Ve vašem vztahu jste se dostali až do fáze, kdy se neustále a denně hadáte. Ptáte se sami sebe, zda váš vztah má vůbec cenu. Proč se vlastně hádáte každý den? Jak se z této situace dostat? O tom všem se dočtete v dnešním článku. 

Hádky ve vztahu ukazují i váš zájem o partnera

Na úvod dnešního článku bych vás chtěl alespoň trošku uklidnit. Tím, že se s partnerem každý den hádáte a dáváte tolik energie do svých hádek, vlastně ukazujete, že s partnerem stále chcete být. Vaše hádky také ukazují, že o partnera stojíte a máte o něj zájem. To je přirozeně opakem lhostejnosti, kdy naopak zájem partnerů ze vztahu už vyprchal. Každodenní hádky svým způsobem potvrzují, že váš vztah má pro vás stále smysl, stále máte motivaci a energii o věci se svým partnerem bojovat.

Jsou dokonce páry, které svým způsobem bez každodenních hádek nemůžou žít. Je jich sice menšina, ale jsou to páry, které každodenní hádky berou svým způsobem jako přirozenou součást jejich partnerského života. Tyto páry, navzdory tomu, že se každý den hádají, nepřemýšlejí o konci vztahu, nebo že by si našli někoho jiného. Ani nepřemýšlí, že by jim možná bylo lépe samotným. Těchto párů je ale mnohem méně, než těch u kterých hádky postupně oslabují city a citovou vazbu ve vztahu. 

V konečném důsledku každodenní hádky mohou vést právě k absolutní lhostejnosti ve vztahu. Což pak znamená vážně konec vztahu, resp. citu ve vztahu. Pro většinu párů jsou hádky jistým ukazatelem, že spolu neumí komunikovat. Dále to poukazuje na spoustu nespokojenosti a nedostatků ve vztahu. Tyto nedostatky spolu ale partneři neumí vyřešit díky špatné nebo žádné komunikaci. Každodenní hádky většinou znamenají, že pár má krizi.

Jak se denně nehádat?

Pokud chcete se svým vztahem něco dělat a chcete se přestat hádat na každodenní úrovni, musíte spolu začít spolupracovat. Hádky každý den ukazují na nespokojenost obou partnerů a ta se dá řešit jen za předpokladu, že se na nápravě budou podílet oba dva. Musíte tedy začít tím, že nebudete řešit jednotlivá témata, ale budete se radit, co chcete se vztahem udělat, kam se chcete posunout. Základním předpokladem ale je, abyste toto chtěli oba dva. Pokud by to bylo přání pouze jednoho z vás, máte velmi malou šanci na nějaký posun.

Jak tedy začít a přestat se denně hádat? Udělějte si na sebe pravidelně po nějakou dobu čas. V tomto vyhrazeném čase se budete společně učit komunikovat. Podrobný návod, jak na to, najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. V tomto článku se dočtete jak postupovat, abyste se základům komunikace zdárně sami naučili. Dále byste se měli také zajímat, co se děje v mysli každého z vás. Měli byste se začít hlouběji zajímat o to, co váš partner prožívá, na co myslí, čeho se bojí, co ho trápí a co by před vámi nejradši schoval, za co se stydí a co považuje za své slabiny. 

Právě díky těmto negativním věcem na pozadí se často hádáme každý den, protože vlastně před svým partnerem něco schováváme. Není vůbec výjimkou, že spousta lidí si vůbec neuvědomuje, že něco takového dělá. Vůbec netuší, že něco před partnerem schovávají. V naší mysli se toto děje naprosto automaticky. 

Každodenní hádky jsou odrazem našich vnitřních trápení

Je zcela přirozené, že osobnost nikoho z nás není dokonalá a každý máme v mysli své vnitřní obsahy a trápení, která bychom nejraději před sebou a před světem schovali. Nejlépe si mé tvrzení každý sám za sebe ověříte, když si vezmete tužku a papír a sepíšete si, co je na pozadí vaší mysli ohledně vaší poslední hádky. Nezabývejte se přitom do detailu jen faktickou stránkou věci. Zkuste se zaměřit na emocionální obsah. Své úvahy zaměřte jen na sebe, nezabývejte se partnerem, jen sami sebou.

Přemýšlejte tedy jen o vás samých, co se dělo ve vaší mysli a co opravdu bylo na pozadí vaší hádky, čeho jste se opravdu báli a co se vás opravdu dotklo, čemu jste se chtěli vyhnout a proč jste se tomu chtěli vyhnout. Bez takového rozboru není možné pochopit, co se skrývá v hlubších úrovních vaší mysli a nebudete schopni s hádkami přestat. Jen pravidla komunikace vám nepomohou. Musíte být oba dva ochotni takto rozebrat co se skrývá pod povrchem a vyjít s tím ven na světlo. 

Je zjevné, že se musíte stát tzv. parťáky, kteří nebudou využívat toho, co jejich protějšek prozradil o svých slabinách. Tyto informace nebudete proti sobě používat. Naopak jeden druhému budete chtít pomoci a podpořit ho, abyste svými slabinami přestali trpět a zabývat se jimi, a abyste vlastně neměli žádný důvod své slabiny schovávat. Jedině tím, že půjdete do hloubky a každý se zaměří sám na sebe a přestane ukazovat na druhého, si každý z vás sám za sebe uvědomí, co se ve vás odehrává při vašich denních hádkách.

Pochopíte, proč hádky vyvoláváte, čeho se bojíte, čemu se chcete vyhnout a co chcete schovat. Takto se ve vašem vztahu můžete zdárně posouvat a váš vztah zlepšit. Zapomeňte na nekonečné debaty o tom, kdo z vás má pravdu, protože pravdu máte ze svého úhlu pohledu oba dva. Snaha jeden druhého přesvědčit, komu by se mělo vyhovět, nikam nevede a jen vás frustruje a dává vám podněty k vašim denním hádkám. 

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistí ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába