Hádky ve vztahu

V průběhu své praxe jsem se setkal s mnoha páry, které se i přes svou velkou snahu odbourat hádky ve svém vztahu nakonec rozešly. Já jsem však velmi silně přesvědčen o tom, že tito lidé spolu mohli být dál, že se k sobě hodili a že neexistovaly žádné významné důvody, které by byly neslučitelné s dobře fungujícím vztahem.

Příčina hádek? Jsme rozdílní a nekomunikujeme

Přirozená rozdílnost každého z nás, zásadní rozdíl v myšlení a chápání světa mezi mužem a ženou a to, že velmi často podceňujeme vzájemnou komunikaci, však dovedly tyto lidi až do stavu, kdy po neustále se opakujících hádkách zcela uvěřili tomu, co prožívají, co si myslí o svém protějšku a o situaci, v jaké se jejich vztah nachází.

Kombinace těchto tří zásadních věcí je zavedla až do situace, kdy už neměli sílu a víru, kdy v jejich vztahu převládalo to negativní a oni už nemohli přijít na jediný pozitivní důvod, proč by spolu měli zůstat.

Hádky neznamenají, že vztah je špatný

Většina lidí si myslí, že hádky ve vztahu jsou něco špatného. Že ukazují na to, že vztah nebo protějšek jsou špatné. Že znamenají, že jim jejich partner nechce v ničem vyhovět a nechce jim rozumět. A že negativní energie, která kvůli neustálým hádkám vzniká, je potvrzením všeho záporného, k čemu oni ve své vlastní mysli dospěli.

To, že se lidé hádají, nicméně neznačí, že jeden, druhý nebo oba partneři jsou špatní nebo že se nemají rádi. Neznamená to ani to, že se vztahem už nejde nic dělat. Hádka je bohužel potvrzením toho, že lidé neumí ovládat své emoce a především – že spolu neumí komunikovat.

Mluvením se hádek nezbavíte, začněte komunikovat

Většina klientů, se kterými jsem se kdy setkal a se kterými jsem rozebíral komunikaci a upozornil je při té příležitosti na to, že komunikovat neumí, reagovala obdobným způsobem. Tvrdili, že komunikovat umí, respektive že o problému, který ve vztahu mají, mluví často. A přesto, že už situaci rozebírali mnohokrát, pořád se hádají a nejsou si schopni vyhovět.

Rozdíl mezi komunikací a mluvením je ovšem jako rozdíl mezi fotbalovým zápasem bez pravidel a s pravidly. Jak by to dopadlo, kdyby hra neměla žádná pravidla, si asi všichni dokážeme dobře představit.

Nehádejte se o jedinou pravdu, žádná neexistuje

Pokud jste se rozhodli, že s hádkami ve svém vztahu chcete začít něco dělat, uvědomte si v první řadě, že problémem nejste vy nebo váš partner, ale to, jak spolu komunikujete. Komunikace má v zásadě dvě úrovně. Tou první je způsob, jakým si sdělujete informace. Druhou potom váš přístup a přesvědčení, tedy to, jak jste odhodláni vyhovět tomu druhému, zda jste ochotni ho chápat a v něčem mu ustoupit.

Součástí druhé roviny je ale také to, zda jste připraveni přijmout fakt, že žádná jedna pravda ve vztahu neexistuje, že každý máte tu svoji. Tyto dvě pravdy jsou od sebe zpravidla velmi odlišné – důvod je nasnadě: jste muž a žena, tedy každý z jiné planety.

Změňte hádky v konstruktivní debaty

Přijmete-li tedy tato fakta, začněte se spolu učit komunikovat. Pomoct vám v tom může například článek „Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace“. Pokuste se akceptovat, že každý z vás má svou realitu a že každý vnímá svět jinak. Snažte se (a to je jen otázka osobního rozhodnutí a přístupu) s vaším partnerem vyjít a pochopit ho. Pracujte na kompromisu: protože synonymem vztahu je kompromis a snaha o jeho dosažení je prakticky nekonečná. Uvidíte, že se vaše hádky začnou velmi brzy měnit v konstruktivní debaty a hádek jako tokových bude ubývat.

I když se pohádáte – což se stane i lidem, kteří spolu komunikovat umí a naplňují základní principy komunikace -, zdaleka nebudete z hádek vyvozovat takové důsledky jako předtím. Nebudete je vnímat tak negativně a brát je tak, že vás ten druhý nemá rád.

Pozor na jednostrannost: na vztahu musíte pracovat oba

Avšak pozor na velmi častou chybu. Mnoho lidí, kteří si přečtou můj článek nebo jakýkoli jiný text na webu, se o změnu začne pokoušet samo, jednostranně. Když si s těmito lidmi povídám o tom, jak tato metoda fungovala v jejich vztahu, potvrzují, že se situace, ve které se nacházeli, paradoxně ještě zhoršila. Není to přitom nic překvapivého: nastartujete-li ve svém vztahu jakékoli změny, aniž byste s nimi váš protějšek seznámili, váš partner samozřejmě nebude chápat, co se děje a co se po něm chce. Věc může dopadnout tak, že vaši snahu bude vnímat jako povyšování se nebo dokonce jako manipulaci. Ve vztahu zkrátka nedošlo ke shodě, jak situaci řešit a jak se posouvat dál.

Shodněte se na tom, že hádky ve vztahu chcete řešit

Než se tedy pustíte do jakýchkoli radikálních změn, přečtěte si článek o komunikaci oba dva. Sedněte si a dohodněte se na tom, že s ním souhlasíte a že oba chcete jít touto cestou. Abyste se totiž mohli posouvat, musíte se nejdřív shodnout na cestě, jakou budete postupovat. Pokud se dohodnete, že chcete svůj vztah oprostit od hádek a že se společně chcete někam posunout, pusťte se do toho. Začněte se učit komunikaci a vysvětlujte si problémy, které ve vztahu máte.

Že jste se už o změnu snažili a pokrok přesto není ani zdaleka takový, jaký jste očekávali? Nevěšte hlavu. Žádný učený z nebe nespadl. To, že si k ruce vezmete kuchařku, ještě neznamená, že jídlo, které připravíte, bude stejně tak dobré jako pokrm, který uvařil mistr kuchař, jenž se vařením zabývá desítky let a snaží se své dovednosti neustále zdokonalovat. Nebudete-li si vědět rady, obraťte se na mě. Společně se nám podaří rozšířit vaše obzory více, než kdybyste o to usilovali sami. Typy konzultací, které nabízím, najdete pod odkazem Konzultace.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Hádky ve vztahu

    Keterina Leden 18, 2019

    Ahoj manzel je flegmatickysobec jsme spolu 11let a mame4 leteho syna nikdy jsme na dovolene nebyly a manzel ted chce jed na tyden na hory s kamarady,koupili jsme starsi dum ktery svepomoci prestavujeme a do domu skoro zateka a dost vevnitr plesnivi takze je potreba kazda koruna.( hory pocitam aspon10 tisic) uz toho jeho sobectvi mam az nad hlavu toto je jen tresinka na dortu jinak toho je vic ,shrnute je jen on a nikdo jiny ho nezajima. Kdyz si chci promluvit zbali se a nekam jde s tim ze to nebude poslouchat takze rozume mu to vysvetlit nejde ze by mel myslet spis na rodinu co mam delat ? Mam ho pustit na ty hory? Uz je toho sobectvi na me moc . Mam se rozvest? Dekuji moc za odpoved katka
      Karel Chába Leden 22, 2019

      Dobrý den, Katko, pokud to s vámi nechce řešit a vy si myslíte, že jste vyčerpala všechny možnosti, pak byste měla myslet na sebe. Od určité hranice se musíte postavit sama za sebe a jít si svou cestou. Doufat ve spolupráci druhého a svádět na něho, že jsem nešťastný a nic se nemění, se nedá do nekonečna.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů