Vysvětlit svému partnerovi nebo někomu, koho byste za svého partnera chtěli, že ho milujete, nemusí být zrovna nejlehčí úkol. V dnešním článku se zaměřím na to, jak efektivně vysvětlit že svůj protějšek milujete. Také se zmíním, ale o situace, kdy to vysvětlit nejde a proč tomu tak je, abyste to nedávala za vinu sobě.

Jsou lidé, kterým nemůžete nikdy vysvětlit, respektive jim nemůžete dokázat, že je milujete. Tito lidé v rámci nastavení svých vnitřních programů neumí přijmout ten fakt, že je někdo miluje.  Tento vnitřní program jim nedovolí, aby druhému věřili, že je miluje protože nevěří sami sobě. Nevěří si, že by mohli mít dostatečnou hodnotu pro druhé, že by pro druhé mohli být dostatečně zajímaví, chytří, zábavní a podobně.

Jak vysvětlit nesebevědomému protějšku, že ho milujete?

Tito lidé  většinou vůbec nevěří ostatním lidem. Považují ostatní spíše za někoho, kdo je může zranit, kdo jim jen chce ublížit. Celkově jsou pro ně ostatní vesměs něco jako ohrožující bytosti. Obecně se všech spíše bojí a vidí ve všech jen nepřátele, potenciální zdroj problémů, než aby ostatní vnímali jako někoho, kdo by pro ně mohl být i něčím zajímavý a přínosný. Dalo by se říci, že na ostatní koukají tak trochu skrz prsty a vidí je jen jako možné nepřátele. Takovým lidem se opravdu těžko vysvětluje, že je milujete.

Jsou to často lidé, kteří mají špatné zkušenosti s ostatními a těmito zkušenostmi budou vždy argumentovat, že to je důvod, proč lidem nevěří. Bohužel ale hlavní příčinou je právě jejich vnitřní nastavení, to jak se dívají na svět, sami na sebe, ale i na ostatní. To jim znemožňuje věřit například i partnerovi, pokud se mu pokouší vysvětlit, že ho miluje.

Takovému člověku můžete říkat, co chcete, můžete dělat úplně vše, co vás napadne, vysvětlovat horem dolem a stejně vám nebude věřit, že ho milujete. Z toho tedy jasně vyplývá, že nemusí být problém jen v tom, že nevíte, co říct, a jak to partnerovi říct, ale že může být větší problém ve vašem protějšku. To on není schopen takové informace přijmout a uvěřit jim. Jediná možnost, jak takový člověk může svůj život zlepšit, aby byl schopen druhým věřit je, že na sobě začne pracovat formou docházení na terapii.

Vysvětlit, že milujete, není jen jednostranná záležitost

Vysvětlit  někomu, že ho milujete není jen na vás, ale je to oboustranná záležitost. I váš protějšek se musí chtít aktivně zúčastňovat na tom, abyste ho mohl nebo mohla přesvědčit o platnosti svých slov. Někteří lidé totiž chtějí být přesvědčeni, ale sami nic nedělají pro to, aby vám uvěřili.  Odvolávají se jen na to, že se nechováte dost dobře, že jste zdaleka neudělali dost, abyste je přesvědčili nebo podobně.

Pokud se tedy nacházíte v situaci, kdy se snažíte přesvědčit svého partnera, snažíte se tomu druhému vysvětlit, že ho milujete a nadále se vám to nedaří, zkuste se spíše zaměřit na to, co se u vašeho partnera děje. Zkuste s ním probrat, co mu brání v tom, aby vám uvěřil, aby si nechal vysvětlit, že ho milujete a věřil vám to. Pracujte pak s příčinami, které pojmenujete, a které jsou na pozadí toho, že si partner nenechá vysvětlit, že ho milujete.

Nenechte se ale natlačit do situace, že vy jste ti, kdo musí přesvědčovat, resp. pracovat na tom, abyste vy vyřešili příčiny toho, že partner si zatím od vás nenechal vysvětlit, že ho milujete. Na odstraňování zjištěných příčin se vždy musíte podílet oba a často dokonce hlavně ten, kdo si to nenechá vysvětlit, a kdo nevěří. To on musí chtít pracovat sám na sobě, a to mnohem více než vy a musí sám chtít změnu.

Jakým způsobem vysvětlit partnerovi, že ho miluji?

Nyní přejděme k tomu, jakými způsoby můžete vysvětlit svému partnerovi, že ho milujete. Jsou tři základní projevy: slova, činy a vaše chování. Základním předpokladem, aby váš partner věřil tomu, že ho milujete, abyste mu to opravdu dokázali, je, že budou vaše slova v souladu s vašimi činy i chováním. Dejte si tedy pozor nejen na to, co říkáte, ale zároveň, abyste i opravdu dělali a chovali se podle toho, co říkáte.

Je samozřejmě možné, že i když toto dodržíte, nemusí partner vaše vysvětlení přijmout a stále vám nemusí věřit, že ho milujte. Problém je v tom, že vaše slova považuje za prázdná. Vaše slova mu nekorespondují s tím, co děláte a jak se chováte. Uvedu příklad. Vy můžete považovat za důkaz toho, že druhého milujete, že svému partnerovi každé ráno uděláte snídani. Partner toto ale může považovat za samozřejmost a není to pro něj důkazem lásky. Partner vás pak může napadat nejen tím, že ho nemilujete, ale i tím, že se mu to snažíte pouze vysvětlit slovy, ale že už se tak nechováte.

Problém se pak ukrývá v problému, že každý vnímáte za důkaz lásky něco jiného. 

Než tedy svému partnerovi začnete vysvětlovat, že ho milujete, potřebujete si společně nejdříve ujasnit, co znamená milovat pro vás, a co znamená milovat pro toho druhého. Teprve poté se můžete propracovat k tomu, že budete vašemu partnerovi schopni vysvětlit, že ho milujete a také mu to dokázat. K tomu vám může pomoci článek Partnerská dohoda,  kde je přesný návod, jak v této fázi postupovat.

Další dovedností, kterou potřebujete k tomu, abyste druhému vysvětlili, že ho milujete, je schopnost umět správně komunikovat. Tuto dovednost byste rozhodně měli umět oba dva. Doporučuji vám tedy také článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace, kde najdete přesný návod, jak zvládnout i tuto dovednost.

Bez hlubšího pochopení a vyjasnění si, co pro každého z vás znamená láska, co pro každého z vás znamená, když se řekne miluji tě, se můžete donekonečna snažit, ale bohužel vás to nikam neposune.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistí ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába