Máte pocit, že vás vztah již nenaplňuje? Nevíte, jak se zachovat? Nechte se inspirovat dnešním článkem. Dozvíte se ty nejčastější důvody, proč k tomu dochází a jak se k takové situaci ve vztahu můžete postavit.

Nevím, co chci, ale myslím si, že mě vztah naplní

Nejčastějším důvodem, proč si lidé stěžují, že je již vztah nenaplňuje, je fakt, že do vztahu vstupovali s nastavením, že nevědí, co chtějí. Měli pocit, že je ten druhý naplní tím, jaký je, jak se chová, jak společně budou trávit čas, jak se druhý o ně bude starat. Tohle své nastavení si nemusí uvědomovat a většinou na tohle přichází až ve chvíli, kdy podobný stav „vztah mě již nenaplňuje“ zažijí po několikáté.

Pokud se nacházíte v této situaci, zastavte se. Vezměte si tužku a papír a vypište si, co vše by vás ve vašem životě a vztahu naplňovalo. Pomůže vám to uvědomit si věci, které byste ve vztahu či životě chtěli. Bohužel v dnešní době je spousta lidí, kteří jsou vnitřně prázdní a sami nevědí, co by je naplňovalo. Pro takové lidi je vhodná terapie, která jim s tímto může pomoci.

Mám svá očekávání, ale nejsou ve vztahu naplňována

Dalším velice častým důvodem, proč máte pocit, že vás vztah již nenaplňuje, je ten, že jste do vztahu na začátku vstupovali s určitým očekáváním. Měli jste nějakou představu o tom, jaký by ten vztah měl být, co od vztahu očekáváte, co očekáváte od druhého, ale tahle očekávání nejsou naplňována.

Proč nejsou naše očekávání naplňována a my se pak cítíme, že nás vztah již nenaplňuje? Tady máte 3 nejčastější důvody, proč se tak děje.

  • Můj protějšek neví, co chci, co by mě naplňovalo, jaký vztah potřebuji, protože si to nechávám pro sebe

Jsou lidé, kteří žijí v přesvědčení, že láska je to, že ten druhý musí vědět, co chci, co potřebuji, aniž bych to svému protějšku řekl. Takoví lidé žijí často v představě, že pokud by to tomu druhému měli říci, pak by to nebyla láska a následně mají pocit, že je vztah nenaplňuje.

Pokud se nacházíte v této situaci, pak zvažte, zda je pro vás vyhovující, že máte takové nastavení a jak moc vás ve vztahu k tomu druhému podporuje, nebo zda by bylo lepší, něco se svým nastavením udělat a s partnerem více komunikovat o svých potřebách.

  • Mluvím s druhým, o tom, co chci, co potřebuji, ale vzájemně si nerozumíme

Tady je největší problém v komunikaci. Mluvit je zcela něco jiného než komunikovat. Komunikace se řídí určitými pravidly, kterých je důležité se držet. Pokud s partnerem jen mluvíte, ale nekomunikujete, pak je velmi pravděpodobné, že vám druhý nerozumí. Tím pádem nedokážete druhému zprostředkovat vaše potřeby takovým způsobem, aby je dokázal pochopit a naplnit vám je. Pak se do vztahu vkrádá frustrace a pocit, že vás vztah již nenaplňuje.

Pokud je to váš případ, zaměřte se na komunikační dovednosti a jejich zlepšení. Jak správně komunikovat se můžete dočíst v článcích Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace a Partnerská dohoda.

Pokud jste si jistí díky funkční komunikaci, že druhý ví, co chcete a potřebujte, pak je možné, že jste ve vztahu s někým, kdo jen slibuje, ale nic neudělá. Pak by bylo lepší zvážit, zda z toho vztahu odejít.

  • Komunikujete, potřeby jsou naplňovány, ale chcete nové impulsy

I když umíte s tím druhým komunikovat, jsou naplňovány vaše potřeby ve vztahu, někdy se může objevit pocit, že vás již vztah nenaplňuje. To se stává a můžete patřit k lidem, kteří potřebují ve svém životě stále nové výzvy, impulsy, novou zamilovanost, atd. Takový typ člověk odchází ze vztahu, příp. přechází ze vztahu do vztahu.

Pokud jste člověk, který přechází ze vztahu do vztahu, pak si zodpovězte, zda je to něco, co vám vyhovuje. Pokud zjistíte, že vás tohle chování naplňuje, dodává vám potřebné podněty a impulsy do života, pak je to zcela v pořádku. Pokud tohle vaše chování vás spíše ničí a ubíjí, pak by bylo vhodné popřemýšlet nad terapií a pochopit, co se ukrývá za vaším chováním.

Pokud máte pocit, že vás váš vztah již nenaplňuje, nedokážete se sami v sobě zorientovat, nerozumíte si a chcete tuhle situaci řešit, pak se na mě obraťte. Rád vám pomůžu s vaší situací. Konzultaci si můžete domluvit zde.

Autor: Karel Chába