Jste po rozchodu a partner s vámi nemluví? Jaké hlavní důvody ho mohou vést k tomu, že s vámi nekomunikuje a neozývá se? Co můžete v takové situaci dělat a jak u ex zase vzbudit zájem? O tom všem se dočtete v následujícím článku.

Jak se lidé chovají po rozchodu a proč spolu někteří nemluví

Rozchod je jedna z nejtěžších situací, která nás v životě může potkat. Každý člověk přitom rozchod prožívá jinak. Jsou lidé, kteří jsou s druhým schopni normálně komunikovat ihned po ukončení vztahu. S ex mluví zcela bez výčitek, jako by byli kamarádi, dokáží s ním být v kontaktu bez jakýchkoliv bolestných prožitků.

Jsou ale i lidé, kteří se s rozchodem vyrovnávají jen těžko, s ex partnerem po určitý čas nemohou mluvit, odmlčí se. Potřebují zkrátka dostatek prostoru a času na to, aby rozchod dokázali zpracovat a s druhým mohli zase normálně komunikovat.

Poslední skupinou lidí jsou ti, kteří po rozchodu s bývalým protějškem přestávají mluvit úplně. Berou to tak, že jakmile je jejich vztah u konce, „pálí mosty“ a s druhým vůbec nekomunikují. Mají v sobě nastavené, že pokud se s někým rozejdou, přestávají s ním mluvit a zdrží se jakéhokoliv kontaktu.

Proč s vámi druhý po rozchodu nemluví? Možná hraje hry, nebo jen potřebuje čas

Důvodů, proč s vámi ex partner po rozchodu nemluví, může být celá řada. Jedna z možností je, že s vámi zkrátka hraje hry. Jedná se o to, že svým mlčením se vás bývalý protějšek snaží přinutit k tomu, abyste se ozvali a dokázali tím, že o něj máte stále ještě zájem. Je to častý případ u lidí, kteří jsou chováním partnera a tím, co dělal či nedělal, natolik zranění, že si své zranění potřebují tímto způsobem vyléčit. Potřebují od druhého cítit velkou snahu, musí vidět, že o ně bývalý protějšek usiluje a projevuje o ně potřebný zájem.

Pokud člověk nedokáže řešit svoji frustraci ve vztahu jinak, často se rozchází v afektu. Negativní emoce, které jej „užírají“, jsou natolik silné, že oznámí rozchod. Poté, co ho tyto emoce přejdou, si ale uvědomí, že by se chtěl do vztahu vrátit, protože to tak vážně nemyslel. Nicméně je mu nepříjemné až trapné tohle přiznat, proto se odmlčí a vyčkává, až se mu ex protějšek ozve sám. Někdy je to trest, jindy taktika, jak druhého zaujmout a znovu v něm vzbudit zájem. Tento scénář, kdy se partner v afektu rozchází a nemluví s vámi, se v průběhu vztahu může i několikrát opakovat.

Pokud je rozchod učiněn po zralé úvaze a ne v záchvatu silných emocí, je možné, že se vám protějšek neozývá a nemluví s vámi z toho důvodu, že potřebuje čas na to, aby celý rozchod zpracoval a vyrovnal se s ním. Zvažte, jak dobře svého bývalého partnera znáte a jak se tedy po rozchodu pravděpodobně bude chovat a reagovat.

Jak vzbudit zájem u ex, který s vámi po rozchodu nemluví

Trápí-li vás z jakéhokoliv důvodu, že s vámi druhý po rozchodu nemluví, a lámete si nad tím hlavu, zastavte se na chvíli a zamyslete se sami nad sebou: Proč máte potřebu pořád nad tím přemýšlet? Proč s ex partnerem chcete ještě komunikovat, i když jste se rozešli? Popřemýšlejte nad tím, co je vlastně vaším cílem a vaší motivací: proč vlastně toužíte po kontaktu a co jím chcete získat?

Pokud se chcete ozvat bývalému partnerovi, který s vámi po rozchodu nemluví, a vzbudit v něm zase zájem, doporučuji, abyste nehráli žádné hry. Zkuste zvládnout svoje ego a netaktizujte. Napište svému ex protějšku, jak se nyní cítíte, co si myslíte, co byste chtěli. Neurážejte ho a neponižujte. Velmi často s vámi ex po rozchodu z afektu nemluví z toho důvodu, abyste mu dokázali, že ho máte rádi, a to tím, že se mu ozvete. Zároveň má také strach z toho, že se ve vašem vztahu, pokud byste se do něj vrátili, budou opakovat věci, kvůli kterým jste se rozešli. Partner se bojí, a pokud o návrat do vztahu stojíte a chcete řešit příčiny rozchodu, je na vás, abyste mu tento strach pomohli zmírnit.

Po rozchodu s vámi nemluví? Začněte vy, buďte ale konkrétní

Chcete-li se ex partnerovi či partnerce po rozchodu ozvat, vzbudit jeho zájem a rádi byste, aby vám na vaši zprávu reagoval, zvažte, co můžete druhému nabídnout. V ideálním případě se zaměřte na to, čeho se bývalý partner bojí, kvůli čemu se s vámi rozešel a jaké řešení jste v této situaci schopni nabídnout vy. Uvědomte si, co partnerovi vadilo, s čím byl nespokojený a jak danou situaci můžete napravit, tedy co odteď bude jinak.

Zabývejte se příčinami rozchodu, ale nedělejte jen obecná prohlášení typu „vše už bude dobré, už to neudělám“ atd. Buďte konkrétní, navrhněte, jak danou situaci můžete zlepšit, napravit a vztah posunout. Můžete navrhnout návštěvu partnerské poradny, to, že se chcete zlepšovat ve vztahových dovednostech, jako je komunikace (s tím vám může pomoci článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace), nebo se zabývat partnerskou dohodou (o té více v článku Partnerská dohoda). Dejte svému protějšku, i když s vámi nemluví, najevo, že máte zájem nejen o sebe, ale i o něho a jeho potřeby.

Nabídněte druhému po rozchodu konkrétní tipy, jak zlepšit vztah. Najděte si například článek o komunikaci a ex partnerovi navrhněte, abyste se jí třeba dvakrát týdně zabývali a zkoušeli spolu lépe komunikovat. On tak jasně uvidí, že se děje nějaká změna, zklidní se a bude o to více nakloněn tomu, aby s vámi zase začal mluvit.

Příčin, proč s vámi ex partner po rozchodu nemluví, může být několik, jeho zájem byste ale měli vždy vzbuzovat jen konkrétními návrhy, ne prázdnými sliby. Pokud si s tím ani po přečtení článku nevíte rady, vyberte si některou z konzultací, které nabízím, pomůžu vám. 

Autor článku: Karel Chába