Hádky ve vztahu aneb komu by mělo být vyhověno

Na nějaké ty neshody občas dojde v každém vztahu. Na tom není nic zvláštního. Každý člověk je prostě jedinečný. Pokud se ale s partnerem či partnerkou hádáte často a zároveň vám dělá velký problém v rozepři nějak relevantně rozhodnout, komu z vás dvou bude v této chvíli vyhověno, můžete mít zaděláno na velký problém. Z opakujících se hádek vznikají další křivdy a dlouhodobé problémy, partneři se kvůli tomu od sebe zbytečně vzdalují.

Jak taková hádka může vypadat? Uvedu jeden příklad ze své praxe.

Muž chtěl jít do kina na hororový film. Žena na horor v žádném případě nechtěla, protože z děsivých filmů mívá několik dalších nocí špatné sny, celkově se necítí dobře a sama v noci doma se bojí.

V čem je často příčina těchto hádek?

Tento problém jde často mnohem více do hloubky, než by se na první pohled mohlo zdát. Jedním z hlavních důvodů je způsob, jakým funguje náš lidský mozek. Mozek, který obdrží novou informaci, vyhodnocuje její smysluplnost. Pokud mozek této informaci neporozumí, tak se brání a odmítá se touto věcí zabývat.

Když tedy partnerka odmítá jít do kina, protože se hororů bojí, muž to nedokáže pochopit. Pro něj takový strach nedává smysl, on se nebojí.

Samozřejmě, že na to nelze svádět vše, ale částečně za hádkami tedy stojí náš mozek. Nechápe to nebo to mozku přijde jako malicherné, nehodné pozornosti.

Proto se také často stává, že čím více se snažíme partnerovi podávat logické argumenty pro svoji stranu hádky, tím méně dokážeme posoudit, kdo z nás by měl “vyhrát”. Druhá strana pouze obtížně tyto argumenty zvažuje a těžko se dobírá řešení.

Problém v těchto situacích je totiž často na emoční úrovni. Každý to cítíme nějak. Mnoho lidí prostě řekne “Já to cítím tak a tak, a proto to chci tak a onak.” To je hlavním důvodem, proč mají dva lidé často problém se domluvit. Subjektivně něco cítí, ale snaží se to tomu druhému podat a zdůvodnit logicky.

Máte v podstatě 3 možnosti řešení:
1. Jeden z vás ustoupí. Ovšem je důležité, aby tento ústupek nebral jako prohru, ale naopak jako svůj vklad do vztahu. A bude doufat, že mu to protějšek dříve či později vrátí.

2. Když o nic nejde a na rozhodnutí nic moc nezáleží, hoďte si korunou. Vítěz vybírá řešení, ale s tím, že druhý bude toto jeho rozhodnutí plně podporovat bez dalších bojů.

3. Pokusíte se jeden druhému popsat, jak to vlastně cítíte. Mělo by vždy jít jen o popis vlastních pocitů. Nikdy se nesnažte popisovat vlastnosti toho druhého nebo dokonce dedukovat, že něco dělá či nedělá z nějakého důvodu. Zaměřte se na své vlastní pocity.

Když se vrátíme k příkladu ze začátku článku, muž se pokusí své ženě popsat, proč je pro něj na úrovni cítění a prožitků důležité jít do kina na horor. A naopak žena svému muži na úrovni emocí a prožitků popíše, jaký dopad by na ni mělo sledování hororu.

Pokud člověk pochopí, jak se jeho protějšek cítí a jaký to na něj bude mít dopad, má mnohem větší tendenci vyhovět a nemá takový pocit, že jde o jakýsi souboj.

Když pochopíte, co váš protějšek prožívá a cítí, nebudete už mít pocit, že je jeho argument hloupý, bezpředmětný či něco jiného.

Pokud se vám navzdory 3 výše navrhnutým řešením nedaří hádky úspěšně řešit nebo pokud už se hádáte dlouhodobě a sami cítíte, že to váš vztah velmi ohrožuje, určitě vyhledejte pomoc odborníka. Partnerský poradce vám názorně ukáže a vysvětlí, jak byste ve vztahu měli k hádkám přistupovat a jak je řešit.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout
Omlouváme se, komentáře a poradna jsou dočasně vypnuté. V případě, že potřebujete vyřešit svůj partnerský problém, můžete využít služby písemné konzultace. Pro více informací klikněte zde.