Jste po rozchodu a partner s vámi nemluví? Jaké základní důvody ho mohou vést k tomu, že nekomunikuje, neozývá se? Co můžete v takové situaci dělat? O tom všem se můžete dočíst v dnešním článku.

Lidé a jejich chování po rozchodu

Rozchod je jedna z nejtěžších situací, která nás v životě může potkat. Každý rozchod prožívá jinak. Jsou lidé, kteří jsou schopni s druhým normálně komunikovat hned po ukončení vztahu, mluvit s protějškem zcela bez výčitek jako kamarádi. Bez jakýchkoliv bolestných prožitků dokáží být s druhým po rozchodu v kontaktu.

Jsou i lidé, kteří se s rozchodem těžko vyrovnávají, nemohou s druhým po určitý čas mluvit, odmlčí se. Potřebují dostatek prostoru na to, aby rozchod dokázali zpracovat a mohli být s druhým v kontaktu a normálně s ním mluvit.

Poslední skupinou lidí jsou ti, kteří po rozchodu s protějškem přestávají úplně mluvit. Berou to tak, že pokud je jejich vztah u konce, „pálí mosty“ a s druhým nekomunikují. Mají v sobě nastavené, že pokud se s někým rozejdou, pak s ním přestávají mluvit úplně a zdrží se jakéhokoliv kontaktování.

Jaké jsou hlavní důvody, proč s vámi druhý po rozchodu nemluví?

Jedna z možností, proč s vámi partner či partnerka po rozchodu nemluví je, že s vámi hraje hry. Jedná se o to, že mlčením se vás protějšek snaží přinutit k tomu, abyste se ozvali a dokázali tím, že o něj máte zájem. Chováním partnera, co dělal či nedělal, jsme natolik zraněni, že si potřebujeme tohle zranění tímto způsobem vyléčit. Potřebujeme z druhé strany cítit velkou snahu, aby o nás dotyčný člověk usiloval, projevil potřebný zájem o naši osobu.

Pokud člověk nedokáže jinak řešit svoji frustraci ve vztahu, často se rozchází v afektu. Jeho negativní emoce, které jej sžírají jsou natolik silné, že oznámí rozchod. Poté, co ho tyto emoce přejdou, uvědomí si, že by se chtěl do vztahu vrátit, že to tak nemyslel. Nicméně je mu nepříjemné až trapné tohle přiznat, proto se odmlčí a vyčkává, až se mu protějšek ozve sám. Někdy je to trest, jindy taktika, jak druhého zaujmout a vzbudit v něm znovu zájem. Tento scénář, kdy se partner v afektu rozchází a nemluví s vámi, se může i několikrát opakovat.

Pokud je rozchod učiněn po zralé úvaze, je možné, že se vám protějšek neozývá a nemluví s vámi z toho důvodu, že potřebuje čas na to, aby celý rozchod zpracoval a vyrovnal se s ním. Zvažte, jak svého partnera dobře znáte a jaký je tedy předpoklad toho, jak se bude chovat a reagovat po rozchodu.

Jak reagovat, když s vámi partner či partnerka po rozchodu nemluví?

Pokud vás trápí, že s vámi druhý po rozchodu nemluví, lámete si nad tím hlavu, zastavte se. Zamyslete se sami nad sebou, proč máte tu potřebu pořád nad tím přemýšlet. Chcete se druhému ozvat? Popřemýšlejte se nad tím, co je vaším cílem.

Pokud se chcete ozvat druhému, který s vámi po rozchodu nemluví, doporučuji, abyste nehráli žádné hry. Zkuste zvládnout svoje ego a netaktizujte. Napište svému bývalému protějšku, jak se nyní cítíte, co si myslíte, co byste chtěli. Neurážejte druhého, neponižujte jej. Uvědomte si dobře, proč mu to chcete napsat, co chcete získat.

Velmi často po rozchodu z afektu s vámi protějšek nemluví z toho důvodu, abyste mu dokázali, že ho máte rádi, když se mu ozvete. Zároveň má také strach z toho, že se budou ve vašem vztahu opakovat věci, kvůli kterým jste se rozešli. Partner se bojí a je na vás, abyste mu tento strach pomohli zmírnit, pokud se chcete do vztahu vrátit a vyřešit příčiny rozchodu.

Chcete-li se partnerovi či partnerce po rozchodu ozvat a rádi byste, aby vám na vaši zprávu reagoval, zvažte, co můžete druhému nabídnout. V ideálním případě se zaměřte na to, čeho se partner bojí, kvůli čemu se s vámi rozešel a jaké řešení můžete v této situaci nabídnout vy. Uvědomte si, co partnerovi vadilo, s čím byl nespokojený a jak danou situaci můžete napravit, co teď bude jinak.

Zabývejte se příčinami rozchodu, ale nedělejte jen obecná prohlášení typu „vše už bude dobré, už to neudělám“, atd. Buďte konkrétní, jak danou situaci můžete zlepšit, napravit a vztah posunout. Můžete navrhnout návštěvu poradny nebo že se chcete zlepšovat ve vztahových dovednostech, např. v komunikaci, kde vám může pomoci článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace nebo se zabývat partnerskou dohodou, o tom více v článku Partnerská dohoda. Dejte svému protějšku, který s vámi po rozchodu nemluví, najevo, že máte zájem o jeho potřeby.

Nabídněte druhému po rozchodu konkrétní tipy, jak zlepšit vztah. Např. si můžete najít článek o komunikaci a druhému navrhnete, abyste se tím třeba 2x týdně zabývali, zkoušeli spolu lépe komunikovat. Dotyčný uvidí, že se děje nějaká změna, zklidní se a bude o to více nakloněn tomu, aby s vámi mluvil.

Tohle jsou konkrétní věci, s kterými můžete pracovat. Je možné, že si sami s takovou situací nebudete vědět rady, proto neváhejte a obraťte se na mě v sekci konzultace. Společně probereme vaši situaci a najdeme řešení, abyste se netrápili, ale mohli se v životě opět radovat.

Autor článku: Karel Chába