Jste-li v situaci, kdy si myslíte, že váš rozchod byl chyba, v článku se dozvíte, jaké jsou nejčastější důvody takových rozchodů a jak situaci řešit.

Příčiny, kdy rozchod byl chyba: odchod za milenkou i zdánlivý úpadek citů

Nejčastější příčiny rozchodu, který minimálně jeden z vás považuje za chybu, jsou následující. Prvním je to, že jeden z partnerů vzplane k někomu jinému, milenci nebo milence. Je přesvědčen o tom, že je dobré se rozejít a jít si za svým novým štěstím. U takovýchto rychlých vzplanutí se často stane, že si ten, kdo odešel, tedy nevěrný, záhy uvědomí, že rozchod s partnerem byl velká chyba.

Dalším velmi častým důvodem je, že ten, kdo vztah opouští, odchází z toho důvodu, že si myslí, že svůj protějšek už nemá rád a nic k němu už necítí. Poté, co se lidé rozjedou, je ale i v řádu několika málo týdnů běžné, že si ten, kdo odešel, uvědomí, že rozchod byl chyba. A to z toho důvodu, že se mu po protějšku začne stýskat, uvědomí si, co pro něj partner a vztah s ním znamenal.

Osobní krize nebo hádka: časté důvody, kdy rozchod byl chyba 

Dalším silným důvodem, proč lidé ze vztahu odcházejí a pak toho litují a mají pocit, že to byla chyba, je osobní krize jednoho z partnerů. Toho, který navrhoval rozchod a vztah opustil. Svoji osobní krizi si tento člověk tedy řeší tím, že odejde. Děje se to proto, že si myslí, že někde najde někoho lepšího, s nímž svoji krizi vyřeší. Nebo proto, že sice nikoho nehledá, ale jeho osobní krize ho tak zatěžuje, že cítí, že už nemá kapacitu na to věnovat se svému protějšku. Rodině a vztahu jako takovému, místo toho volí útěk a odchází. Po nějaké době si ale zase uvědomí, že řešit krizi tímto způsobem byla chyba a rozchod k ničemu nevedl. 

Možná úplně nejčastější důvodem (a zároveň posledním, který na tomto místě zmíníme) je ten, že se lidé pohádají – někdy jde o sérii hádek, někdy o jednu velkou hádku –, dojde k afektu a k ukončení vztahu. Tam pak velmi rychle jeden nebo oba z páru začnou cítit, že takový rozchod byl chyba a šlo jen o to ulevit si od negativních emocí, s protějšek ale chtějí být. 

Byl váš rozchod chyba? Zjistěte, jestli má smysl to řešit

Jak tedy řešit situaci, kdy si myslíte, že váš rozchod byl chyba? Velmi samozřejmě záleží na tom, co se mezi vámi do dnešního dne stalo. Jak je na tom intimita u každého z vás. Intimitou máme přitom na mysli hlavně intimitu emocionální. Myslíte si, že byste partnerovi ještě dokázali důvěřovat, intimně se k němu vztahovat a žít s ním uspokojivou vášeň?  Pokud to nevnímáte jako zásadní problém nebo mezi vámi není intimita tím, že jste se rozešli, ještě úplně zničena, má přirozeně smysl, abyste uvažovali o návratu.

Pokud se ale domníváte, že ke svému protějšku nedokážete už nic cítit, respektive něco cítíte, ale zároveň se partnera tak bojíte, že mu nedokážete odpustit, neustále byste ho z něčeho obviňovali nebo mu něco vyčítali, pak je na zváženou, jestli se do vztahu vracet.

Návrat po rozchodu, který byl chybou neodbývejte, poučte se z něho

Cítíte-li, že rozchod byl chyba, a vracíte se k sobě, doporučuji vám, abyste to neodbývali příliš lehce. To se bohužel často stává, a proto existuje mnoho párů, které si za roky svého vztahu projdou i desítkami rozchodů. Pokud vás to až tak nerozrušuje, máte pocit, že jsou rozchody mezi vámi i jakýmsi katalyzátorem vášně, pak asi není žádný důvod, abyste to řešili. Trápíte-li se tím ale, vysiluje vás to a oslabujete mezi sebou intimitu, měli byste se z rozchodu, který byl chyba, určitě poučit. 

Měli byste se dobře zamyslet nad tím, co se mezi vámi děje. Proč jste se rozešli nebo se opakovaně rozcházíte. Proč po rozchodu vnímáte situaci tak, že to byla chyba, a co se stalo, že jste to nevěděli předem. Měli byste si uvědomit, co a proč se událo, jak se k sobě chováte, jak spolu komunikujete. Co vzájemně nevidíte a neuvědomujete si, na co byste se měli zaměřit.

Bylo by velmi prospěšné, abyste co nejlépe zjistili, proč k rozchodu vlastně došlo. Čím více budete rozumět tomu, co se mezi vámi děje, tím více si budete jistí tím, jak to napravit. Budete-li vědět (a budete-li to chtít oba dva), jak napravit rozchod, který považujete za chybu, máte větší šanci na to, abyste spolu byli spokojení. Aby se taková situace už neopakovala.

Byl váš rozchod chyba? Stanovte si plán a učte se naslouchat

Byl-li váš rozchod chyba a vy se k sobě vracíte, měli byste si společně stanovit plán. Postup, jak budete situaci a příčiny, které vás k rozchodu přivedly, řešit. Určitě doporučuji, abyste se v rámci těchto plánů zaměřili na učení se komunikaci. 

Pokud jste se rozešli a rozchod považujete za chybu, je mezi vámi skutečně problém a zbytečně si jen ubližujete. K tomu, abyste se mohli takové situace vyvarovat, potřebujete umět pracovat s emocemi, abyste jeden druhému porozuměli. Porozuměli svému vlastnímu emocionálnímu světu i emocionálnímu světu protějšku. Doporučuji vám proto dobře si nastudovat článek Naslouchání ve vztahu a zaměřit se v rámci řešení příčin, proč váš vztah vyústil až v rozchod, který považujete za chybu, i na komunikaci.

Právě emoce jsou totiž tím, co stojí na pozadí těch nejčastějších důvodů, proč dochází k rozchodu, který byl chybou. Jsou to věci, které jsme si popisovali na začátku článku. Je klíčové, abyste se učili jeden druhému sdělit, co se ve vás děje. Jaký svůj vnitřní svět žijete. Například situace, kdy je na vině rozchodu osobní krize a jeden z vás to řeší tím, že odejde, je typická právě tím, že si jeden nechává vše jen pro sebe. Dusí to v sobě, neumí to druhému říct nebo se obojí.

Neumíte spolu komunikovat tak, abyste si uměli sdělit intimní a zraňující věci, které je ale nutné o sobě vědět. Pak situace vyúsťuje v rozchod, který později považujete za chybu, protože jeden druhého dobře neznáte, nevíte, co se děje ve vašem emocionálním světě a vzájemně si neumíte pomoci.

Pokud si ani po přečtení článku nevíte rady s rozchodem, který považujete za chybu, nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.  

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak zachránit vztah po rozchodu