Mnoho lidí se nerozchází na základě zralé oboustranné úvahy. K rozchodu většinou dochází na základě nějakých negativních emocí, které člověka v danou chvíli ovládnou natolik, že si chtějí víc než cokoliv jiného především ulevit od těchto emocí. Chtějí mít od těchto nepříjemných pocitů klid, a proto volí rozchod.

Ve skutečnosti ale nemají vnitřně vyřešené či rozmyšlené, zda se skutečně chtějí rozejít, zda na to mají sílu, zda jsou schopni se vyrovnat se všemi širšími souvislostmi.

Lidé by si měli uvědomit, že v mnoha případech jim ve skutečnosti šlo o momentální úlevu. Že jen chtěli před něčím utéct.

Od toho se odvíjí, jak rozchod prožívají a jak se chovají poté.

Návrat k ex po 2-4 týdnech je častý

Po nějakém čase po rozchodu lidé začnou přemýšlet, zda by se ke svému ex neměli vrátit. Často zjistí, že se jim stýská nebo si uvědomí, že ho milují.

To může být pravda, ale také nemusí a často nebývá. Na vině je náš vlastní mozek, který se nás vcelku pochopitelně snaží uchránit před nepříjemnými emocemi a zážitky. Mozek se nám snaží ulevit návratem k bývalému partnerovi či partnerce.

V krátkodobém horizontu vám takový návrat skutečně může ulevit, ale rozhodně to neznamená, že budete mít opět spokojený vztah.

Pokud zjistíte, že vás to nějaké 2 až 4 týdny po rozchodu opět táhne k bývalému, nepodléhejte bez rozmýšlení svým pocitům. V první řadě byste si měli uvědomit, zda si jen nechcete ulevit. Zda se jen nechcete narychlo zbavit pocitu, že vás nikdo nemá rád, nebo se obáváte, že už nikdy nenajdete nikoho, s kým vám bude dobře.

Má smysl vracet se do vztahu?

Zamyslete se, zda má ten vztah opravdu racionální naději se zlepšit. Nezvažujte pouze své aktuální emoce, ale berte v potaz také dlouhodobý horizont. Hluboce se zamyslete, zda tento vztah má pro vás smysl i pro následující roky, zda v něm vidíte svoji budoucnost.

Existuje jedna vynikající pomůcka.

Položte si otázku: Proč v tom vztahu zůstat? Proč se do něj vrátit?

Podle odpovědí, které se vám podaří najít, se pak racionálně rozhodněte.

Mnoho lidí dělá tu chybu, že se ptají: Proč ze vztahu neodejít? Proč v něm zůstat?

Ale tato otázka vede k odpovědím typu “Protože bych byla sama.” či “Bylo by moc těžké se postavit na vlastní nohy.” Takovýto směr přemýšlení je špatný, protože je postaven na negativních emocích. Na něčem takovém nemůžete stavět partnerský vztah. Protože tyto negativní emoce dojdou svému naplnění při návratu do vztahu, ale takový vztah nemá solidní základ. Nestojí na něčem pozitivním.

Často to dlouho nevydrží

Mnoho lidí, kteří se vrátí do vztahu, ze kterého již jednou odešli, se po relativně krátké době opět rozchází. Nevěnovali tomuto rozhodnutí patřičnou pozornost a nerozmysleli si, zda ten vztah má budoucnost.

Než se rozhodnete k návratu do vztahu, zamyslete se, zda spolu máte ještě něco společného, zda si umíte představit společný spokojený život. Pokud by návrat do vztahu měl být pouze zoufalý únik před negativními emocemi, abyste teď zrovna netrpěli, přehodnoťte to ještě.

Pokud uvažujete, že se přeci jen chcete ke svému bývalému partnerovi či partnerce vrátit, poraďte se raději nejprve s odborníkem. Zkušený partnerský poradce vám pomůže nalézt odpověď na otázku, zda je to pro vás dobrý nápad a zda byste si tím pouze nepřivodili další trápení.

autor článku: Karel Chába