Protože správná komunikace je základní stavební kámen každého vztahu. Bez komunikace, která vede ke kompromisu a dohodě, se jen hádáte a nic nevyřešíte. Ovšem pod správnou komunikací si každý může vysvětlovat něco jiného. Z toho důvodu není na škodu si vytvořit domácí pravidla komunikace, díky kterým se vždy dohodnete a vytvoříte kompromis, který vám zaručí dlouhý a oboustranně spokojený vztah.

Pravidla komunikace

Místo a termín

Není vhodné věci řešit před rodiči, dětmi atd….je to vaše věc a tak by to mělo zůstat.

Čas na debatu

Neřešte to v časové tísni o půlnoci, když jeden z partnerů brzo ráno stává, je už unaven a chce se mu spát

Buďte na debatu připraveni a konkrétní

Pokud sami nevíte co chcete, jak to můžete sdělit partnerovi? Jak má následně vaše potřeby naplnit? Pokud navíc své potřeby nesdělíte konkrétně, tedy jak přesně vypadá to, co od partnera chcete a co to konkrétně znamená, tak vám to zaručeně partner splnit nemůže. Každý se díváme na jednu věc jiným úhlem pohledu. Neříkejte „chci, abys mě měl víc rád“, nicméně popište, co to pro vás znamená – „chci, aby ses choval tak a tak, dělal to a to, dělal to tak často a v tyto hodiny, tam a tam, za těchto podmínek“.

Každý má nárok se vyjádřit přibližně ve stejném čase

Pokud jeden z vás bude mluvit hodinu a druhý dvě minuty, nepřispívá to vyřešení problému.

Zapisujte si, co partner říká

Někdy vám partner řekne více věcí a vy si nemusíte pamatovat vše, co říkal. Partner se pak může cítit dotčený, že neposloucháte.

Neberte si nic osobně

Určitě si neskákejte do řeči, tím se nic nevyřeší. Nenapadejte partnera za jeho názor, je to jeho verze a vy máte tu svou. Nehledejte problém v partnerovi. Koukejte se na problém jako na něco, co chcete společně vyřešit.

Dejte zpětnou vazbu partnerovi

Pokud i přesto, že dodržíte všechny ostatní pravidla si nedáte vzájemně zpětnou vazbu, tak se problém nevyřeší. Každý vnímáme věci jinak. Popište svými slovy, jak jste pochopili co vám partner řekl a co od vás chce.

Udělejte dohodu a případně stanovte termíny

Musíte se nakonec dohodnout na společném kompromisu. To, že vám partner řekl co chce ještě neznamená, že to můžete splnit a někdy je nutné vytvořit kompromis. Situace také může vyžadovat stanovení termínu, aby se jeden/oba nemohli donekonečna vymlouvat…

Zapište si výsledek

Po několika dnech a o měsících ani nemluvě si už nemusíte přesně pamatovat, co jste si dohodli a navíc není na škodu, když si každý sám za sebe občas připomene, co že to ten partner chtěl a co jsem mu to slíbil.

Stanovte si množství možné na přestupek

Pokud se ukáže, že se dohoda nějak často nedodržuje je to signál, že je špatná nebo že jeden/oba partneři nemají zájem a chuť na vztahu pracovat.

Odpusťte si a udělejte tlustou čáru

Pokud se budete neustále vracet k danému problému a připomínat partnerovi, co udělal špatně, nikam se neposunete.

Dohodněte se na používání pravidel komunikace

Ze začátku je zkoušejte 1 – 2x týdně cca 20 minut na jednodušších věcech. Zkoušejte si i jednotlivé dovednosti zvlášť, jako například zpětnou vazbu. Budete se divit, jak rozdílné budou ze začátku vaše názory na jednu věc a pochopíte, proč vám tak často komunikace vázla.

Co získáte pravidly komunikace?

Budete schopni se v klidu a věcně dohodnout, vzájemně si naplnit potřeby. Vaše debaty budou efektivní a povedou k cíli.

Pravidla mají tu nadhodnotu, že vám často pomůžou odpovědět na otázky, u kterých jste si nebyli jistí. Například pokud partner donekonečna slibuje, že se v něčem změní. Pokud budete komunikovat dle pravidel, tak by mělo být řečeno, jak se konkrétně změní, co pro to udělá, jak to udělá a do kdy to udělá. Pokud se tak nestane, má to opravdu velkou vypovídající hodnotu a je to jasná odpověď na to, jak to s vámi a vaším vztahem myslí.

autor článku: Karel Chába