Jste ve vztahu nespokojená? Jak svoji nespokojenost řešit? Jak z vlastní nespokojenosti můžete vystoupit? Pokud vás tohle téma zajímá, pokračujte ve čtení.

Jsi nespokojená ve vztahu? Začni od sebe!

Pokud se nacházíte ve vztahu a jste v něm nespokojená, pak se upřímně můžete radovat. Proč? Je to především o tom, že právě teď, ve své nespokojenosti, se můžete nejvíce ve vztahu a životě posunout, pokud budete dostatečně odvážná svoji nespokojenost řešit. Může to být náročné, vyčerpávající, ale to, co nakonec získáte, může být mnohem hodnotnější než všechny překážky a výzvy, které překonáte. Abyste se ve své nespokojenosti posunula směrem k lepším zítřkům, pak se na chvíli zastavte a popřemýšlejte si nad následujícími otázkami.

Co pro vás znamená, když říkáte, že nejste spokojená ve vztahu?

Pokud chcete řešit svoji nespokojenost ve vztahu, měla byste se zamyslet nad tím, co vás činí nespokojenou. Co konkrétně ve vašem případě znamená, když říkáte: „Jsem nespokojená ve vztahu.“ Je důležité si pojmenovat, z čeho se skládá vaše nespokojenost už jen proto, abyste našla cestu ke své spokojenosti.

Jsou i lidé, kteří prohlašují, že jsou ve vztahu nespokojeni, ale nedokáží říci, proč. Pokud se chcete ve své nespokojenosti posunout, budete se muset na tím zamyslet více do hloubky. Zkuste si pojmenovat, co vám ve vztahu chybí, co postrádáte. V jakých momentech a situacích jste ve vztahu nespokojená. Co druhý dělá či nedělá, že jste nespokojená?

Výrok „jsem nespokojená ve vztahu“ může pro vás znamenat, např. s partnerem netrávíme volný čas a nemáme společné koníčky, máme sex jednou za měsíc, což mi nevyhovuje. S partnerem se často hádáme a nedokážete se dohodnout na věcech, které jsou pro mě důležité. Partner mě uráží a vyčítá mi různé věci, nadává mi, nerespektuje moje přání a prosby, co bych chtěla. Partner nikdy neudělá to, co mu řeknu, atd.

Jakým způsobem se na své nespokojenosti ve vztahu podílím já?

Pokud jste si zodpověděla, co konkrétně vám ve vztahu vadí, proč nejste ve vztahu spokojená, pak byste se měla zamyslet nad tím, jakým způsobem se na své nespokojenosti podílíte. Vezměte si bod po dobu, co jste si vypsala ke své nespokojenosti a popřemýšlejte nad tím, čím k tomu přispíváte, jakým svým chování a jedním. Můžete to vypadat následovně:

Volný čas, společné koníčky

Zamyslete se nad tím, zda jste někdy partnera odmítla, když s vámi chtěl někam vyjet, když přišel s nápadem, že něco podniknete. Možná za vámi chodil, ale vy jste nikdy neměla čas. Pak se může stát, že přestane a najde si něco, co nemusí podnikat s vámi. Postupně se díky tomu můžete začít odcizovat.

Sex a intimita

Jaký byl váš sexuální život předtím, než se to změnilo a vy nejste ve vztahu se sexem spokojená? Jak jste se chovala k partnerovi? Co se stalo s vámi? Možná jste se partnera nějakým způsobem dotkla, zranila, zesměšnila. Možná má partner problémy v práci, starosti a nemá chuť na intimitu a sex. Co stojí za tím, že máte minimum sexu a intimity ve vztahu?

Hádky ve vztahu

Možná spolu nedokážete správně komunikovat. Možná nechcete partnera v komunikaci poslouchat a vždy na něj útočíte, zesměšňujete, ponižujete ho nadávkami, nebo všechny jeho návrhy smetete ze stolu. Jaké vaše pocity stojí na pozadí toho, že se neustále hádáte? Upřímně si odpovězte, jak se cítíte při komunikaci s partnerem, s kterým se hádáte a jste nespokojená ve vztahu, atd.

Podobným způsobem můžete rozebrat všechny vaše nespokojenosti ve vztahu. Můžete objevit klíč k tomu, proč jste ve vztahu nespokojená a začít svoji nespokojenost řešit.

Každá nespokojenost vás ve vztahu něco učí

Pokud si uvědomíte, co stojí za nespokojeností ve vztahu a to, jakým způsobem se na svojí nespokojenosti podílíte, pak si uvědomte, že vás tahle nespokojenost něčemu učí. Položte si otázku, co mě má nespokojenost naučit? Jakou dovednost, jaký způsob chování a jednání se mám naučit? Pokud říkáte, že jste nespokojená ve vztahu, pak je to vždy také i o vás, o vašich postojích, přesvědčeních a vztahových dovednostech, především komunikaci.

Jak se k partnerovi chováte?

Než začnete s partnerem mluvit o tom, jak jste nespokojená ve vztahu, pak si uvědomte, že jste možná právě teď s partnerem odcizeni. Neslyší vaše prosby, protože děláte něco, díky čemuž vás slyšet nechce. Uvědomte si, jak se k partnerovi chováte. Vyčítáte mu něco, tlačíte na něj, jste pořád nervózní, bez energie, frustrovaná? Pak zpomalte a zkuste pracovat na sobě a začněte měnit svoje chování vůči partnerovi. Udělejte něco jinak, až za vámi přijde, až vás pozdraví, až se vás na něco zeptá. Položte si otázku, co můžete už teď sama za sebe ve svém chování k partnerovi změnit?

Začněte mluvit o svých pocitech

Pokud jste ve vztahu nespokojená, začněte s partnerem mluvit o tom, jak se ve vztahu cítíte, co prožíváte. Řekněte mu, jak vám je, když dělá to či ono. Popisujte svoje pocity a emoce v první osobně jednotného čísla. Např. cítím se v našem vztahu utlačovaná, nerespektovaná, nemilovaná. Mám strach, jak se to  bude vyvíjet dál. Je mi líto, že se k sobě někdy chováme nevybíravě. Takovým způsobem komunikace se k sobě začnete přibližovat a partner vám více začne naslouchat.

Začněte mluvit o své nespokojenosti

Abyste už nemusela prožívat to, že jste nespokojená ve vztahu, a zároveň s vámi nyní již partner mluví, poslouchá vás, pak začněte o své nespokojenosti mluvit. K tomu použijte pravidla komunikace, která najdete v článcích Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace a Partnerská dohoda.

Pokud si stále nevíte rady se svojí nespokojeností, netušíte, jak ji ve vztahu s tím druhým řešit, jak přimět partnera ke komunikaci, pak si se mnou neváhejte domluvit schůzku v sekci konzultace.