Pro tento článek jsem sestavil tři skupiny nevěr, na kterých vám popíši, jaké z nich a proč ze zkušenosti s klienty považuji za ty nejvíce bolestivé nebo nejhůře řešitelné.

Nejhorší nevěry: ty s opakovaným kontaktem

První skupinou jsou nevěry, kdy dochází k opakovanému kontaktu. Tedy takové, kdy se váš partner (nebo vy sami, pokud jste byli nevěrní) musí se svým mileneckým protějškem opakovaně vídat. Nejčastěji se to samozřejmě stává v práci, to znamená, že milenec a milenka jsou kolegy. Dalším častým prostředím, kde k takovým nevěrám dochází, je školka nebo škola, kde se manžel nebo manželka, partner nebo partnerka zamiluje do rodiče některého z ostatních dětí. Někdy se to stává ale i u sousedů ze stejného nebo vedlejšího domu. Poslední podskupinou nevěr s opakovaným kontaktem jsou vztahy s kamarády.

Tyto nevěry patří mezi ty nejhorší hned z několika důvodů. Tím prvním je, že zamilovaný, který se pravidelně potkává se svým mileneckým protějškem, se hůře a odmilovává. Pokud v tomto případě chtějí manželé nebo partneři zachránit svůj vztah, je někdy dokonce nezbytně nutné, aby jeden z mileneckého páru z práce odešel.

Co se týče nevěr mezi sousedy, je do situace teoreticky (a často se to bohužel stává) zataženo celé okolí: jak celá rodina na jedné straně, tak celá rodina na straně druhé. A to je samozřejmě velmi nepříjemné. Pokud pak jde o kamaráda nebo kamarádku (někdy to bývá například kamarádka ženy, se kterou manžel partnerku podvedl), nevěrní se sice nezbytně nemusí dál vídat, nevěra je ale dvojnásobná: zradil partner, zradila kamarádka.

Nedokážete se rozhodnout? Máte co dělat s nejhorší nevěrou

Druhou skupinou nejhorších nevěr jsou takové nevěry, kdy se podvádějící, ale i někdy podvedený nedokáže rozhodnout, co dál. Je přirozené, že milenecká zamilovanost nějakou dobu trvá (zhruba půl roku až rok) a teoreticky dává smysl počkat, jak se situace vyvine. Zda se zamilovaný odmiluje, respektive rozhodne zůstat se svým primárním protějškem. 

Nicméně některým lidem milenecký vztah nejde ukončit ani po tomto období. A pak se to často týká celé trojice: podváděného, podvádějícího a mileneckého protějšku. Jsou-li nerozhodní všichni tři (mnohdy jde o lidi, kteří jsou na vztazích nějakým způsobem závislí), partnerský trojúhelník se udržuje.

Mezi nejhorší považuji tyto nevěry proto, že jsem se za dobu své praxe setkal s páry, které za mnou přišly po deseti letech s tím, že ani jeden z trojice není schopen vztah (primární ani milenecký) opustit, že se o to pokoušeli několikrát, ale nepovedlo se jim to. Tuto skupinu nejhorších nevěr nezřídka kdy provází řada pokusů o vyřešení, ale nedaří se to.

Když nedokážete odpustit, čeká vás jedna z nejhorších nevěr

Třetí a poslední skupinou toho, co ze zkušenosti považuji za nejhorší nevěry, jsou nevěry v páru, kdy podvedený/á má jen malou nebo vůbec žádnou schopnost odpustit. V tomto případě podvádějící svůj milenecký vztah ukončil, není to tedy o tom, že by nevěrný nebo někdo jiný z trojice nebyl schopen rozhodnout se. Jde o situaci, kdy nevěra skončila a podvádějící chce zůstat se svým primárním protějškem.

Někteří z nás máme bohužel jen slabou schopnost odpouštět, neustále se k nevěře vracíme, máme nutkavé myšlenky, někteří lidé dokonce upadají až do depresí. Jsou to tací, kteří se ani dlouho po nevěře necítí v bezpeční a dojde k velké dehonestaci jejich osobnosti. Tito lidé mají někdy i celoživotně pocit, že se sami za sebe nemohou cítit dostatečně bezpečně nebo hodnotně. Někteří si to uvědomují, jiní ne. Pro ty, kteří si to neuvědomují, je to pak celé ještě o to těžší: podle nich totiž za vše může pouze a jen jejich nevěrný protějšek. Podrobněji se tématu slabé schopnosti odpustit nevěru a zahojit ji v sobě věnuji v článku Jak se nezbláznit z nevěry.

Zažíváte-li jednu z nejhorších nevěr, vyhledejte odbornou pomoc

Z toho, co jsme si výše popsali, vyplývá, že nevěra může být pro někoho opravdu věcí, která vstoupí do života a zůstane tam bohužel i několik let. V některých případech, kterých je naštěstí mnohem méně než těch ostatních, nevěra poznamená člověka navždy. A proto máte-li pocit, že se některá ze skupin nejhorších nevěr, případně jejich kombinace týká i vás, doporučuji vám, abyste co nejdříve vyhledali odbornou pomoc. 

Nejhorší nevěry totiž mají společné mimo jiné to, že se lidé dlouhou dobu, měsíce, ale někdy i roky (což není nic výjimečného) snaží věc z různých důvodů řešit sami. Vynaloží přitom spoustu energie a dojde k tomu, že se v problému úplně zacyklí. Pak už nemají ani motivaci, ani sílu a chuť se situací cokoliv dělat a svůj život si tím hodně ztěžují, zatěžují svoji psychiku. Pokud si tedy myslíte, nebo si tím dokonce jste jistí, že spadáte do některé ze skupin těch nejhorších nevěr, doporučuji vám, abyste vyhledali odbornou pomoc: tyto věci se totiž v nějaké míře – úplně nebo částečně – řešit dají. Za předpokladu, že se řeší včas a že se řeší správně.

Týká se vás některá ze skupin nejhorších nevěr a vy si ani po přečtení článku nevíte rady, co s ní? Neváhejte se na mě obrátit, rád vám pomohu. Vyberte si z konzultací tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak dál po nevěře a Odpustit paralelní vztah