Nejen ve své poradně, ale také zde na webu se velice často setkávám s touto stížností. Ženy si stěžují, že jim jejich manžel v podstatě vůbec nepomáhá v péči o jejich dítě. Svěřují se mi, že muž doma prakticky vůbec nic nedělá, vše je na nich a ony se cítí přetížené a unavené.

Nejčastěji se setkávám se 2 základními variantami tohoto problému:

● Žena je na mateřské

● Žena se kompletně stará o rodinu, a k tomu ještě navíc pracuje

Ať už se jedná o kteroukoliv variantu, vždy je to velice nepříjemná a problematická situace, která na ženu působí silně negativně.

Proč manžel nepomáhá s dítětem?

Tento problém má mnohem hlubší kořeny, než by se na první pohled mohlo zdát. Manžel své ženě velmi často nepomáhá s dítětem proto, že on byl vychováván v rodině, kde se jeho otec choval úplně stejně, a jemu to teď přijde naprosto přirozené a normální, že takhle to je. Vůbec ho nenapadne, že by se měl chovat nějak jinak. Obvykle za tím prostě stojí neznalost, která je výsledkem vlastní výchovy a také prostředí, ve kterém muž vyrůstal.

Dalším častým důvodem je, že se muž domnívá, že jeho hlavní a jedinou povinností je zabezpečit rodinu po finanční a materiální stránce. A právě to bývá jeden z jejich hlavních argumentů během debat, když si žena doma posteskne, že vůbec nepomáhá. Mají pocit, že když vydělávají pro svoji rodinu peníze, že to stačí. Protože žijeme ve světě, kde muži většinou vydělávají více peněz, jsou na vyšších či důležitějších postech, dívají se na situaci tak, že tato povinnost je jejich nejdůležitější, že to je dost.

Obecně se dnes téměř vše točí kolem peněz, což mužům velmi nahrává, aby to takto vnímali.

Ve skutečnosti jde ale o zásadní nepochopení rolí ve vztahu. Spoustě žen nejde ani tak o tu konkrétní pomoc. Spíše jim jde o to, jaké signály jim muž dává tím, že jim pomáhá.

Žena, která se na svého muže může spolehnout, že ji pomůže, to vnímá tak, že ji její muž má rád, že mu na ní záleží. Dává jí tak najevo, že mu není lhostejná ani rodina, ani žena.

Spousta mužů vyrostla v jistém rodinném modelu, a teď stále žijí v představě, že žena je na světě od toho, aby porodila děti a starala se o rodinu. S tímto přístupem vcelku pochopitelně naráží na odpor své ženy, které se to nelíbí a která to chápe jako signál, že mu na ní moc nezáleží a že ji nemá rád tak, jak říká.

Jak to řešit, když manžel nepomáhá s dítětem?

Měli byste si o tom především popovídat. Komunikovat, co se vám nelíbí a jakou změnu si přejete. Prostě si v klidu sedněte a společně se pobavte o tom, že vám až tak moc nejde o tu pomoc jako takovou, o rozdělení úkolů a starostí, ale snažte se svému muži vysvětlit, že vám především chybí ty signály. Že jeho starostlivost o vás a chuť pomoci je pro vás známkou toho, že vás má rád a že mu na vás záleží.

Snažte se mu vysvětlit, že když vám bude pomáhat s dítětem, automaticky se z něj nestane slaboch, jak se bohužel spousta mužů domnívá. Muži mají často pocit, že pokud budou doma pomáhají s domácími pracemi a s péčí o dítě, že jsou podpantofláci, kterým velí jejich žena.

Tak to vůbec není.

V ideální rodině by otec měl pomáhat s péčí o dítě, protože výchova dětí je záležitostí obou rodičů. Každé dítě pro svůj správný vývoj potřebuje pozornost jak matky, tak i otce.

Dejte svému muži přečíst tento článek. Pochopí, že ve skutečnosti nejde jen o pouhé vymezení hranic a rozdělení úkolů. Že nejde o to, že on pouze přinese domů peníze a nic víc, zatímco vy se budete starat o děti. Pozná, že je to vše mnohem více provázané, že to nějakým způsobem negativně dopadá na děti. Pochopí, že jde vlastně o to, aby vám dal signál, že vás má rád, že mu na vás záleží a že vám chce pomoci.

Toto vše se mu pokuste vysvětlit. Pomoci by vám v tom mohly také knihy od Davida Deidy, který vysvětluje rozdíly mezi mužskou a ženskou energií a ukazuje jejich role nejen v partnerském soužití.

Snažte se hledat způsoby, jak to řešit. Protože skutečně není normální ani v pořádku, aby váš muž pouze nosil domů peníze a vše ostatní nechával na vás. To je pro vás pochopitelně nesmírně stresující, obzvláště pokud sama ještě navíc pracujete.

Pokud nepracujete a jste na mateřské, váš muž by si měl uvědomit, že starat se o děti je práce na plný úvazek. Že vám to zabere 24 hodin denně. Nejlepší možností je přenechat muži starost o děti a na pár dní odjet, klidně i pod nějakou záminkou. Šance, že pak změní názor, je mnohem vyšší po tom, co měl možnost sám si vyzkoušet, co taková starost o rodinu obnáší.

Někdy na tom, že manžel nepomáhá s dítetem mají velký podíl samy ženy

Ženy v této situaci by se měly zamyslet nad jednou věcí. Často se totiž setkávám s tím, že ženy této situaci samy pomáhají. Celý život manželovi ustupovaly, podstrojovaly a bojí se mu cokoliv říct nebo vytknout. Muž pak ve skutečnosti neví, jak to ona vnímá, protože ona to s ním řeší pouze povrchně nebo nevhodným způsobem. Někdy to ženy řeší tak, že se svým mužem komunikují tak nevhodně, že on se pak postaví na zadní a velmi se brání. I ženy by se měly zamyslet nad tím, jak k tomuto problému přistupují. Jestli komunikují vhodně či nevhodně, nebo dokonce vůbec. Měly by se snažit to změnit a komunikovat tak, aby muž neměl pocit, že se musí bránit.

Chcete-li tedy svoji životní situaci skutečně řešit a ukázat svému muži, že by vám měl s dítětem pomáhat, vyzkoušejte výše uvedené rady a tipy. V některých případech se může stát, že ani tyto postupy nepomohou a muž se pomáhání s dítětem stále aktivně brání a nechce to dělat. Potom je na čase kontaktovat odborníka na partnerské vztahy, který vám ukáže, jak to svému manželovi vysvětlit a jak ho přesvědčit, že je to i v jeho zájmu.

autor článku: Karel Chába