Toto je velmi častá otázka klientů. Je nevěra, že šel s jinou na kafe? Že chatuje na seznamce? Že si s někým volá? Že se s ní líbal? Atd, těch možností je nekonečno. Bohužel se klientům často dostane odpovědi, kterou nečekali. Problém je totiž mnohem složitější, než by se mohlo zdát a nezřídka se týká právě té osoby, která se dotazuje.

Pokud si chcete odpovědět, tak si musíte položit otázku, co je normální? …..odpověď je nasnadě. Každý z vás považuje za normální něco jiného. Není žádný přesně určený standard toho, co máte ve vztahu považovat za přijatelné. Není žádná univerzální podoba vztahu, podle které byste se měli řídit. Pokud se tedy ptáte, co je nevěra? ….tak to znamená, že nemáte pevně stanovenou hranici, co si k vám může partner/ka dovolit.

Nedohodli jste si pravidla vztahu. Nevíte, co od vztahu a partnera chcete, můžete očekávat a můžete vyžadovat. Jste závislí na tom, co partner udělá nebo neudělá. Nemáte sílu věci vzít do svých rukou a řešit je. Vy sami přece musíte vědět, zda vám vztah vyhovuje nebo ne z dlouhodobého hlediska.

Ve vztahu se potřebujete cítit spokojeně, bezpečně. Vědět, že táhnete za jeden provaz, že si můžete věřit atd. Že se oba pohybujete v mantinelech, které jsou přijatelné pro oba. Pokud to tak není, tak je na zváženou, co s tím dělat. Nevymlouvejte se sami před sebou na to, že nevíte co je nevěra, že potřebujete na 100% vědět, zda vás protějšek podvedl.

Chcete být pravidelně informováni o nových článcích a videích?

Staňte se naším fanouškem na Facebooku Přihlaste se k odběru newsletteru

Možná si sami sebe dostatečně nevážíte. Vaše sebevnímání není dostatečné. Nikdo by vám neměl říkat, co je nevěra, abyste se podle toho mohli zařídit. To značí, že ve vašem vnímání, vztahu, je cosi špatně.

Nevěra je všechno a nic – některé páry chodí na swingers party a považují sex partnera s někým jiným za normální. Jiné páry zase bez sebe „nevyjdou“ na ulici – pokud ano, je to pro ně nevěra a považují to za normální. Nevěra se nedá obecně definovat, tak jako se nedá dokázat věrnost.

Obecná definice nevěry je chiméra, je to Yeti, všichni o něm mluví, ale nikdo ho neviděl. Nevěra je jen to, co vy sami za nevěru považujete. Jen to, co překračuje hranice vašeho vztahu, vaší pohody.

Pokud už jste v situaci, kdy si pokládáte tuto otázku, zamyslete se na tím, zda je váš vztah zdravý a chcete ve vztahu setrvat. Zvažte, co udělat proto, abyste příště už přesně věděli, že partner hranice vaší dohody překročil a tedy jste si jistý, že se nemusíte už ptát „co je to nevěra?“

autor článku: Karel Chába

související články:
Jak poznat nevěru?
Jak vyřešit nevěru?