Hádky s manželem

Hádky s manželem můžou být hodně nepříjemné. Často nám berou energii a čas. Nic nevyřešíme, cítíme se po hádce ještě hůř než před ní. Naše frustrace v manželství roste a můžeme si začít tvořit dojem, že manželství je nefunkční a pomalu končí.

Proč se tedy s manželem hádáte? K těm nejčastějším důvodům patří:

  1. NESPOKOJENOST VE VZTAHU

S něčím jste v manželství nespokojeni. Dlouhodobě upozorňujete na vaši nespokojenost, ale nejste vyslyšeni. Padáte do frustrace, protože se vám nedaří naplňovat vaše potřeby, které v manželství máte. Ať už se jedná o cokoliv, nejste schopni se domluvit a vždy to skončí hádkou s manželem.

  1. CHYBÍ VÁM PSYCHICKÁ BLÍZKOST

V manželství nejste zvyklí na to, že si upřímně povídáte o vašich citech. Vstoupili jste do manželství a nyní to vnímáte tak, že vše je jisté. Přestáváte společně sdílet zážitky, manželství začíná být rutinou a oba se od sebe vzdalujete. Vaše nespokojenost a odcizení vzrůstá a projevuje se hádkami v manželství. Ztrácíte energii. Naděje, že se něco změní, je v nedohlednu.

  1. NEUMÍTE KOMUNIKOVAT

Největším problémem nejen v manželství, ale i ve vztahu dvou lidí, je právě komunikace. Na komunikaci vše začíná a vše končí. Pokud vám v manželství nefunguje komunikace, často se s manželem hádáte.

Při hádkách dochází k tomu, že se po nich cítíte ještě hůře než předtím. Nic nevyřešíte, roste ve vás pocit, že jste ve špatném manželství a nejraději byste jej ukončili. Pokud umíte komunikovat, k věcem se nevracíte, ale nacházíte řešení. Dokážete mluvit otevřeně o svých pocitech.

I přesto, že se s manželem hádáte, může to být dobré znamení. Je tam pořád energie, kterou můžete využít pro vybudování dobrého manželství. Neberte tedy hádky s manželem jako špatné. Možná je ve vztahu něco špatně, ale neznamená to konec. Abyste se přestali ve vztahu s manželem hádat, je důležité se vzájemně dohodnout, že chcete na vztahu pracovat.

Začněte se učit komunikaci

O tom, proč je komunikace důležitá a jak na ni, si můžete přečíst v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Jakmile se naučíte ve vztahu komunikovat, začnete se k sobě přibližovat. Psychická blízkost se začne zvětšovat. Budete se dostávat do pozice, kdy si vzájemně budete rozumět, chápat jeden druhého. Hádky pomalu začnou mizet a vy zjistíte, že se po vašem rozhovoru cítíte lépe než před ním.

Tento druh komunikace má svoje pravidla. Ten, který povídá, mluví jen o sobě, o svých pocitech, to, jak vnímá vztah. V žádném případě do svého povídání „nezatahuje“ druhého. Ten, kdo poslouchá, přijímá pouze informace. Nic nehodnotí, nekritizuje. Při tomto druhu komunikace nedochází k hádkám. Pokud by se k hádce schylovalo, je důležité komunikaci přerušit, vstřebat potřebné informace a znovu pokračovat.

Zamysleli jste se sami nad sebou?

Pokud se hádky v manželství objevují často, je důležité být k sobě upřímný. Každý sám za sebe by se měl zamyslet nad tím, jak velký podíl na hádce má. Zda se nechová nepřiměřeně, zda nepřiměřeně nevyčítá, nekritizuje, atd.

Každý by se měl zamyslet nad tím, co může pro vztah a manželství udělat ze své strany. Pokud mám nízké sebevědomí, nejsem si jistý v manželství, můžou to být důvody, proč vyvolávám hádky. Toužím po utěšování, ujišťování, že mě ten druhý má rád. Pak se hádky v manželství můžou objevovat častěji, ale nic se neřeší.

Takoví lidé by měli pracovat sami na sobě. Budovat ve vztahu komunikaci. Mluvit o svých pocitech, aby jim druhý porozuměl, pochopil je. Tím se buduje důvěra ve vztahu, prohlubuje se porozumění a touha být druhému podporou. Důležité je, aby se oba partneři domluvili, že dané informace, které se o sobě dozvědí, nebudou zneužívat proti sobě, jinak to nebude fungovat a důvěra ve vztahu se postupně vytratí.

Pokud se i přes veškeré snahy zlepšit vztah či manželství nemůžete hnout z místa, nevíte si rady, jak dál, je nejlepší čas obrátit se na odborníka, který rozumí vztahům. Takový člověk vám dá potřebný nadhled nad situací, kterou sami nemůžete vidět. Nastaví s vámi tu nejlepší cestu, jak se dostat ze začarovaného kruhu a vztah posunout dál.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů