Sebestřednost

Máte pocit, že žijete vedle člověka, který je sebestředný? Který vidí jen sám sebe? Nevíte, co máte dělat a jak se zachovat? Přečtěte si článek o sebestřednosti, který vám pomůže pochopit, co se u vás doma děje a ukáže směr, kterým můžete jít.

Proč přichází sebestřednost

Každý člověk má přirozeně tendenci k naplňování svých potřeb, ať se jedná o potřeby lásky, bezpečí, jistoty, porozumění, blízkosti či jiné. To jsou i důvody, proč vstupujeme do partnerského vztahu. Toužíme si naplnit naše potřeby, které nejsme schopni naplňovat sami. Pokud nejsou potřeby ve vztahu naplňovány, začíná člověk pociťovat nespokojenost. Tady se zasévá semínko sebestřednosti.

Čím je nespokojenost ve vztahu větší, tím více se dotyčný člověk cítí frustrovaný a začíná se prohlubovat ve vztahu krize. Pokud nějaký člověk prožívá tyto stavy frustrace z nenaplněných potřeb, začíná se postupně stávat více emočně zraněným. Má pocit, že jeho trápení je větší než trápení jeho protějšku. Člověk se v této chvílí stává sebestředným, bere si věci osobně a není v tomto stavu schopný pochopit, že i druhý trpí. Sebestředný partner v podstatě ve vztahu stojí na místě a čeká, co druhý udělá.

Jak se sebestředností pracovat?

Abyste ve vztahu zmírnily projevy sebestřednosti svého protějšku, které vedou velmi často k hádkách a prohloubení krize ve vztahu, naučte se, jak se sebestředností pracovat. Díky tomu se ve vztahu můžete posunout. Jak na to?

ZMĚNTĚ SVŮJ POSTOJ

Jaký máte teď vůči sebestřednému partnerovi postoj? Jak se vůči němu projevujete? Sebestředný bohužel iracionálně věří, že má právo na své chování. Sebestředný člověk čeká, co druhý udělá. Drží ho zpátky strach, pocity frustrace a nespokojenosti z nenaplněných potřeb, kdy se cítí emočně zraňován. Především pocity zrady a ukřivdění povzbuzují pocit, že sebestředný čeká na to, až vy mu vyhovíte. Začněte tedy u sebe a dejte si sami sobě zpětnou vazbu v tom, jak se k druhému chováte a čím pomáháte udržovat sebestřednost svého protějšku.

Neoplácejte ve vztahu stejnou mincí a sami nebuďte sebestřední,  jinak se nemůžete posunout. I když se to zdá být nespravedlivé a říkáte si, že nebudete dělat nic, dokud vám partner neprojeví náklonnost, vděk či cokoliv jiného, co chcete, zastavte se. Změňte váš postoj z pasivního (čekám až co udělá protějšek) na aktivní (aktivně se zapojím a půjdu protějšku vstříc jeho potřebám). I když můžete mít pocit, že vy vše děláte správně a problém je u druhého.

POSLOUCHEJTE SEBESTŘEDNÉHO PARTNERA

Co vám sebestředný partner často říká nebo opakuje? Na co si stěžuje, že se mu nedostává? Co si přeje? Začněte sebestředného partnera bedlivě poslouchat a vyjděte mu vstříc. Začněte protějšku naplňovat jeho potřeby ve vztahu. Zmírníte tak silné emoce a uvidíte, jak se postupně sebestředný partner začne uklidňovat.

Např. říká vám sebestředný partner, že jej vůbec neposloucháte? Začněte se o partnera více zajímat. Když vám něco říká, posaďte se a pozorně poslouchejte. Zajímejte se o to, co říká a proč to říká. Často si sebestředná partnerka stěžuje, že s ní netrávíte volný čas? Překvapte ji a udělejte si volno. Vezměte ji do kina či do divadla, běžte si společně zasportovat. Vyjděte svému protějšku vstříc. Začněte postupně naplňovat potřeby, po kterých sebestředný partner či partnerka touží, které vám dlouho vyčítá

BUDUJTE ÚCTU A RESPEKT DÍKY KOMUNIKACI

Jakmile se vám podaří zklidnit emoce ve vztahu, váš sebestředný protějšek bude mnohem více nakloněn k vašim potřebám a prosbám. To je vaše šance, kterou nesmíte propást. Na to, aby opět váš protějšek nepadl do sebestřednosti, vyvarujte se chyb v komunikaci. Nekřičte na sebestředného partnera, nezvyšujte hlas, neponižujte druhého, neoslovujte jej vulgárně, neobviňujte, že něco udělal či neudělal, atd. Budujte v komunikaci úctu a respekt k druhému. Začněte popisovat druhému to, jak se cítíte, jak věci vnímáte pouze za svého pohledu a v první osobě.

Např. můžete mluvit se sebestředným partnerem – „jsem smutná a je mi líto, když se na mě zvyšuje hlas“, nebo „cítím se nejistá a nevím, jak se mám zachovat, když se rozhovor přeruší v půlce. Pak můžu být na tebe podrážděná a nepříjemná“, atd. Účelem je, aby druhý pochopil, jak se cítíte, když jste v kontaktu se sebestředným partnerem. Porozumění vytváří mnohem více bezpečí a atmosféra ve vztahu bude více uvolněnější. Věnujte se kvalitnější komunikaci i podle článku „Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace“.

POŽÁDEJTE O PODPORU

I když se snažíte sebevíc, někdy je velmi těžké ustát sebestředného partnera a budete potřebovat podporu a především pochopit, proč se ve vašem vztahu děje to, co se děje. Pokud nerozumíte procesům, které ve vztahu se sebestředností prožíváte, můžete se cítit zmateni a bude vám připadat, že vše je zbytečné. Ať děláte, co děláte. Pak neváhejte a vyhledejte odborníka, který vám se sebestředností pomůže.

Sebestřednost vede ve vztahu ke krizi. A krize je něco, co vám pomůže ve vztahu vzájemně vyrůst, pokud ji dokážete společně zvládnout. Pokud si nevěříte, že sami krizi zvládnete, že dokážete efektivně pracovat se sebestředností, pak neváhejte a domluvte si konzultaci s odborníkem na partnerské vztahy.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů