můžete zeptat, zda by mu nevadilo, kdybyste se občas ozvala a zeptala se, jak se má. Pokud vám na to bude reagovat, dohodněte se na tom, jak často se můžete ozvat, aby mu to bylo příjemné a nezhoršovala jste atmosféru mezi vámi.

Pokud jste v situaci, kdy se vám muž neozývá, ať jste v jakékoliv fázi vztahu a nerozumíte tomu a potřebujete poradit, jak se zachovat, ozvěte se. Pomůžu vám tuto situaci efektivně řešit. Máte možnost si vybrat z jednotlivých typů konzultací.

Autor článku: Karel Chába