Proč první krize ve vztahu určí, jak se do budoucna bude vyvíjet váš vztah, a jak ji řešit, se dozvíte v následujícím článku.

Každý vztah má svou první krizi. U někoho z nás nastává po prvních měsících vztahu, když nám spadnou růžové brýle, někdo má první krizi po narození dítěte, u někoho se objeví po letech.

První krize vztahu je zásadní, postavte se k ní správně

Bez ohledu na to, z jakého důvodu nebo po jak dlouhé době u vás první krize propukla, je zásadním způsobem určující. A to proto, jak se bude váš vztah vyvíjet do budoucna. U první krize ve vztahu je totiž velmi důležité, jak se k ní postavíte. 

Realitou bohužel je, že první krizi vztahu většina lidí přejde s tím, že se z ní nijak nepoučí. Je to z toho důvodu, že u ní mnozí mají ještě hodně síly a silnou motivaci ve vztahu pokračovat. Dokáží krizi překonat zkrátka tím, že si slíbí, že už se k sobě budou chovat lépe a zařídí se tak, aby jim vztah zase vyhovoval. Nicméně se hlouběji nezabývají příčinami toho, proč jejich první krize nastala. 

Spousta lidí se právě proto, že jsou krize ve vztahu něčím, co do nich patří, na tu první kouká tak, že se musí vydržet a přečkat. Po jejím skončení se zase bude pokračovat dál. Vzhledem k tomu že první krize často nastávají už v období po zamilovanosti, kdy vztah ještě pevně drží a lidé jsou plní optimismu a jeden druhým ještě nejsou tolik zranění, chovají se ke krizi způsobem, jaký jsem popsal.

Nepodceňte první krizi ve vztahu, v budoucnu se vám to vymstí

Tento přístup k první krizi ve vztahu se nám ale v budoucnu většinou zásadně vymstí. Jsou dva důvody, proč tomu tak je. Prvním důvodem je to, že se nám nejspíš v druhé krizi jako přes kopírák zopakují příčiny krize první. Druhým důvodem pak je to, že v další krizi nebudeme mít stejně jako u té první dovednosti a znalosti, které potřebujeme k tomu, abychom ji správně vyřešili.

Každá krize vztahu bez ohledu na to, jestli je to jeho první nebo třetí, vždy ukazuje, že jsme došli na konec nějaké vztahové etapy. Snaha vrátit se do předešlé etapy, ze které jsme právě vystoupili, je samozřejmě něco, co nemůže fungovat. Zároveň ale nová etapa ve vztahu nenastupuje sama a automaticky. Pokud se nenaučíme pojmenovat příčiny první nebo dalších krizí, budeme je neustále opakovat. Z těchto důvodů je tedy u první krize obzvlášť důležité začít na vztahu pracovat. 

Učte se novým věcem. A začněte už u první krize

Je velmi důležité uvědomit si, že pokaždé, když máte krizi, budete se muset učit novým věcem. Jedna se budete muset učit komunikačním dovednostem, jednak se zabývat slabinami vaší osobnosti. Právě slabiny naší osobnosti jsou mimo jiné tím, co nás zavléká do krizí vztahu. Bez ochoty a energie zabývat se tím, co se v nás děje, a posouvat svou emoční inteligenci, nemůžeme ani první, ani další krize správně uchopit. Zajistit si tím, že po jejich ukončení bude náš vztah zase správně fungovat. 

U špatně uchopených krizí totiž dochází k tomu, že se lidé od sebe odcizí natolik, že jejich vztah už zdaleka není tak ideální jako předtím. Jinak řečeno se už nevrátí na takovou úroveň intimity, na kterou byli zvyklí před první krizí. Proto byste se už od první krize měli k vašemu vztahu chovat tak, že ho musíte budovat. A že se o něho musíte starat pomyslně jako o květinu, kterou je třeba zalévat, kypřit, hnojit, přesazovat…, je to vlastně práce napořád.

Komunikujte a mluvte o svých slabinách, první krizi zvládnete lépe

Jak už jsme si říkali, hlavní částí práce na vztahu po první krizi je učení se komunikačním dovednostem. Dovednostem, které budou podporovat vaši intimitu. Měli byste se učit komunikaci přibližující, abyste byli jeden druhému schopni vysvětlit, co se děje ve vašem psychickém světě. Zároveň abyste se to učili přijmout.

Druhou věcí, na kterou byste se měli zaměřit, je pojmenování slabin vaší osobnosti a snaha na nich pracovat, a to jak sami za sebe, tak s protějškem, kterého budete podporovat v tom, aby slabiny posiloval a aby ho do budoucna tolik neovlivňovaly. 

V článku 6 způsobů, jak zachránit vztah, najdete konkrétní postup, jak začít, když chcete řešit svoji první vztahovou krizi. V článku Komunikace mezi manželi se pak dočtete, co přesně mám na mysli, když říkám, že byste se měli učit komunikovat. A nakonec v článku Naslouchání ve vztahu se dozvíte, jak se k sobě snažit v komunikaci intimně přibližovat, abyste co nejlépe zvládli první krizi ve vašem vztahu.

Zvládněte svoji první krizi, další už budete zvládat lépe

Je opravdu velmi důležité, abyste od své první krize se vztahem pracovali tak, že budete schopni další krize předpovídat a správně na ně reagovat. Je mnoho situací, kdy jsou krize očekávatelné a můžete na ně dobře zareagovat. Jak už jsem zmínil, můžete krizi očekávat s tím, jak vám padají růžové brýle a končí zamilovanost. Krize může přijít (a většinou se to tak děje) s narozením dítěte, poté, co se žena vrací po mateřské dovolené do práce atd.

Krizím se samozřejmě nedá úplně vyhnout, ale dá se s nimi pracovat tak, abyste je zmírňovali. Zároveň platí, že většinou není až takový problém to, co krizi spustí, ale to, jak se poté, co se začne něco dít, k sobě a ke vztahu chováme. Například u nevěry není nejhorší to, že se stane a odhalí, ale to, jak se poté lidé k sobě chovají. Teprve pak dochází k opravdové destrukci vztahu, protože se partneři od sebe týdny a měsíc odcizují. Proto je důležité, abyste svoji první krizi ve vztahu uchopili tak, že se začnete učit vztahovým dovednostem, které budete potřebovat pro svoji budoucnost a budoucnost vašeho vztahu. 

Nevíte si ani po přečtení článku rady s první krizí vašeho vztahu? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába