Prakticky denně se na webu vyjadřuji k dotazům z poradny nebo komentářům ke článkům. Radím lidem v partnerské krizi, lidem, kteří prožívají nevěru, těm, kteří odešli od svého partnera a řeší, zda se nemají vrátit, a spoustu dalších komplikovaných situací. Ve svých odpovědích často připomínám, že aby mohli svůj problém zdárně vyřešit tak, aby se už nikdy nevrátil, musí na svém vztahu začít skutečně pracovat.

Řešit důsledek nestačí, zapracujte na příčině

Když mají lidé problémy, dělají ve vztazích mnoho chyb. Jednou z nich je i to, že velmi často řeší pouze důsledek toho, proč jsou nespokojení a trápí se. Uveďme si příklad: lidé, kterým vztah narušila nevěra, si často myslí, že k vyřešení jejich problému bude dostačující, když nevěrný partner opustí svého milence nebo milenku.

Slíbí si, že do budoucna už bude všechno v pořádku, a za celou věcí udělají pomyslnou tlustou čáru. Buď zcela věří tomu, že se situace už nebude opakovat, nebo jim od samého začátku hlodají v hlavě pochybnosti a nejistota, zda si ve vztahu mohou zase začít věřit. Nezačnou-li v tomto okamžiku na svém vztahu pracovat, odsoudí ho k záhubě.

Sdílejte spolu svůj vnitřní svět, váš vztah se zlepší

Problém totiž nikdy není v důsledku, ale v příčině. Touto příčinou je to, že lidé ve vztahu spolu neumí komunikovat. Neumí dostatečně naplňovat potřeby svého partnera, vzájemně se neznají, nejsou si dostatečně blízcí na to, aby spolu sdíleli svůj intimní psychický svět. Právě tam se ale odehrává to, co je definuje. Tam prožívají své osobní strachy, nespokojenost a neustálý souboj myšlenek.

Chybou je, že velkou část toho ale se svým protějškem nesdílí. Ten pak nezná souvislosti toho, co se uvnitř nich děje, prožívá s nimi jen důsledek a není schopen jim v případě potřeby dostatečně pomoci. Muži tak velmi často vůbec nerozumí ženám, neznají jejich svět, nejsou schopni pochopit, že ženy fungují úplně jinak. Stejně tak ani ženy mnohdy nechápou, co muži potřebují a co je pro ně důležité. Pracovat na tom, aby se jejich vztah změnil, musí obě strany.

Zvyk je železná košile a vztahu neprospívá

Vraťme se teď k našemu imaginárnímu páru. Nevěrný partner opustil svého milence a oba se dohodli, že si znovu budou věřit. Tento pár tak v podstatě vyřešil důsledek svého problému. Co nicméně nevyřešil, jsou jeho příčiny. Partneři se vůbec nezabývali zvyky, které souvisí s tím, jak komunikují, jak přemýšlejí a jak reagují. Každý člověk funguje na základě vzorců chování, naučeného myšlení a naučených reakcí, které, aniž bychom si to uvědomovali, neustále opakujeme. Práce na vztahu je i o tom, abychom se těchto zvyků zbavili.

Zkuste si na tomto místě vybavit problém, na který s vaším partnerem neustále narážíte a který řešíte. Nakreslete si pomyslnou osu a zaznačte do ní, jak celá situace většinou začíná, jak probíhá a jak končí. Vybavte si, jak se cítíte před a po ní. Uvědomte si, jakým způsobem a co ve svém vztahu komunikujete, jak reagujete, jak se u toho tváříte i to, co si v té chvíli o partnerovi myslíte. Pravděpodobně zjistíte, že to nejzásadnější se neustále opakuje. Co z toho vyplývá? Všichni máme zvyky, které automaticky, aniž bychom si toho byli vědomi, používáme pořád dokola. Snažíme se situaci vyřešit, ale ve finále vytváříme stále stejný výsledek. Abychom tomu předešli, musíme začít na našem vztahu pracovat.

Práce na vztahu vyžaduje nové dovednosti

Co to ale znamená pracovat na vztahu? Znamená to naučit se myslet a komunikovat jinak. Přestaňte předpokládat, že to, co si o partnerovi myslíte, je pravda. Ve skutečnosti ho totiž možná doopravdy neznáte. Začněte se učit, jak změnit vaše reakce, začněte komunikovat jiným způsobem a uvidíte, že i váš protějšek začne reagovat jinak a bude na vás i jinak působit. Zjistíte, že problémy se dají řešit i jiným způsobem a tak, aby na závěr byli spokojení oba partneři a vztah se posunul tam, kde ho chcete mít.

Budete-li tento systém používat, uvidíte to, čeho jste si do té doby nevšimli, a začnete dosahovat výsledků, kterých jste do té doby nebyli schopní dosáhnout. Začnete svůj vztah vytvářet úplně jinak. Práce na vztahu je tedy především o učení se novým dovednostem.

Základem práce na vztahu je komunikace

Platí, že všechno začíná u komunikace. Bavím-li se se svými klienty v poradně o komunikaci ve vztahu, velmi často argumentují tím, že komunikovat umí: o problému, který se svým partnerem mají, se baví často, i hodiny denně. Nezaměňujte ale komunikaci s mluvením. Mluvení nemá žádná pravidla: když o něčem vážném lidé jen mluví, dopadá to většinou tak, že se na závěr cítí ještě hůře než na začátku.

Komunikace na rozdíl od mluvení ale pravidla má. Pomůžou vám docílit kompromisu, budete se cítit lépe, získáte zpět naději a na konci tunelu se pro vás zase rozsvítí světlo. Při komunikaci totiž nejde jen o to, na čem se s partnerem nakonec dohodnete, ale o celkovou atmosféru, o to, jak na sebe se svým protějškem působíte. Na závěr komunikace budete mít pocit, že jste jako jedno tělo a jedna duše a váš vztah je tak pevný, jak jen může být.

Komunikace je základ práce na vztahu. Je o tom učit se znát své vzájemné potřeby, kvůli kterým vstupujete do vztahu. Je o tom učit se znát toho druhého, být ochoten pozvat svůj protějšek do svého světa a ukázat mu, jak to v něm funguje. Po svém partnerovi zkrátka nemůžete chtít, aby myslel a dělal to stejné jako vy. Začněte na tom pracovat.

Vezměte vztah do svých rukou

Budete-li ochotní se problémem zabývat a budete-li na vztahu a na sobě samých pracovat, vyřeší se nejen spousta nedorozumění. Zároveň ale také zjistíte, že jste schopni vztah vytvářet, že jste schopni pevně ho držet ve svých rukou. Mezi vámi a vaším partnerem bude narůstat důvěra: v okamžiku, kdy jste se ocitli ve složité situaci, dokázali jste se totiž spojit a domluvit se na tom, že budete dělat to, co by se mělo, a že od druhého nebudete nic očekávat. Budete-li se snažit oba dva, váš vztah se začne posouvat a vy si budete samozřejmě více věřit a jeden druhého si také více vážit.

Nevíte, jak na vztahu pracovat? Pomůžu vám

Nacházíte-li se právě teď v takové situaci a cítíte, že byste měli na svém vztahu začít pracovat, projděte si další články na mém webu, ze kterých jsem také částečně čerpal. Doporučuji například článek o komunikaci s názvem „Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace“, článek „Partnerská dohoda“ o potřebách nebo článek „Muži jsou z Marsu a ženy jsou z Venuše“. Pokud byste si ani poté se svým vztahem nevěděli rady a byli si nejistí, neváhejte se na mě obrátit, rád vám pomůžu. Druhy konzultací, které nabízím, najdete pod odkazem Konzultace.

autor článku: Karel Chába