V článku se dozvíte, jak poznat, zda váš vztah opravdu nikam nevede. Zároveň zjistíte, jaké máte možnosti, s takovou situací něco dělat.

Je nutné zjistit, jestli váš partner ví, co chcete. To je základní věc, kterou potřebujete vědět, pokud máte pocit, že váš vztah nikam nevede. Možná to váš protějšek ví, ale jeho úhel pohledu je jiný než váš. Klienti často mívají pocit, že když pomyslně něco řekli desetkrát nebo stokrát, že splnili to, co splnit mají. A pokud to nikam nevede, tak to vnímají tak, že je to chyba toho druhého, že druhý nechce.

Komunikace ve vztahu, který nikam nevede

Bohužel zkušenost ukazuje, že si často klienti nerozumí. Když mám tu příležitost vyslechnout oba dva, tak je to někdy opravdu o tom, že druhý nechce a vztah se nemůže nikam posunout. Často vztah nikam ale nevede proto, že si partneři nerozumí v komunikaci, kterou oba silně podceňují. Než budete dělat nějaké zásadní rozhodnutí, buďte si jisti tím, že si rozumíte ve vašich představách a v tom, kam má vztah směřovat.

Důležité je, abyste o problému, proč vztah nikam nevede, chtěli diskutovat oba dva. Pokud se jeden z vás bude opakovaně bránit diskuzi a nebude se chtít učit novým komunikačním dovednostem, tak bude váš vztah stagnovat. Pak je jen na vás, jestli v takovém vztahu chcete zůstat.

Jak narovnat vztah, který nikam nevede?

Jste-li oba otevřeni komunikaci, zaměřte se na to, že partnerovi popíšete konkrétně, co chcete. To znamená, že mu popíšete věci, co nejpodrobněji to lze. Z diskuze bude zjevné, co přesně chcete a budete to popisovat v pozitivním tvaru. Rozhodně neříkejte, co nechcete, co vám nevyhovuje. To váš vztah, který nikam nevede, neposune. Naopak je vhodné pojmenovávat to, co byste si přáli. Partner by vám měl dát zpětnou vazbu a svými slovy popsat, jak si představuje to, co jste mu popsali.

Takto si informace vyměňujte do té doby, než si jste jisti, že jste se navzájem pochopili. Ne vždy je to jednoduché. Jde o to, že v diskuzi jsou některé věci, které vám nedovolí, abyste partnera pochopili. Vaše mysl se něčemu brání. Jsou tam nějaké odpory, laicky řečeno, máte na to jiný názor. Pak je důležité diskuzi pomyslně nezabít tím, že se začnete hádat. Nemá cenu si dokazovat, kdo má pravdu, čí pravda je důležitější nebo vinit druhého, že kvůli němu vztah nikam nevede.

Každý máte přirozeně svoji pravdu. Je důležité, abyste se chtěli bavit i o tom, co diskuzi na každé straně blokuje. To znamená, že nesmíte na to, co si druhý myslí, útočit. Naopak se to snažte rozebrat. Pokud se dostanete do pomyslného závěru diskuze, zjistíte, zda je příčinou toho, že váš vztah nikam nevede, špatná výměna informací. Znamená to, že musíte blok opravdu překonat. Že jste ho překonali poznáte tak, že oba bez vnitřních emočních zábran respektujete názor druhého. Pak můžete začít váš vztah zlepšovat a naplňovat svoje představy a potřeby.

O potřebách se více dočtete v článku „Partnerská dohoda“ . Ukáže-li se, že je stále problém v komunikaci, tak opět záleží na tom, jestli s ní chcete oba něco dělat nebo ne. Pokud ano, zase to není tak, že by váš vztah nikam nevedl. Jsou-li vaše názory zásadně rozdílné a jeden z vás se posouvat nechce, nebo nemůže, protože nedokáže respektovat váš postoj,  tak váš vztah opravdu nikam nevede. Vztah je nutné naplňovat v nějakých cílech a posouvat se v komunikaci.

Proč vztah nikam nevede?

Je tedy důležité rozlišovat, jestli váš vztah nikam nevede kvůli špatné komunikaci nebo kvůli rozdílným názorům na život. Bohužel je často zaměňována situace, kdy klienti neumí komunikovat za to, že chce protějšek něco jiného nebo že na situaci nechce pracovat. Někdy se partnerské dohady dostanou do stavu, že se jeden z partnerů o ničem už bavit nechce. 

Většinou se to týká mužů, kteří mají pocit znechucení a odporu. Mají pocit, že se o tom s partnerkou bavili už tolikrát bezvýsledně, že už o tom nechtějí mluvit. Může to tedy vypadat tak, že muž nechce a partnerka má pocit, že stagnují. A proto jejich vztah nikam nevede. Pravda je však taková, že partner by byl otevřený diskuzi, ale pouze za předpokladu, že by se někam posouvali.

Samozřejmě existují lidé, kteří opravdu se vztahem nic dělat nechtějí. Vyhovuje jim, že vztah stagnuje, že se nemusí o nic snažit. Nechtějí se vztahem, který nikam nevede, cokoliv dělat. Odmítají  se posouvat. Takový vztah ale nikam vést nemůže a bude jenom takový, jaký je teď. Buďte si tedy opravdu jisti tím, že víte, v čem je problém. Teprve pak dělejte nějaká zásadní rozhodnutí z důvodů, které jsem v článku popsal.

Pokud si i nadále nevíte rady, jak se chovat ve vztahu, který nikam nevede, rád vám pomohu. Obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába