Pokud jste v situaci, kdy přemýšlíte o tom, jestli na začátku nového vztahu postupovat pomalu nebo váš protějšek po vás požaduje, aby váš vztah začínal pomalu, pak je tento článek pro vás.

Článek jsem pro lepší orientaci rozdělil na 3 základní témata.

Pomalý začátek vztahu jste si ani jeden z vás nenaplánovali

Začnu u tématu, že pomalý začátek vztahu jste si ani jeden z vás nenaplánovali. Oproti předešlým vztahům tento začátek vztahu považujete za pomalý, nicméně vám to vyhovuje, na pozadí nejsou žádné strachy a oba dva si takový vztah užíváte. Pak není důvod s tím něco dělat  a užívejte si tohoto vztahu tak, jak vám to vyhovuje.

Pokud byste měli pocit, že vám pomalý začátek vztahu už přestává nevyhovovat, pak by bylo dobré, kdybyste si s protějškem sedli a popovídali si o tom, jak chcete pokračovat dál. Co by každému z vás vyhovovalo, jak si to každý z vás představuje. Jak spolu komunikovat a tvořit dohody se můžete dočíst v článcích: Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace a Partnerská dohoda.

Pomalý začátek vztahu chce jeden z vás

Dalším případem je, že pomalý začátek vztahu chce pouze váš protějšek. Důvody může mít takové, že je čerstvě po rozchodu a uvědomuje si, že by nebylo dobré do vztahu „skočit po hlavě“. Pak by bylo ideální, kdyby vám to váš protějšek na rovinu řekl.

Pokud cítí váš protějšek, že chce pomalý začátek vztahu, do ničeho ho netlačte a ani si nekreslete nějaké vzdušné zámky. Nejlepší by bylo, kdybyste si dohodli, jak budete postupovat. Co kdo z vás chce, co je pro koho z vás důležité, přijatelné a co ne, abyste se vzájemně negativně neovlivňovali.

Další důvod, proč chce váš protějšek pomalý začátek vztahu je ten, že se bojí, má špatné zkušenosti. Bohužel realita je taková, že prakticky vůbec nepomáhá to, že by se váš protějšek zbavil strachu tím, že máte pomalý začátek vztahu. Samozřejmě má smysl se poznávat a na to potřebujeme čas.  Nelze se poznat za jeden den.

Většina lidí, kteří chtějí pomalý začátek vztahu,  mají strach, tak si myslí, že se strachu vyhnou tím, že začínají pomalu a zlechka. Pomalý začátek vztahu řeší důsledek, nikoliv příčinu, proč se dotyčný bojí.

Nejčastější projevy toho, že strach hraje roli ve vztahu a bude se vracet, i když si dotyčný myslí, že bude lepší, když vztah začne pomalu, jsou následující:

  • Partner často odchází ze vztahu. Neumí řešit hádky a řeší je tím způsobem, že se s vámi často rozchází.

  • Váš partner bude velmi citlivě reagovat na to, co se mu nebude ve vztahu líbit. Buď se v tu chvíli bude hodně uzavírat, nebo bude vyvolávat hádky.

  • Často mají strach ze vztahu lidé, kteří nemají v základním nastavení důvěru v ostatní. Jsou to lidé, kteří se hodně bojí, jsou úzkostní, proto je ve vztahu hodně věcí vykolejí.

  • Další projevem je to, že vám partner neřekne, co mu vadí, co mu je, ale bude se do sebe uzavírat. Nebudete tušit, co se s ním děje, co mu vadí.

  • Váš partner vás bude hlídat, podezřívat, kontrolovat.

  • Dalším z projevů strachu ve vztahu je i nevěra. Projevuje se to tak, že druhý bude často utíkat za jinými partnery, aby si léčil své bolesti.

Pokud s takovým partnerem pomalu začínáte vztah, bylo by ideální, kdybyste si na začátku vztahu promluvili o tom, co se v takovém člověku děje. Aby vám nalil „čistého vína“. Proč? Protože pak s tím můžete něco dělat. Můžete přijít na příčinu, můžete se snažit předcházet tomu, abyste se do těch nepříjemných situací dostávali nebo jít do poradny, kde vám poradí, pomůžou, co s takovou situací můžete dělat.  

Pokud to s vámi partner nebude chtít řešit, bude vám říkat, že to nic není, že to zvládne sám, nevěřte tomu. Samo se nic nezmění. Není přirozené se bát, je přirozené cítit se bezpečně.

Když vy chcete pomalý začátek vztahu

Pomalý začátek vztahu můžete chtít i vy. Pak je otázkou, jaký máte k tomu důvod. Pokud jsou to ty důvodu, že se bojíte, máte špatné zkušenosti, pak se vás týká to samé, co bylo popsáno výše, doporučil bych vám, abyste si svůj vztah a život nekomplikovali tím, že se to vyřeší samo od sebe, že se to nějak zvládne. Doporučoval bych vám, abyste začali chodit na psychoterapii, terapii. Kde budete své strachy řešit. Strach sám od sebe nezmizí.

Pokud máte jiného důvody, proč chcete pomalý začátek vztahu, které tady nebyly popsány, může to tak být. Když diskutuji s klienty na toto téma, ve velké většině mi nejsou schopni říci, co je jejich cíl, proč chtějí pomalý začátek vztahu.

Někteří řeknou, že pomalý začátek vztahu je správný, někteří řeknou, že to tak potřebují, ale vlastně nejsou často schopni vysvětlit, proč to tak mají. Většinou jsou v takovou chvíli na pozadí takové pocity, které nedokáží sami vysvětlit, něco jim nesedí. Nevědí, jestli jim nesedí něco na nich, na druhém nebo na tom vztahu jako takovém. A snaží se v lepším případě na to přijít. Pokud jste v takové situaci, může se stát, že se váš strach po několika týdnech rozplyne, ale spíše se děje to, že ho něčím překryjete a strach se ukáže později, když už ho nebudete čekat.

Pokud by se váš vztah nerozplynul, dejme tomu do maximálně tří měsíců, nevěděli jste, k čemu ten strach přiradit, byly by to spíše úzkosti než strach, pak doporučuji, abyste vyhledali odbornou pomoc. Pokud to takto necháte, může vás to strašit a ničit vám to vztah.  

Pokud vyvstávají otázky nad tím, že máte pomalý začátek vztahu či cokoliv jiného, týkajícího se vztahu, s něčím si nevíte rady, nerozumíte něčemu, pak se neváhejte obrátit na mě v sekci konzultace. Rád vám pomůžu.

Autor: Karel Chába